Багато вчених вважають, що коронавірус найчастіше передається, коли людина кашляє, чхає або розмовляє. Особливо це небезпечно в приміщеннях, що погано провітрюються. А як щодо вулиці? Чи можна заразитися на свіжому повітрі?
Давайте розберемося, чи є ризик підхопити омікрон на автобусній зупинці чи ринку.
Передається. Шанси невеликі, але вони є. Коронавірус втрачає 90% своєї здатності заражати протягом 20 хвилин після перенесення повітрям. Більшість збудників вірусу зникають під час перших 5 хвилин. Свіже повітря добре справляється із розсіюванням хвороботворних мікроорганізмів, але невеликий ризик все одно залишається.
Омікрон поки що найзаразніший варіант коронавірусу. Але попередні дослідження показують, що люди, інфіковані омікроном, не видихають вищу концентрацію вірусу, ніж люди, які захворіли на дельта-штам. До того ж рух повітря на вулиці є вкрай хаотичним, легкий вітерець може швидко розсіяти частинки.
Передача вірусу можлива, якщо ви дуже близько розмовляєте з людиною, ділитеся їжею, напоями або цілуєтеся, каже професор, фахівець із інфекційних захворювань Пріті Малані.
Стаття на тему: Коронавірус. Різні штами –– різний перебіг хвороби
Одне дослідження показало, що один чоловік розмовляв з людиною на вулиці віч-на-віч протягом 15 хвилин, і захворів на коронавірус. Тому епідеміологи рекомендують надягати маску на вулиці, якщо ви тісно спілкуєтеся.
Під час випадкових зустрічей на вулиці дуже малоймовірно, що ви отримаєте небезпечну дозу інфекції, впевнена професорка Кет Ноукс. Щоб заразитися, людина має кашляти або чхати прямо на вас. Ті, хто проводить багато часу з друзями на вулиці, мають бути обережними. Наприклад, під час пробіжки, якщо ви біжите позаду інфікованої людини протягом 20 хвилин, повітря, що нею видихається, може становити деяку загрозу зараження. Не варто виключати такої можливості.
На свіжому повітрі вірус вивітрюється з поверхонь приблизно за годину. Шанси заразитися на лавці в парку вкрай малі. Сонячне проміння вбиває вірус SARS-CoV-2 на відкритому повітрі.
На початку епідемії коронавірусу, коли про нього мало що було відомо, заражені поверхні вважалися основним розповсюджувачем вірусу. Людей закликали дезінфікувати ручки дверей та предмети загального користування. Але через два роки, після безлічі дебатів та обговорень, все більше вчених схиляються до того, що вірус частіше передається від людини до людини, а не через предмети.
Дезинфікувати поверхні, як і раніше, важливо, адже для інших патогенів, на кшталт кишкової палички, сальмонели та ротавірусних інфекцій – це основний спосіб передачі. Для боротьби з коронавірусом недостатньо очищати поверхні, вважає вірусолог Джуліан Танг. Дієвий захід профілактики це маски та провітрювання приміщень. Миття рук та дезінфекція предметів – це додаткові способи захисту, а не панацея від коронавірусу, впевнений він.
Читайте також: Омикрон — что известно о новом штамме коронавируса?
Фото: Mynet, CBC
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More