Новини Одеси та Одеської області

Дачні поради вересня: дбаємо про родючість ґрунту та компостуємо бадилля

Дачні поради вересня: дбаємо про родючість ґрунту та компостуємо бадилля

Осінь – не лише час збирання основних овочів для тривалого зберігання взимку. Зараз найсприятливіша пора, щоб подбати про родючість ґрунту. Причому не обов’язково тягати тонни перегною по присадибній ділянці, багато добрив можна приготувати самостійно, а деякі компонетні буквально лежать у нас під ногами. Так що можна не тільки удобрити ґрунт, а й відлякати шкідливих комах і навіть кротів.

Чи в саду на городі

Виноградник

Виноградник. Продовжують знімати врожай для визрівання лози. Не надумайте видаляти зелені лози, мотивуючи тим, що вони все одно не визріють і взимку вимерзнуть. До повного листопада зелені лози віддають корінням пластичні речовини, що сприяє гарній зимівлі виноградника, особливо неукривного.

Сад. Азотні добрива восени вносити не можна, особливо багаторічних культурах. Можна вносити, в запас і для морозостійкості, для дерев та чагарників солі заліза, цинку та бору – позакореневі обробки, особливо з нижньої сторони листа; ввечері, при температурі повітря не нижче +15 ° С.

Квітник. Вересень – найсприятливіший час для посадки та пересадки багаторічних та ґрунтопокривних рослин, щоб до настання холодів вони встигли вкоренитися.

Огород. Видаляйте рослинні залишки і відправляйте в компост, особливо бур’яни з насінням, що дозріває. Якщо дозволяє здоров’я, копайте глибокі траншеї та скидайте туди рослинні залишки, перешаровуючи їх ґрунтом. Решту за вас зроблять дощові черв’яки та опади.

Захист рослин: боремося з інжирною вогнівкою

Буквально 20-25 років тому вважалося, що інжир в умовах півдня України не має «місцевих» шкідників, проте в останні роки ситуація суттєво змінилася. Окрім усюдисущих цикадок та клопів-черепашок, на кущах інжиру з’явилися інжирні вогнівки (молелістовертка).

Інжирна вогнівка

Перші ознаки пошкодження інжиру – листя немов обсипане борошном, є прогризені отвори та павутиння – можна побачити лише у червні. Проте саме пошкодження листя цим шкідником відбувається ще травні. Зимує шкідник у вигляді гусениць під опалим листям, у корі дерев. З настанням тепла гусениці в місцях зимівлі лялечки, і саме в травні вже вилітає метелик. На листі з’являється павутиння, білий наліт та прогризи листової платівки. Шкідника не відразу можна помітити, тому на початкових стадіях пропускається перша і головна обробка. В результаті гусениця встигає знову лялькнутися, причому не в землі, а прямо на листі, обплітаючи їх павутинням.

Шкідник може дати 2-3 покоління за вегетацію рослини. І якщо перше покоління шкодить лише листям, то гусениці третього покоління у вересні прогризають плоди. Пошкоджені плоди змінюють своє забарвлення, зморщуються раніше, створюючи враження, що вони перезріли. Тому дуже важливо боротися з вогнівкою весни, не даючи їй шансу дожити до дозрівання врожаю. Причому важливо обробити листя з обох боків під час роботи контактними препаратами.

Найпершу профілактичну обробку слід проводити у травні, наприклад, препаратами Актеллік, Актара. У пізніші терміни, коли дозрівають перші плоди, слід застосовувати біологічні препарати з коротким терміном очікування: Фітоверм, Лепідоцид або Вертімек. Другу та третю обробки проводять з інтервалом у два тижні.

Дуже важливо не залишати на зиму під інжирними кущами опале листя і мульчу.

Органічне землеробство: навіщо потрібні чорнобривці

Чорнобривці

Тагетис, чорнобривці, бархатці – вся ця назва однієї й тієї ж квітки, більш знайомої нам як чорнобривці. Крім краси і пишного цвітіння, невибагливості, чорнобривці мають інші корисні властивості.

Не всі знають, що це відмінний сидерат, що має властивості легкого рослинного гербіциду, що оздоровлює ґрунт і відлякує шкідників. Якщо бути точнішими, то вони дезорієнтують шкідників своїм запахом.

Часто, після перших заморозків, квіти просто викидають із ділянки – і даремно. Бадилля слід подрібнити лопатою і закласти в грунт під час перекопування.

Завдяки потужній кореневій системі чорнобривці піднімають із глибоких шарів ґрунту на поверхню різні мікроелементи, які позитивно впливають на врожай наступного року. Крім того, зароблена в грунт бадилля чорнобривців відлякує кротів.

Якщо посадити квіти поруч із цибулею чи морквою, то чорнобривці можуть відлякати (дезорієнтувати) таких небезпечних шкідників, як морквяна або цибульна муха, оскільки виділяють багато фітонцидів.

Варто врахувати, що від однієї грядки чорнобривців на краю городу захисний ефект буде незначним. Сіяти чорнобривці можна поруч, чергуючи, практично з усіма овочевими культурами.

До речі, найбільша кількість корисних речовин міститься в чорнобривцях дрібноквіткових сортів червоно-жовтогарячого кольору. Саме такі квіти найкраще використовувати для приготування чаїв, настоїв та олії.

Читайте також: Дачні поради вересня: осіння заправка ґрунту, «запальничка» для компосту та календар робіт

Родючість ґрунту: компостуємо зелене бадилля

Дача, чорнобривці

Незважаючи на осінь, на грядках все ще багато зеленого бадилля і бур’янів, які краще відправити в компост, не чекаючи повного висихання.

Зелене бадилля осінніх рослин вже саме по собі хороший прискорювач компостування, тому що є багатим джерелом всіляких поживних речовин для мікроорганізмів, які перероблятимуть все на цінне добриво.

Для того щоб приготувати якісний компост без перекопування або перелопачування, зелене бадилля перешаровують соломою, яку ще називають жовтою целюлозою. В результаті ви отримаєте найкращий компост без добрив та додаткового внесення чогось.

Порада до сезону: потрійне осіннє добриво

Цей простий рецепт зробить вашу землю набагато родючішою, до того ж шкідники дуже неохоче зимують у такому ґрунті.

Осінню суміш добрив добре вносити під майбутні грядки з озимим часником, цибулею, морквою, огірками, томатами. Її також підсипають під ягідні кущі.

Один кілограм суперфосфату (або подвійного суперфосфату) змішують з 3 кілограмами доломітового борошна (сухе!). Вона насичує землю кальцієм, оксидом магнію, калієм, цинком, фосфором та залізом, але головний ефект – зменшення кислотності ґрунту. Відомо, що на кислих ґрунтах багато рослин не можуть повноцінно засвоювати корінням калій, кальцій, сірку, магній, молібден. Як і суперфосфат, це добриво також вважається довго розчинним і ідеально підходить для осені.

Третій компонент осінньої суміші – це гірчичний макуха, якого знадобиться 2 кілограми. Гірчична макуха також захистить від шкідників, які не захочуть зимувати в такому ґрунті. До речі, небезпідставно вважається, що 1 кілограм гірчиці замінює 50 кілограмів гною.

Ретельно змішуємо всі компоненти та розкидаємо на один квадратний метр 5-6 столових ложок суміші (неповна склянка).

Наш квітник

Юкка: проріджування та розмноження

Квітник, юкка

До осені у юкки з’являється багато прикореневої порослі і , звичайно ж , вона в цей час потребує догляду.

Восени догляд зводиться до проріджування і розмноження. У вересні можна починати відкопувати від юки молоді відростки та розсаджувати їх на нове місце. До настання зими молоді рослини добре укоріняться, і за рік-два дадуть квітконоси. Решту робіт можна перенести на жовтень, залежно від погодних умов та вашого регіону.

Обрізають все нижнє листя, яке хилиться до землі, щоб узимку вони не гнили, а навесні основа куща добре провітрювалася. Хоча на практиці нижнє листя просто висмикують руками без особливої шкоди для рослини. Якщо їх залишити на зиму, вони все одно засохнуть, позбавляючи кущ декоративності. Видаляють молоді зайві чи непотрібні відростки у основного куща. Як правило, вирощують 2-3 квітучі рослини і поряд 2-3 молодих куща, що заміщають, для цвітіння на майбутній рік. Потім старі кущі вирізають під корінь відразу після цвітіння, не чекаючи появи від них відростків. Це дозволяє підтримувати юкку в розрідженому стані, рослини, що квітнуть, дають найбільш сильні квітконоси з великими квітками.

Залишилося юкку підгодувати, але вже наприкінці жовтня, коли практично закінчується рух соку. Гранули осіннього добрива, що містять мінімальну кількість азоту, розсипають під кущ із розрахунку 30 г на один квадратний метр.

Купальниця – отруйна квітка

Отруйна квітка купальниця

Величезна кількість прекрасних рослин, що тішать око рослин не просто небезпечні, а смертельно небезпечні. Серед них звичні та поширені в наших палісадниках квіти.

Ще одна отруйна красуня – європейська купальниця. Її красиві квіти схожі на золоті бубонці або маленькі трояндочки. Вся рослина отруйна, особливо сік, тому треба уникати попадання соку купальниці в очі і обов’язково добре помити руки, якщо контактували з квіткою.

(Далі буде)

Підготував Юрій Руденко
Фото з відкритих джерел

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції