Новини Одеси та Одеської області

День в історії: одесит Микола Стражеско лікував корифеїв українського театру

День в історії: одесит Микола Стражеско лікував корифеїв українського театру

Цього дня, 29 грудня, виповнюється 146 років від дня народження славнозвісного українського лікаря, дослідника, академіка, уродженця Одеси Миколи Стражеска. Він зробив величезний внесок не лише в українську, а й у світову науку. Вперше у світі він поставив прижиттєвий діагноз тромбозу судин серця та розробив класифікацію недостатності кровообігу.

Народився майбутній академік у сім’ї статського радника, юриста, рід якого належав до румунської знаті. За жіночою лінією Стражеско був нащадком гетьманського роду Конашевичів. Він закінчив одеську гімназію та вступив на медичний факультет Київського університету.

У 1901 році Миколу Стражеска послали до Франції та Німеччини, де він вивчав методику отримання кардіограм. 1904 року він захистив докторську дисертацію з медицини у Військово-медичній академії. Після повернення до Києва працював старшим ординатором у клініці терапевтичного факультету, отримав професорське звання, завідував терапевтичним відділенням київської лікарні. А ще за кілька років Стражеско повернувся до Одеси і обійняв посаду завідувача кафедри Новоросійського університету.

Пізніше Стражеско був директором створеного ним Українського науково-дослідного інституту клінічної медицини, а в роки війни вивчав проблему сепсису ран, розробляв нові засоби боротьби з ним.

1952 року від академіка вимагали підтримати звинувачення проти його учня Василенка, заарештованого у «справі лікарів». При цьому погрозили, що якщо він відмовиться, наслідки будуть серйозними. Через кілька днів після цієї поїздки до Москви Стражеско помер від інфаркту.

Пацієнтами видатного лікаря були українські актори Марія Заньковецька, Микола Садовський, київський архітектор Владислав Городецький, письменник Михайло Коцюбинський. Існує легенда, що доктора Борменталя, одного з героїв повісті «Собаче серце», Булгаков «списав» зi Стражеско.

Ірина Сорокіна
Джерело: Вікіпедія

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: