Новини Одеси та Одеської області

Ціни на ліки впадуть?

Ціни на ліки впадуть?

Повномасштабна війна позначилася не лише на нашому психологічному стані, але й на фінансових можливостях. А ціни на продукти і ліки, особливо імпортні, далі повзуть вгору. І якщо на їжі якось можна заощадити, то економія на ліках загрожує погіршенням здоров’я. Щоб уникнути підвищення цін на лікарські засоби, у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) обіцяють змінити ситуацію.

Що хочуть змінити у жовтні?

Збільшення цін на ліки пояснюють військовими діями (було розграбовано аптеки, знищено склади), падінням курсу гривні й зростанням вартості пального. Крім того, компанії, які мають ексклюзивні права на продаж імпортних препаратів на території України, стали необґрунтовано підвищувати ціни.

Було вирішено впроваджувати механізми, які зупинили б зростання цін на ліки. Один із таких, так зване референтне ціноутворення, мусить запрацювати вже з жовтня. МОЗ братиме участь у ціноутворенні на всі препарати, що входять до Національного переліку основних лікарських засобів*. Орієнтуватимуться на їхню вартість у європейських країнах: Польщі, Словаччині, Чехії, Латвії, Угорщині. За словами чиновників, завдяки таким змінам можна буде купувати медпрепарати у постачальників і не переплачувати. Крім того, при поданні документів на реєстрацію ліків виробники і постачальники заповнюватимуть нову графу – «цінове обґрунтування».

Як це може вплинути на зростання цін?

Нагадаємо, що постанова про референтне ціноутворення набула чинності ще 2019 року. Вона передбачає встановлення граничних оптово-відпускних цін на препарати, що закуповуються за бюджетні кошти. І нібито такі ціни на папері встановлюються, але в реальному житті, мабуть, щось не складається. Знову ж таки – якщо щось зміниться, не факт, що зміняться і ціни в аптеках. Тут працюють інші правила. До оптово-відпускної ціни ліків із Нацпереліку нараховуються:

  1. постачальницько-збутові надбавки – до 10%;
  2. граничні торговельні (роздрібні) націнки, які, залежно від закупівельної ціни ліки, становлять:
  • при вартості до ста гривень – до 25%;
  • понад сто і до п’ятисот гривень (включно) – до 20%;
  • понад п’ятсот і до тисячі гривень (включно) – до 15%;
  • понад тисячу гривень – до 10%.

Тобто у роздробі вартість ліків з Нацпереліку в будь-якому разі буде вищою. Інші ліки, згідно з нормативними документами, взагалі реалізуються за вільними цінами. Виходячи з цього, позитивний настрій чиновників не вселяє надію на зниження цін в аптеках.

Що треба знати про свої права?

«Що робити людям?» – напевно запитають наші читачі. Підвищувати правову грамотність і користуватися своїми правами. Розповідаємо.

  1. Необхідні препарати можна придбати безкоштовно або зі знижкою за програмою «Доступні ліки». У програму входять такі захворювання, як бронхіальна астма, діабет II типу та нецукровий діабет, серцево-судинні захворювання, розлади психіки та поведінки, епілепсія. Найближчим часом до програми увійдуть також ліки для людей з хронічним обструктивним захворюванням легень і хворобою Паркінсона.
  2. При проходженні лікування у стаціонарі пацієнтові повинні безкоштовно надавати ліки з Нацпереліку (список ліків мусить розміщуватися на інформаційних стендах медустанов).
  3. В умовах воєнного часу наша країна отримує лікарські засоби як гуманітарну допомогу. Це знеболювальні, жарознижувальні засоби, препарати гормонозамісної терапії та інші. Про гуманітарні препарати дізнавайтеся у сімейного лікаря.

*Затверджено Постановою Кабміну №333 від 25 березня 2009 року

Що у Національному переліку?

Національний перелік основних лікарських засобів – це список безпечних ліків з доведеною ефективністю. Він включає понад 400 препаратів, серед яких: ібупрофен, аспірин, активоване вугілля, азитроміцин, цефтріаксон, дексаметозон, клопідогрель, омепразол, диклофенак та інші.

Читайте також:

Ольга НОВІКОВА

 

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції