Щороку 27 січня у світі вшановують пам’ять жертв Голокосту, який тривав під час Другої світової війни та в тому числі торкнувся територій сучасних України, Польщі, Білорусі й Литві.
Голокост — це систематичне вбивство євреїв, а також людей інших етносів та соціальних груп, яке відбувалося від рук німецьких нацистів. На жаль, після початку повномасштабного вторгнення росії, світ знов заговорив про жахи масових вбивств, катувань та розстрілів. Але цього разу жертвами загарбників стали українці. У міжнародний день пам’яті жертв Голокосту «Одеське життя» згадує воєнні злочини німецьких нацистів та проводить паралелі з діями армії РФ після повномасштабного вторгнення в Україну.
Звертаємо вашу увагу, что подивитись це відео “Одеського Життя” можна лише безпосереднью на YouTube, обов’язково зайшовши там в свій акаунт.
Масові вбивства XX сторіччя: Бабин Яр і Голокост в Одесі
На території сучасної України через Голокост загинули близько 6 000 000 цивільних осіб, з яких понад 1,5 мільйона були євреями. Під час окупації у 1941 – 1945 роках на українських землях з’явилися концтабори та гетто, а також близько 2000 точок масового вбивства людей. Нацисти розстрілювали військових і цивільних, чоловіків і жінок, дітей і літніх людей.
Місцем найбільшої страти українців став Бабин Яр у Києві. Лише за 29-30 вересня 1941 року там розстріляли майже 34 000 осіб. Загалом у Бабиному Яру у 1941–1943 роках загинули близько 100 тисяч людей.
В Одесі масове вбивство євреїв сталося восени 1941 року. 16 жовтня румунські та німецькі військові зайшли у місто, а вже за 6 днів в їхній комендатурі на Маразліївській пролунав вибух. Бомба вбила 67 нацистів, але через це ворог вирішив помститися та стратити цивільних одеситів. У ніч на 23 жовтня окупанти зігнали до 30-ти тисяч містян в дев’ять артилерійських складів, облили будівлі бензином і підпалили. Затримані у тих приміщеннях просто згоріли живцем.
Катівні, фільтраційні табори та масові розстріли у XXІ сторіччі
Повномасштабне вторгнення росії в Україну стало першим великим збройним конфліктом в Європі з часів Другої світової війни. На жаль, ті, хто був свідками подій Голокосту, знов стикнувся із жахами війни, але вже від рук росіян. З 24 лютого 2022 року багато експертів висловили думку про те, що знищення євреїв у ХХ-му сторіччі та переслідування українців у ХХІ-му – схожі.
Після звільнення українських місць з-під окупації рф правоохоронці вже знайшли багато точок масових розстрілів. На Київщині, Чернігівщині, Харківщині та Херсонщині виявили 54 катівні та зафіксували понад п’ять тисяч випадків тортур. Рашисти катували та страчували не тільки військових, а й цивільних осіб, серед яких були навіть діти. Так на Херсонщині російські загарбники облаштували 10 катівень з окремими кімнатами для неповнолітніх.
На звільнених територіях також було виявлено місця масових поховань. Тільки з братської могили в місті Ізюм Харківської області ексгумували тіла 447 загиблих, серед яких були 22 військових та 5 дітей.
З початку повномасштабного вторгнення рф до України органи прокуратури вже розпочали 5079 кримінальних проваджень за фактами катувань та іншого нелюдського поводження із людьми.
На окупованих територіях окупанти досі розташовують не тільки катівні, а й фільтраційні табори для виявлення та знищення людей із проукраїнською позицією. Ці табори також використовують для примусового виселення українців в економічно депресивні регіони росії.
У ХХ-му сторіччі винні в геноциді євреїв постали перед трибуналом в Гаазі. За воєнні злочини проти України у ХХІ-му сторіччі рф також має бути неодмінно покарана.