Вже понад рік кожен суботній ранок в Одесі починається з пікетів біля будівлі мерії. Одесити вимагають від міської влади збільшити фінансування допомоги ЗСУ з міського бюджету. Хоча домогтися контакту з чиновниками було непросто, деяких реальних результатів пікетувальникам все ж таки досягти вдалося. Разом з тим, активісти переконані, що грошей на потреби ЗСУ міськрада може виділяти більше. Обговоренню цього питання була присвячена конференція, що відбулася в бібліотеці імені Грушевського.
Захід зібрав небайдужих одеситів – учасників ініціативи «Гроші на ЗСУ» та представників громадської організації «Зелений лист». Активісти переконані, що забезпечення потреб наших захисників міський бюджет має можливість фінансувати в більшому обсязі.
Фахівці-фінансисти проаналізували деякі показники бюджету міста Одеси та розповіли, як це впливає на допомогу ЗСУ.
— Дуже часто я чув у відповідь за свої запитання — у бюджеті немає грошей. Разом з тим, на початку 2025 року міськбюджет має 1,6 млрд гривень резервного фонду та понад 1,4 млрд гривень нерозподілених залишків минулих періодів. З них понад 43 мільйонів навіть не були розписані за статтями видатків. Тобто – у бюджеті є кошти, а міська влада навіть не знає куди їх витратити? – вважає представник ГО «Зелений лист», експерт з місцевих бюджетів Сергій Бондаренко. — На ЗСУ їх направити не хочуть. Хоча були наші пропозиції щодо прискорення цього процесу в рамках чинного законодавства.
Для цього, за словами фінансиста, органами місцевого самоврядування необхідно створити цільовий фонд — вони мають на це право. Туди спрямовуються кошти, які йдуть на непріоритетні видатки. І за допомогою цього фонду стане можливим вирішувати питання виділення коштів для допомоги конкретним військовим частинам не через голосування на сесії, а в рамках засідання спеціальної комісії. Прийшов запит — розглянули й одразу ж, не чекаючи сесії, виділили гроші.
— Ми запропонували, щоб до комісії входили 50% волонтерів і 50% представників міськради. Рішення ухвалюється двома третинами голосів. Тобто, такий запобіжник — щоб не ухвалювати необдуманих рішень, — пояснює Бондаренко. — Але міськраді це не цікаво.
До того ж на сьогодні Одеська міськрада стверджує експерт, намагається приховати напрямок витрат на ЗСУ. І, відкривши цільову програму «Безпечне місто Одеса», неможливо знайти номери частин, яким надавалися ці гроші. Хоча це не є секретною інформацією.
— Інформація про бюджет оприлюднена — це передбачено бюджетним кодексом. Але громадськості надали право висловитися вже коли проект бюджету зроблений, — зазначає Бондаренко. — Хоча є методичні рекомендації міністерства фінансів, де пропонується органам місцевого самоврядування залучати громадськість як при складанні проекту бюджету, так і при його виконанні, включаючи такий показник, як внесення змін до бюджету. Але цього у нас не зроблено. І громадськості про зміни не звітують. Громадяни не можуть впливати на розподіл коштів. Зокрема – на допомогу ЗСУ.
На вимогу активістів збільшити допомогу військовим у міськраді було створено програму фінансування заявок ТрО через громадські організації. На це міська влада виділила 50 млн гривень. Чомусь узяти участь у ній змогли тільки дві організації. А виділена на підтримку ЗСУ сума скоротилася майже на 27 мільйонів.
— За підсумками цієї програми в нас виникло дуже багато запитань, — каже ідейна натхненниця акцій «Гроші на ЗСУ» Ірина Костенко. І ми їх хочемо поставити на сесії міськради п’ятого лютого. Серед них — куди перерозподілили невикористані кошти та чи зможуть більше громадських організацій успішно скористатися можливістю освоїти бюджетні гроші?
На сьогодні міськрада допомогає ВСУ тільки перерахуванням коштів з міського бюджету на рахунки звернувшись до неї за допомогою війскових частин. Разом з тим, наприкінці 2024 року голова бюджетної комісії Алексій Потапській визначив, що з перерахованих грошей було використано тільки 47 %. Чому так сталося? Що зробила міська рада, щоб донести до кожної частини, що є можливість отримати допомогу з міськбюджету? Чи, як і раніше, військові звертатимуться до волонтерів? А одесити продовжать не тільки сплачувати податки, а й із власних грошей збирати на допомогу нашим захисникам?
Ці та ще багато «незручних» запитань активісти збираються поставити міській владі.
— Від кожного з нас залежить наше майбутнє, впевнена Ірина Костенко. — Якщо ми будемо мовчки спостерігати, як за гроші з міського бюджету забудовують узбережжя, закатують гроші в асфальт, ми програємо війну. Тому ми вимагаємо спрямувати кошти з міського бюджету на закупівлю мавіків, дронів, ремонти автівок наших захисників.
Читайте також:
Уже на початку літа в Одесі можна буде відстежити рух будь-якої маршрутки (подібно до електротранспорту)… Read More
Доброго ранку, друзі, і з новим днем! І давайте почнемо його з посмішки та позитивного… Read More
Очікується, що сьогодні. 16 квітня, геомагнітне поле буде нестабільним до рівня сильного шторму рівня. Тому… Read More
Сезонні продукти відіграють важливу роль у підтримці здоров’я та гарного самопочуття. Їжа, яка вирощена відповідно… Read More
Сьогодні, 15 квітня 2025 року, в Одесі відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського та генерального… Read More
Увечері вівторка, 15 квітня 2025 року, жителі Одеси та області знову почули сирену – повітряну… Read More