Статті

Бернардацці: його архітектурні шедеври прикрашають Одесу нарівні зі світовими столицями

Олександр Бернардацці — ім'я, без якого неможливо уявити архітектурне обличчя Одеси. Його талант і майстерність подарували місту такі шедеври, як Оперний театр, Нова біржа і Масонський будинок.

Нащадок швейцарських майстрів, Бернардацці народився в П’ятигорську 1831 року. Здобувши освіту в Санкт-Петербурзі, він почав свою кар’єру в Кишиневі, де обіймав посаду міського архітектора. Після російсько-турецької війни Бернардацці переїхав до Одеси, ставши її головним зодчим.

Його талант проявився в численних проектах: від нагляду за будівництвом залізничного вокзалу до зведення Оперного театру і Реформаторської церкви. Бернардацці допрацював проект Нової біржі, перетворивши її на архітектурний шедевр. Не можна не відзначити і його внесок у створення Масонського будинку, клініки медінституту, готелю «Брістоль» і багатьох інших будівель.

Будучи чуйним до запитів суспільства, Бернардацці брався за проєкти різного масштабу — від скромних флігелів до розкішних прибуткових будинків. Він не робив різниці між замовниками, залишаючи свій неповторний слід у вигляді міста.

1897 року Бернардацці повернувся до Кишинева, де до кінця життя проєктував будівлі по всій Бессарабії, Криму, Одесі та Херсонській губернії. Його останнім творінням в Одесі став будинок Кравченка на Садиківській вулиці, побудований 1907 року.

24 серпня 1907 року зодчий помер у Фастові, але, згідно з його заповітом, був похований у Кишиневі.

Олександр Бернардацці — ім’я, нерозривно пов’язане з архітектурним виглядом Одеси. Його талант, працьовитість і чуйність до стилю залишили місту багату спадщину, що прикрашає його вулиці й донині.

Джерела: odessa-memory.info, Вікіпедія

Читайте також:

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Новини

Погода в Одесі 8 вересня: ще літня чи вже осіння?

За прогнозом Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, в неділю, 8 вересня 2024 року, в… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

Чи відключатимуть світло в Одесі 8 вересня

Як повідомляють у компанії НЕК «Укренерго», завтра, у неділю, 8 вересня 2024 року, стабілізаційні відключення… Читати далі

2024-09-07
  • Статті

Українська «колонія» в Америці: як наші земляки заселяли Канаду

1891 рік, 7 вересня... Пасажирське судно «Орегон» пришвартувалося до причалу канадського порту Квебек. Серед багатьох… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

Мовчазні жертви війни: на узбережжі Нацпарку «Тузловські лимани» винесло мертвих дельфінів

На узбережжі Національного природного парку «Тузловські лимани» на Одещині море винесло мертвих дельфінів. Читати далі

2024-09-07
  • Новини

На Одещині фермер перекрив річку

Мешканець Одеської області вирушив на лаву підсудних за те, що перекрив річку греблею, щоб поливати… Читати далі

2024-09-07
  • Новини

На площу Толбухіна повернулися трамваї

З сьогоднішнього дня, суботи, 7 вересня 2024 року, в Одесі відновлено рух трамваїв площею Толбухіна,… Читати далі

2024-09-07