З 18 по 24 липня Одеса та область пережили одну із потужніших ракетних атак з боку росії. За тиждень ворог випустив по Одещині щонайменше 75 ракет і близько 100 БпЛА та знищив сотні тисяч тонн українського зерна. Зараз ворог обстрілює інші регіони, але чи чекати нам нових обстрілів портової інфраструктури? Чи загрожує Україні Голодомор? Та навіщо росія взагалі знищує порти? Про це «Одеське життя» спитало у військово-політичного оглядача Олександра Коваленко.
Обстріли Одещини та «зернова угода» – як вони пов’язані?
З 1 серпня 2022 року між ООН, Туреччиною, Україною та рф існувала домовленість про безпечні морські коридори, через які Чорним морем Україна мала змогу експортувати своє зерно. Ця ініціатива дозволила вивезти до Африки 30 мільйонів тонн українського зерна.
Але майже через рік, 17 липня 2023-го,росія вийшла із «зернової угоди», аргументуючи таке рішення тим, що домовленості «втратили будь-який сенс».
І вже 18 липня ворог почав потужно обстрілювати порти Одеси та області. За підрахунками журналістів Forbes Ukraine, з 18 по 24 липня рф атакувала Одещину щонайменше 75 ракетами та 100 БпЛА. Ця атака, за даними видання, коштувала росії 280 мільйонів доларів США. І все це – заради шантажу світу.
«Під час минулої «зернової угоди» росія грала виключно номінальну роль. На геополітичній арені росія дійсно нічого з себе не являє: її ніхто не слухає, з нею ніхто не буде домовлятися на її умовах, тому рф намагається якось примусити говорити з нею на рівних саме через терор. Коли росія обстрілює порти України, вона таким чином намагається укласти «зернову угоду» на своїх умовах, серед яких у тому числі є знаття санкцій», – пояснює експерт.
Серед озвучених Кремлем умов нової «зернової угоди» були:
- розморожування активів російських виробників агропродукції та добрив;
- поновлення доступу до міжнародної системи платежів SWIFT;
- відкриття доступу російських суден до портів ЄС;
- відновлення роботи аміакопроводу Тольятті – Одеса;
- відкриття постачання запчастин до с/г техніки.
Знищення зерна: чи буде в Україні новий Голодомор?
За даними МЗС України, за тиждень ракетних атак росія знищила 180 000 тонн зернових культур, 26 обʼєктів портової інфраструктури та 5 цивільних суден. Збитки можуть бути ще більшими, адже, за підрахунками Forbes Ukraine, Україна втратила понад 460 000 тонн зерна.
Але, за словами Олександра Коваленко, про новий Голодомор нам не треба хвилюватися. Ці атаки загрожують голодом не нам, а країнам Африки, хоча росія вже запропонувала африканцям безкоштовне зерно.
«В Україні достатньо зерна для власних потреб, тому ніякий Голодомор нам не загрожує. А ось африканцям – навпаки. Росія запропонувала їм набагато менше зерна, чим може експортувати Україна. В українському зерні Африка більш зацікавлена, бо зерно впливає на стабільність у цих країнах: якщо там почнеться продовольча криза, це може призвести до громадянської війни або революції, і тоді жодна з проросійських маріонеток там не зможе утриматися при владі. Тому підкупити Африку зерном росії не вдалося», – зазначає військово-політичний оглядач.
При чому тут взагалі Африка?
Олександр Коваленко пояснює: росія намагається всіляко підкупити африканські країни для того, щоб потім у міжнародних організаціях вони підтримували ініціативі рф та блокували пропозиції України. Але зерновий шантаж «підсунув свиню» не тільки Африці, а ще і Європі.
«Якщо в Африці почнуться громадянські війни та голод, мільйони африканських біженців спрямують до ЄС. Навряд чи Європа буде рада напливу біженців з Еритреї, Сомалі, Нігеру тощо. Ба більше, будь-яка дестабілізація сприяє виникненню радикальних теч і терористичних груп на кшталт ІДІЛ», – зазначає Коваленко.
Але при всьому цьому, на думку експерта, ЄС поки не квапиться рішуче реагувати на зерновий тероризм рф.
Як світ реагує на ракетні атаки по портах Одещини?
На атаки рашистів вже відреагували світові організації. Гуманітарна координаторка ООН в Україні Деніз Браун заявила про те, що знищення портів може загострити світовий голод, а пошкодженим зерном можна було прогодувати 66 млн людей.
Більш вагомою здається заява НАТО, який пообіцяв «посилить спостереження і розвідку в регіоні Чорного моря, в тому числі за допомогою морських патрульних літаків і безпілотників». Про це Альянс заявив 26 липня на засіданні Ради Україна-НАТО.
На атаки росії відреагувала й Туреччина. Лідер країни Реджеп Ердоган 2 серпня провів телефонну розмову із Путіним та заявив, що цього місяця президент країни-агресора має відвідати Туреччину для переговорів щодо України та «зернової угоди». Але, на думку Олександра Коваленко, вірогідність того, що ці перемовини допоможуть зупинити росію, складає лише 50%.
«Туреччина розуміє, що Україна не піде на «зернову угоду» на умовах росії. Тому Ердогану зараз дуже складно примусити рф піти на ці домовленості у статусі аутсайдера. Я не думаю, що ці перемовини можуть бути успішними. Але, з іншого боку, Туреччина має вплив на росію у Сирії та Лівії. Наприклад, у Лівії турецькому флоту достатньо ресурсу, щоб знищити усі російські літаки, які зараз знаходяться там і підтримують режим військового злочинця Халіфи Хафтара, який є лояльним до рф», – каже експерт.
Чи може рф знов почати обстріли портів Одещини?
За словами Олександра Коваленко, ані Туреччина, ані будь-хто інший не завадять росії обстрілювати Україну.
«Оскільки росія не досягла своєї мети, вона продовжуватиме удари по портовій інфраструктурі. Але вже зрозуміло, що «зернову угоду» не укладатимуть на умовах рф, тому терор продовжуватиметься задля терору», – вважає Коваленко.
Поки ворог перемикнувся на атаки інших регіонів України, але тимчасове затишшя, на думку експерта, пов’язане із тим, що рашистам банально не вистачає зброї. За підрахунками експерта, період накопичення ракет для нових ударів триватиме від 2 тижнів до 1 місяця.
Як захистити Одесу та область від нових обстрілів?
Безумовно,захистити наше місто та область можуть сучасні комплекси ППО, а також ураження Кримського мосту, який зараз є основним шляхом постачання ракет для терору Одещини.
«Ураження Кримського мосту ускладнить логістику відправлення «Оніксів», «Калібрів», «Іскандерів-М» та «Іскандерів-К». Але для цього Україні треба уразити залізничну частину, бо переважна кількість військових вантажів йде залізницею. Поки що це складно – залізничні колії знаходяться трохи вище автомобільної смуги та мають зовсім іншу архітектуру. Тобто уразити її можливо не надводним об’єктом, а безпосередньо ракетами. Такі ракети у нас є, але нам потрібно скоротити відстань до мосту, звільнивши Запорізьку область», – пояснює військово-політичний оглядач.
Чи може «зернова угода» працювати без участі рф?
Попри погрози рашистів атакувати будь-яке судно в акваторії Чорного моря як військову ціль, 30 липня три цивільні вантажні кораблі подолали російську блокаду та дісталися морем одного з українських зернових портів у дельті Дунаю. Це сталося завдяки тому, що судна супроводжували літаки НАТО.
На думку Олександра Коваленко, за такою схемою в цілому може працювати «зернова угода» без росії.
«Таким чином може відбуватися прокладання нового маршруту судноплавства в Чорному морі. Окрім цього, існують безекіпажні катери, які можуть постійно курсувати та патрулювати акваторію, щоб військові кораблі рф просто не могли підійти до цивільного судна на новому зерновому маршруті», – зазначає експерт.
Між тим Україна активно шукає інші шляхи експорту зерна. Наприклад – через Хорватію. 19 липня хорвати запропонували свої порти в Адріатичному морі для транспортування українського збіжжя.
Фото: REUTERS, РИА-НОВОСТИ, ОК “Південь”, Gety Images
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів