Новини Одеси та Одеської області

Чому одеських волонтерів виганяють на вулицю

Чому одеських волонтерів виганяють на вулицю

Вже кілька днів в Одесі триває своя війна за територію. 17 березня стало відомо, що волонтерів «Гончаренко-центру» виселяють із приміщення видавництва «Чорномор’я», де з початку війни вони плетуть маскувальні сітки для наших військових.

Причиною конфлікту стало рішення депутатів Одеської обласної ради. Сторони звинувачують одна одну в необов’язковості, порушенні умов оренди та саботажі. За цей час у конфлікт були втягнуті і широка громадськість, колеги-волонтери, нардепи, поліція, приватне охоронне підприємство. Проте рішення поки не знайдено, а отже, зупинено роботу волонтерів із забезпечення ЗСУ маскувальними сітками, які так необхідні на фронті. У «територіальних претензіях» розбиралося «Одеське життя».

Чому стався конфлікт із волонтерами центру

Волонтерський штаб «Гончаренко-центру» працює під егідою нардепа від партії «Європейська солідарність» Олексія Гончаренка. З початком війни Одеський центр розташувався у холі видавництва «Чорномор’я» за адресою майдан Дерев’янко, 1. Тут люди плетуть маскувальні сітки для фронту. За даними організації, за цей час волонтери сплели понад 45 тисяч квадратних метрів цих сіток.

17 березня за розпорядженням дирекції видавництва «Чорномор’я» волонтерів не пустили до будівлі співробітники приватної охоронної фірми. За словами очевидців, їм не дозволяли забрати обладнання та особисті речі.

— З 24 лютого 2022 року колишній директор видавництва дозволив волонтерам плести маскувальні сітки в холі на першому поверсі. У серпні 2022 року у видавництві змінився директор. В результаті було «вбито» виробничий процес. Видавництво перетворилося на бізнес-центр — облрада просто здає приміщення в оренду різним фірмам, — запропонував свою версію депутат Одеської міськради Петро Обухов, що відбувається.

Коментар на сайті Одеської обласної ради

Того ж дня на офіційному сайті Одеської обласної ради було опубліковано протилежну версію того, що відбувається:

Сьогодні сталося незаконне проникнення в будівлю КП «Видавництво «Чорномор’я», де знаходиться машина для друку, у тому числі бюлетенів. Невідомими особами, що проникли в будівлю, було зламано турнікет і завдано тілесних ушкоджень представнику охорони… Нагадаємо, рік тому громадській організації надали приміщення видавництва, але з умовою, що згодом вони оформлять необхідний договір оренди. Протягом року її представники не подали заяви на отримання приміщення, про що свідчить відсутність заяв на Прозоро.

— З адміністрацією «Чорномор’я» було обумовлено, що ми маємо час до 1 квітня, щоб спокійно знайти альтернативне приміщення для оренди та вивезти наш інвентар, — парирував юрист «Гончаренко-центру» Андрій Бахметьєв.

— Рік тому, коли не працювали електронні реєстри, видавництво «Чорномор’я» уклало з громадським об’єднанням «Вимога» договір на зберігання майна з домовленістю про подальше укладання договорів оренди. Таким чином, цими приміщеннями змогли скористатися волонтери, — пояснила виконувач обов’язків директора видавництва «Чорномор’я» Тетяна Кохан.

У результаті за словами в.о. директора, вийшло, що у приміщенні видавництва розмістилася не та організація, яка зазначена у договорі, а «Гончаренко-центр». Вона зайняла більшу площу, ніж було погоджено. А у лютому 2023 року на ці приміщення в електронній системі торгів надійшла заявка на оренду. Як результат, на сесії 3 березня депутати Одеської обласної ради ухвалили рішення виселити волонтерів.

Волонтерам дали інше непридатне приміщення

волонтери гончаренка-центру

18 березня волонтерів «Гончаренко-центру» знову не пустили до будівлі КП «Видавництво «Чорномор’я». На знак протесту вони прямо на вулиці, перед входом у видавництво, почали плести маскувальні мережі. За кілька годин до замерзлих людей приїхала начальник управління з майнових відносин Одеської облради Лариса Соколик. Вона оголосила, що волонтерам пропонують нове приміщення у Палаці спорту (проспект Шевченка, 31). А ось приміщення у «Чорномор’ї» віддано в оренду органу держвлади. Відповідне розпорядження було опубліковано на сайті Одеської обласної ради.

Здавалося б, ситуація вирішилася, проте до нового приміщення виникли питання у колег-волонтерів, які вже мали щастя там попрацювати.

Можливо, потрібно було поїхати і подивитися, у якому стані це приміщення? Там навіть навесні 14-17 градусів. Взимку температура в приміщенні фіксувалася в 6-8 градусів… Як уявляють представники влади плетіння маскувальних мереж у таких умовах? Прошу з повагою ставитись до праці волонтерів і, якщо вирішуються внутрішні політичні питання, не робіть, будь ласка, цього за рахунок тих, хто безкорисливо «волонтерит» для країни», — написала Катерина Ножевнікова, голова волонтерського штабу «Корпорація монстрів».

З проханням провести інспекцію приміщення до голови облради Григорія Діденка 20 березня звернулися депутати фракції «Європейська солідарність». Після тривалих суперечок Діденко пообіцяв, що особисто оцінить чи придатне приміщення. Але за годину після зустрічі голова скасував візити. В результаті питання з новим приміщенням для волонтерів так і залишається відкритим.

Зараз роботу центру припинено, а в головному управлінні поліції на Одещині відкрили два кримінальні провадження: 

За заявою дирекції видавництва «Чорномор’я» — із проханням вжити заходів до представників громадської організації, які без наявних у них дозвільних документів використовують для власних потреб одне з приміщень видавництва.

За заявою представників громадської організації — про те, що їх не пускають у приміщення видавництва для здійснення своєї діяльності.

Все було б однозначно і зрозуміло, якби не політичний присмак скандалу, що спалахнув. Таке враження, що війна закінчилася (нашою Перемогою!), незабаром вибори і пішла політична метушня між владою та опозицією.

Ми продовжуємо стежити за ситуацією, і незважаючи на всі політичні ігри, підтримуємо всіх розсудливих, які об’єдналися заради однієї мети — допомогти нашим захисникам на фронті.

Конфлікт навколо «Гончаренко-центру» «прославив» одеську владу

Усього за кілька годин новина про конфлікт у «Чорномор’ї» розійшлася по всій країні.

— Аналогічний центр працює у Чернігові. Його двері не зачинялися під час часткової блокади міста рік тому. Війна триває. Здається, хтось почав це забувати, — прокоментував ситуацію секретар міськради Чернігова Олександр Ломако.

— Зазвичай я не коментую події в інших територіальних громадах, але ситуацію з виселенням волонтерського центру в Одесі не міг оминути. Політична боротьба не повинна відбиватися на волонтерах. Це виглядає шкода і низько, — сказав мер Дніпра Борис Філатов.

– Я очікував, що бюрократія почне витирати ноги об військових і волонтерів відразу після перемоги, але ні — у бюрократів “нетерпіння”. Вони вже повернулися до своєї улюбленої справи – заважати людям працювати, – зазначив політик Дмитро Корчинський.


лого АНРВУ - Асоціації Незалежні регіональні видавці України

Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції