Новини Одеси та Одеської області

Чорноморка: на що перетворили курортне селище під час військового стану

Чорноморка: на що перетворили курортне селище під час військового стану

Чорноморка ще нещодавно була курортним селищем, а сьогодні перетворилася на звичайне передмістя Одеси. Але місцеві жителі люблять своє селище, і не втрачають надії повернути йому минулу славу. Як живе курортне селище на військовому становищі, нашим читачам розповіли у Центрі ініціатив Чорноморки.

Читайте також: про історію виникнення Чорноморки – найпівденнішого пляжу Одеси.

Дружина Чорноморки: патруль та групи підтримки

Дружина Чорноморки

У активістки центру Ольги тут живуть родичі. Дівчина приїжджала їм допомагати і в Чорноморку закохалася.

— Наприкінці 2020 року мій дядько з сусідами, друзями та у співдружності з поліцією організували Дружину Чорноморки — за порядком у селищі стежити, — розповідає Ольга. — Я запропонувала все це висвітлити у Фейсбуці. Ми створили групу у Вайбері, щоб люди могли писати, де якісь правопорушення відбуваються. Потім почали звертати увагу й на інші проблеми: десь сміття, десь занедбана пустка. І люди, які не могли брати участь у патрулюванні селища, вирішили взяти участь у його благоустрої.

З’явилися місцеві активісти. Наприклад, Алла Геннадіївна Маркевич. Вона не лише у всіх починаннях центру бере участь, а й приятельок-пенсіонерок приваблює. Адже тут усі всіх знають. Тому коли волонтери оголошують суботник, Алла Геннадіївна збирає половину Чорноморки — усіх, хто сидить без діла.

активістка Алла Маркевич

До ініціатив центру підключився комітет мікрорайону «Люстдорф», місцеві підприємці. Підтримують фінансово, матеріально, робочою силою та технікою. А проблеми, які необхідно було вирішити, розросталися як снігова куля. Тому центр сформував список питань і почав стукати у всі двері.

Жителі чорноморки пішли на фронт

А потім почалася війна. Функції Дружини Чорноморки практично повністю взяла військова поліція. Багато хто став на захист нашої країни. Так, із перших днів російської агресії пішов на фронт Арсеній Малярчук. Колишній патрульний Дружини Чорноморки став кулеметником 28-ї бригади. У лютому цього року у боях за Україну Арсен загинув. Похований на місцевому цвинтарі. Попрощатися з героєм прийшла чи не вся Чорноморка.

арсеній Малярчук

Допомагали нашим захисникам, як могли, місцеві мешканки. Пекли для них пиріжки, готували борщ, витягували з домашніх комор закрутки. А ще — шили балаклави, постачали амуніцію, теплі речі, спальні мішки і навіть — саморобні буржуйки.

Суботники за оголошенням та без

Про курортний сезон під час війни можна було, звичайно, забути. І, безумовно, за добробутом чорноморчан, які здебільшого влітку здавали будиночки пляжникам, це був важкий удар. Але все ж таки люди продовжували займатися благоустроєм свого селища.

— Коли був шторм — стільки намило на пляж сміття з моря! Я спустилася на пляж — бачу, дівчисько з собакою гуляє і це сміття збирає, — згадує Ольга. — Взяла пакет, почала їй допомагати. Приєдналися інші люди. І спеціальну акцію оголошувати не треба було.

дитяче прощання у Чорноморці

Слідкують місцеві жителі і за дитячими та спортивними майданчиками, що недавно з’явилися в селищі. Встановили майданчики влади та бізнесмени, а чорноморчани їх прибирають, косять тут траву, висаджують квіти, містять у порядку тренажери та гойдалки. І тепер насамперед покинуті пустирі — просто не впізнати.

Пішохідні переходи та аварійні дерева

Однією з проблем Чорноморки були пішохідні переходи. Причому потік машин, що їдуть центральними вулицями на Совіньйон, дуже великий.

оновлений пішохідний перехід

— Аварійних випадків там було багато, — зазначає Ольга. — Дякувати Богу, нікого не збили. Але все ж таки хотілося убезпечити наших мешканців. Ми звернулися до депутатського фонду – і нам допомогли. Переходи висвітлили, а розмітку оновили.

До того ж на проспекті Свободи експертиза виявила близько 60 аварійних дерев. Спиляти такі дерева варто дорого. Допомогти погодився місцевий житель Олександр: надіслав техніку, людей. Крім того, надав 15 нових саджанців. Зараз аварійні дерева поступово спилюють та прибирають. А на їхньому місці чорноморчани збираються висадити нові.

Гуманітарна допомога в Чорноморці

Активно беруть участь у благоустрої Чорноморки та переселенці. Волонтери їх теж поза увагою не залишають. Нещодавно роздали 27 коробок гуманітарної допомоги, наданої міжнародними благодійними організаціями. Частину гуманітарки відправили дітям до інтернату під Миколаєвом. Частина — віддали жителям Чорноморки, що потребують.

гуманітарна допомога в Чорноморці

Пенсіонери та незаможні тут з травня по вересень отримували безкоштовно хліб, продукти. 30 тисяч батонів надала Церква Адвентистів Сьомого Дня. Продуктові набори виділяє магазин «Крапка».

Зв’язок з переселенцями волонтери підтримують постійно. Днями, наприклад, дитяче харчування завезли туди.

Планували в Центрі ініціатив Чорноморки організувати з ювенальною поліцією захід для батьків. Але виявилося, що в селищі таку зустріч просто нема де провести. Будинок культури, де колись працювали гуртки та студії, згорів ще 2016 року. Відновлювати його не вважали за потрібне.

У Чорноморці немає бомбосховищ

Хвороблива тема в Чорноморці — бомбосховища. Тут їх просто нема. Єдине відповідне приміщення для укриття — колишній підземний туалет на кінцевій зупинці трамвая. Сьогодні він став місцем проживання людей без певного місця проживання, і зараз там повно сміття та екскрементів.

— Щоб його привести в нормальний стан, — не приховує Ольга, — з вентиляцією, електрикою, нормальними санітарними умовами — потрібні дуже великі гроші. Але нам відповіли, що зараз це просто нереально.

Тож якщо застигне вас повітряна тривога в центрі Чорноморки — селища, розташованого, між іншим, на березі відкритого моря, — сховатися буде ніде.

— Ми б’ємо на всі дзвони: щоб нас побачили, звернули увагу — хочеться повернути життя в Чорноморку. Адже передумови розвитку курорту тут прекрасні, — переконана Ольга. — До того ж у Чорноморці поринаєш у минуле, історію, одеську специфіку. Але, крім цього, треба, щоб тут було красиво, безпечно, комфортно. Тоді Чорноморка знову зможе стати одним із найкращих курортів Одеси. А курортний сезон обов’язково буде, після Перемоги!


лого АНРВУ - Асоціації Незалежні регіональні видавці України

Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Читайте також:

 

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції