Статті

Хто така Олена Пчілка і як вона пов’язана з Лесею Українкою

17 липня у Гадячі на Полтавщині народилася Ольга Драгоманова (за чоловіком — Косач), мати поетеси Лесі Українки. Свого часу вона була більш відома, ніж її дочка — як письменниця, перекладач, громадський діяч. Творчий псевдонім, під яким вона найчастіше публікувалася, знайомий практично кожному українцю — «Олена Пчілка».

Письменниця походила із сім’ї небагатого дворянина Петра, була рідною сестрою професора Михайла Драгоманова та дружиною відомого юриста Петра Косача. Її батько був освіченою людиною, знав кілька іноземних мов. Своїх дітей він виховував в атмосфері свободи та любові до всього українського.

Олена Пчілка займалася етнографією: записувала народні пісні та обряди, збирала рідкісні зразки вишивки. Вона була першою, хто впорядкував стилі української вишивки та писанок. 1876 року вона видала книгу «Український орнамент», відому не лише в Україні, а й за кордоном.

Навіть у часи, коли українська культура була під забороною, Олена Пчілка віддавала перевагу аристократичним вбранням українському національному костюму: робила зачіски в народному стилі і одягала вінок. У такому образі вона приймала гостей, ходила на зустрічі та заходи та говорила лише українською мовою.

1905 року письменниця стала єдиною жінкою, яка увійшла до складу української делегації на зустрічі з головою ради міністрів Сергієм Вітте. Метою зустрічі було домогтися скасування заборони друкування книг та викладання українською мовою.

Пчілка не тільки досконало знала українську мову, а й займалася її реформуванням разом зі Старицьким та Франком. Саме їй належать звичні зараз, а колись неіснуючі слова «палкий» та «променистий».

Померла Олена Косач 4 жовтня 1930 року в Києві, на руках дочки Ольги Косач-Кривінюк. У роки війни її дочка вивезла частину сімейного архіву за кордон, завдяки чому збереглися унікальні сімейні документи та фотографії.

Джерела: ukrainky.com.ua, uinp.gov.ua.

Читайте також:

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Статті

Афіша Одеси 22-24 листопада: безкоштовні вистави, екскурсії, виставки

Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More

2024-11-22
  • Новини

Співробітники «Інфоксводоканалу» відгукнулися на заклик здати кров для поранених

До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More

2024-11-22
  • Статті

Грай та вигравай: у VARUS стартувала новорічна акція

Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More

2024-11-22
  • Новини

Одеська область: співспівробітники ТЦК продавали відстрочки від мобілізації

В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More

2024-11-22
  • Новини

У Південний «на щиті» повернулися бойовий медик і навідник ПТРК

У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22