Вже понад рік кожен суботній ранок в Одесі починається з пікетів біля будівлі мерії. Одесити вимагають від міської влади збільшити фінансування допомоги ЗСУ з міського бюджету. Хоча домогтися контакту з чиновниками було непросто, деяких реальних результатів пікетувальникам все ж таки досягти вдалося. Разом з тим, активісти переконані, що грошей на потреби ЗСУ міськрада може виділяти більше. Обговоренню цього питання була присвячена конференція, що відбулася в бібліотеці імені Грушевського.
Захід зібрав небайдужих одеситів – учасників ініціативи «Гроші на ЗСУ» та представників громадської організації «Зелений лист». Активісти переконані, що забезпечення потреб наших захисників міський бюджет має можливість фінансувати в більшому обсязі.
Фахівці-фінансисти проаналізували деякі показники бюджету міста Одеси та розповіли, як це впливає на допомогу ЗСУ.
— Дуже часто я чув у відповідь за свої запитання — у бюджеті немає грошей. Разом з тим, на початку 2025 року міськбюджет має 1,6 млрд гривень резервного фонду та понад 1,4 млрд гривень нерозподілених залишків минулих періодів. З них понад 43 мільйонів навіть не були розписані за статтями видатків. Тобто – у бюджеті є кошти, а міська влада навіть не знає куди їх витратити? – вважає представник ГО «Зелений лист», експерт з місцевих бюджетів Сергій Бондаренко. — На ЗСУ їх направити не хочуть. Хоча були наші пропозиції щодо прискорення цього процесу в рамках чинного законодавства.
Для цього, за словами фінансиста, органами місцевого самоврядування необхідно створити цільовий фонд — вони мають на це право. Туди спрямовуються кошти, які йдуть на непріоритетні видатки. І за допомогою цього фонду стане можливим вирішувати питання виділення коштів для допомоги конкретним військовим частинам не через голосування на сесії, а в рамках засідання спеціальної комісії. Прийшов запит — розглянули й одразу ж, не чекаючи сесії, виділили гроші.
— Ми запропонували, щоб до комісії входили 50% волонтерів і 50% представників міськради. Рішення ухвалюється двома третинами голосів. Тобто, такий запобіжник — щоб не ухвалювати необдуманих рішень, — пояснює Бондаренко. — Але міськраді це не цікаво.
До того ж на сьогодні Одеська міськрада стверджує експерт, намагається приховати напрямок витрат на ЗСУ. І, відкривши цільову програму «Безпечне місто Одеса», неможливо знайти номери частин, яким надавалися ці гроші. Хоча це не є секретною інформацією.
— Інформація про бюджет оприлюднена — це передбачено бюджетним кодексом. Але громадськості надали право висловитися вже коли проект бюджету зроблений, — зазначає Бондаренко. — Хоча є методичні рекомендації міністерства фінансів, де пропонується органам місцевого самоврядування залучати громадськість як при складанні проекту бюджету, так і при його виконанні, включаючи такий показник, як внесення змін до бюджету. Але цього у нас не зроблено. І громадськості про зміни не звітують. Громадяни не можуть впливати на розподіл коштів. Зокрема – на допомогу ЗСУ.
На вимогу активістів збільшити допомогу військовим у міськраді було створено програму фінансування заявок ТрО через громадські організації. На це міська влада виділила 50 млн гривень. Чомусь узяти участь у ній змогли тільки дві організації. А виділена на підтримку ЗСУ сума скоротилася майже на 27 мільйонів.
— За підсумками цієї програми в нас виникло дуже багато запитань, — каже ідейна натхненниця акцій «Гроші на ЗСУ» Ірина Костенко. І ми їх хочемо поставити на сесії міськради п’ятого лютого. Серед них — куди перерозподілили невикористані кошти та чи зможуть більше громадських організацій успішно скористатися можливістю освоїти бюджетні гроші?
На сьогодні міськрада допомогає ВСУ тільки перерахуванням коштів з міського бюджету на рахунки звернувшись до неї за допомогою війскових частин. Разом з тим, наприкінці 2024 року голова бюджетної комісії Алексій Потапській визначив, що з перерахованих грошей було використано тільки 47 %. Чому так сталося? Що зробила міська рада, щоб донести до кожної частини, що є можливість отримати допомогу з міськбюджету? Чи, як і раніше, військові звертатимуться до волонтерів? А одесити продовжать не тільки сплачувати податки, а й із власних грошей збирати на допомогу нашим захисникам?
Ці та ще багато «незручних» запитань активісти збираються поставити міській владі.
— Від кожного з нас залежить наше майбутнє, впевнена Ірина Костенко. — Якщо ми будемо мовчки спостерігати, як за гроші з міського бюджету забудовують узбережжя, закатують гроші в асфальт, ми програємо війну. Тому ми вимагаємо спрямувати кошти з міського бюджету на закупівлю мавіків, дронів, ремонти автівок наших захисників.
Читайте також:
За прогнозами вчених, зима завершуватиметься надзвичайною сонячною активністю з геомагнітними збуреннями, які впливатимуть на самопочуття… Read More
На початок доби 1 лютого вже відомо про сімох постраждалих. Центр Одеси зазнав чисельних руйнувань.… Read More
Росія продовжує атакувати Одесу ракетами. Незабаром після півночі 1 лютого 2025 року авіація агресора випустила… Read More
Обстріл ракетами ввечері 31 січня припав на історичний центр Одеси. У зоні ураження опинилися Літературний,… Read More
Рівень радіації в Одеській області не перевищує санітарні норми. За даними Гідрометцентру ЧАМ, показники у… Read More
На доріжках парку та тротуарах все частіше можна зустріти таке покриття, як плитка. Також його… Read More