Новини Одеси та Одеської області

Дачні поради на кінець літа та початок осені

Дачні поради на кінець літа та початок осені

Літо добігає кінця, і деякі овочеві культури потребують нашої допомоги для прискорення дозрівання. За підсумками сезону можна робити перші висновки, яких мікро та макроелементів не вистачало рослинам. Діагноз нескладно поставити по аркушу, а деякі добрива можна «зварити» самостійно буквально на коліні.

Як прискорити дозрівання овочів

Як прискорити дозрівання овочів

Осінь не за горами, і овочеві культури можуть просто не встигнути дозріти через прохолодні ночі та вогкість. Тому деяким овочам потрібно допомогти.

На томатах раз на тиждень видаляють пасинки та зайві нижні листки, а наприкінці серпня — на початку вересня квітки: дрібна зав’язь вже не встигне визріти. Раз на тиждень рясно обприскують кущі йодним розчином: 20-30 крапель йоду на 10 літрів води. Помідори, що ледь побуріли, зривають і дозрівають на підвіконні.

Для швидкого дозарювання складіть помідори в поліетиленовий пакет, покладіть туди по одному зрілому томату, яблуку або банану, щільно зав’яжіть і поставте на кілька днів у добре освітлене місце.

Якщо в основу зеленого помідора ввести шприцом підлогу кубика горілки, через півтора тижня томати на вигляд будуть зрілими. Але смак «п’яних» плодів нагадує зимові тепличні помідори: тверді і не дуже солодкі. Хіба що для консервації згодяться.

Незалежно від погоди наприкінці серпня прищипують верхівки всіх молодих пагонів гарбуза та видаляють квіти. На початку вересня обламують листя так (особливо затуляє сонце), щоб на батозі на кожен плід їх залишилося по 7-8 штук.

Перці в цей період потребують частих небагатих поливах підігрітою водою з подальшим розпушуванням ґрунту. Наприкінці серпня — на початку вересня обривають квітки і всі дрібні погано розвинені плоди перцю. На початку вересня дайте під кожен кущ по 1 літру розчину монофосфату калію (1 чайна ложка на 10 літрів води).

Збір врожаю яблук

  • від терміну знімання плодів залежить величина врожаю сьогодення та майбутнього років. Зростання яблук, як правило, не закінчується до самого знімання. У середньому за декаду перед збиранням розмір плодів зростає на 10-15 відсотків. Тому передчасне збирання може призвести до недобору врожаю, особливо зимових сортів.
  • Літні сорти яблук знімають за кілька днів до повного дозрівання. Час визначається за такими ознаками: плід досить легко відокремлюється від гілки; побуріння кінчиків насіння або навіть цілого насіння; утворюється восковий наліт на шкірці плода.
  • запізнілий знімання плодів веде до зменшення врожаю наступного року і знижує зимостійкість дерев. Мимовільне опадіння поодиноких, абсолютно здорових (!) плодів свідчить, що настав термін збирання врожаю.
  • осінні сорти яблук знімають тоді, коли вони добре забарвляться і легко відокремлюються від плодової гілки, а насіння починає буріти або вже побуріло.

Захист рослин без застосування отрутохімікатів

При постійній профілактиці (не рідше одного разу на 7-10 днів) проти багатьох хвороб та шкідників є управа без застосування «забійних» отрутохімікатів. Безперечною перевагою народних і біопрепаратів є їх відносна безпека, тому що плоди можна вживати вже на другий день.

У разі появи перших ознак захворювання борошнистою росою на аґрусі та смородині ефективно обприскування кальцинованою содою: 50 г соди на 10 літрів води з додаванням 40 г господарського мила.

Рекомендується застосовувати настій коров’яку. Для цього коров’ячий гній заливають водою (1:3) і настоюють 3 дні. Приготовлений настій розводять потрійним об’ємом води, проціджують та використовують для обприскування.

Для обробки кущів можна використовувати луг із золи. Кратність обробок має бути не менше 3-4, з інтервалом 8-10 днів. Можна внести в ґрунт суху золу — по 300 грамів на ствол.

Чому морква і цибуля — погані сусіди

морква та цибуля

Не треба сподіватися, що посаджені поруч цибуля та часник захистять моркву від морквяної мухи. Це працює лише за наявності активного захисту від шкідників. Хоча садити їх разом можна: вони не конкурують за їжу. Але є один нюанс. Морква вимагає рясних поливів у той час, коли цибуля нарощує голівку і їй потрібна сухість. А до того моменту, як приходить час збирання цибулі, морква набирає розлогу бадилля, що створює навколо тінь і вогкість.

Чорнобривці: одним допомагають, інших пригнічують

Чорнобривці

У змішаних посадках кожній культурі приділяється своя роль. Одна висаджується як основна, інша — супроводжуюча, щоб створити для головної здорове сприятливе середовище, захистити ґрунт від бур’янів та висихання, зігравши роль живої мульчі.

Однією з найкращих супроводжуючих культур вважаються чорнобривці (тагетес). Крім вищезгаданого, вони стримують розвиток хвороб та шкідників, допомагаючи знезаражувати ґрунт. Для цього використовують подрібнену зелену масу чорнобривців перед осінньою перекопкою городу. Незамінні чорнобривці при висадженні розсади.

Вони добре вживаються в міжряддях з усіма овочами: помідорами, огірками, капустою, цибулею і навіть редькою з дайконом. Картопля і баклажани відмінно ростуть, обсаджені живоплотом з чорнобривців.

Вважається, що їх небажано висаджувати з капустяними та бобовими культурами. Нібито від кореневих виділень чорнобривців, що володіють фітонцидними властивостями, можуть постраждати азотофіксуючі бактерії, що живуть на коренях бобових.

Висаджуючи будь-які супроводжуючі культури на овочевих грядках, не слід забувати про конкуренцію між рослинами, щоб не заглушити основні культури. Інші слід висівати рідкісними вкрапленнями на грядки або з обох боків у вигляді облямування.

Звичайно ж, чорнобривці не панацея проти хвороб та шкідників, але краса на городі гарантована.

Як приготувати кальцієву селітру

Щоб з виробництва отримати гранульовану кальцієву селітру, застосовується низкотемпературная нейтралізація азотної кислоти продуктами переробки вапняку чи природним вапняком.

На практиці дачники можуть приготувати концентрат кальцієвої селітри буквально на «колінці», зваривши потрібні компоненти на відкритому повітрі алюмінієвої каструлі.

Змішайте в каструлі 1 літр води, 600 г аміачної селітри і 280 г гашеного вапна. Підігрійте суміш на багатті з трьох покладених П-подібних цеглин, поки не зникне різкий запах аміаку. Після охолодження та зняття з осаду отримайте готовий рідкий концентрат добрива для тривалого зберігання.

Середня норма для підживлення – 25 мілілітрів концентрату на 10 літрів води.

Поради щодо використання підверстки

Сильно пошкоджені гілки з великою кількістю камедетечі слід систематично видаляти, тому що вони все одно загинуть і лише послаблюють дерево.

Не зловживайте такими добривами, як хлористий амоній, хлористий калій, сечовина та сульфат амонію, оскільки вони можуть призвести до підкислення ґрунту.

Калійну сіль доречно вносити в піщані, супіски, торф’яні ґрунти — там нестача калію проявляється найчастіше.

Не поспішайте з осіннім мульчуванням саду та городу. Перенесіть цей захід на пізню осінь, коли всі шкідливі комахи, які ховаються під шаром мульчі, вже підуть на зимівлю.

Овочі та фрукти самі є джерелом вологості. Штучно підвищити її допоможе відро з водою, а знизити — звичайна кухонна сіль: насипати 10-15 кілограмів у будь-яку широку ємність і поставити у льох чи підвал. Купувати сіль нині дорого, але одесити можуть використовувати висушену куяльницьку сіль. Для поглинання вогкості можна також занести в сховище кілька червоних цеглин, добре просушених на сонці або відкритому вогні.

Чого не вистачає рослинам

За відсутності ознак ураження хворобами та шкідниками на вигляд листя можна визначити, чого не вистачає рослинам.

Так, при нестачі макроелементів (азоту, фосфору, калію) страждають листя нижніх ярусів, а при нестачі кальцію, сірки та заліза – ушкоджуються молоді органи: платівки та точки зростання.

Ознаки брак елементів у рослин

  • Азот — Жовтіє нижнє листя
  • Фосфор — Листя набуває блакитнуватого або червонуватого відтінку.
  • Калій — крайовий опік — пожовтіння кінчика і краю листа
  • Магній — Міжжилковий хлороз на листі.
  • Кальцій — Кінчики листка біліють, а потім чорніють
  • Сірка — Молоде верхнє листя стає блідим і швидко жовтіє
  • Залізо — Молоді листочки частково знебарвлюються, але не відмирають
  • Мідь — Поява на молодому листі некротичних плям
  • Цинк — Сіро-бурі та бронзові плями вздовж основних жилок листа
  • Марганець — Блідо-жовті смуги біля основи верхнього листя
  • Бор — Листя стає блідо-зеленим і кучерявим.
  • Селекція: спробуйте лист на смак

Якщо зібрати та висіяти насіння з гірких огірків (що містять кукурбітацин), то наступного року можна гарантовано отримати грядку з гіркими плодами. Тому, перш ніж приймати рішення про те, чи варто залишати огірки конкретного сорту на грядці для отримання насіння, спочатку потрібно скуштувати лист, зірваний з рослини. Якщо він виявиться гірким, то й плоди майбутнього врожаю будуть із гіркотою.

Порада: гербіцид не допоможе

Не намагайтеся викорінити гербіцидом Раундап однорічні бур’яни (мокриця, портулак, лобода, ромашка, щириця, пікульник та інші), що підростають до 10 сантиметрів. Ці бур’яни розмножуються насамперед насінням, запасу якого у ґрунті на десятки років уперед. Застосування Раундапа дасть разовий ефект, а наступного року бур’яни знову з’являться з насіння. Тому їх краще випалювати вручну, не даючи зав’язуватися насінню. Гербіциди раціональніше використовувати проти багаторічних бур’янів, які відновлюють своє зростання з кореневищ.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції