День Конституції в Україні – це державне свято, яке щороку святкується 28 червня. 2022 року конституції країни виповнилося 26 років. Цей день закріплений як вихідний, але цього року він буде робітником через озброєну агресію Російської Федерації.
Як приймали Конституцію
Конституція України – це основний закон нашої країни. Він визначає її державний устрій та дає гарантії прав і свобод кожному громадянину.
Прийнято Конституцію було 28 червня 1996 року. Президентом тоді був Леонід Кучма, зі спікером парламенту – Олександр Мороз. Засідання, на якому ухвалили основний закон нашої країни, тривало безперервно 24 години. Тодішній голова Верховної Ради прокоментував це так – робота над документом триватиме доти, доки його не ухвалять. У день прийняття Конституції за неї проголосувало, за різними даними 315 чи 321 народний депутат, за необхідні 300 голосів.
З усіх республік колишнього Радянського Союзу Україна ухвалила новий основний закон пізніше за всіх — уже йшов 5-й незалежності. До цього діяла стара Конституція УРСР. Починаючи з 1991 року, було запропоновано цілих 15 проектів цього документа. Міжнародна спільнота Конституцію України схвалила та визнала однією з найдемократичніших у світі.
Чи буде вихідний у День Конституції у 2022 році
День Конституції України вважається одним із основних державних свят і завжди був вихідним. Але цього року через збройну агресію росії в країні діє військовий стан і вихідний був скасований. Тож у 2022 році 28 червня є робочим днем.
Цікаві факти про Конституцію України
- Крім чинної на сьогодні Конституції, в історії України було ще 4 аналогічні документи:
- конституція Пилипа Орлика 1710;
- конституція УНР, ухвалена 29 квітня 1918 року;
- конституція ЗУНР, ухвалена 13 листопада 1918 року;
- тимчасова конституція Карпатської України 15 березня 1939 року.
- Процес підготовки Конституції України тривав шість років — з 1990 до 1996 року. За цей час було запропоновано 15 проектів документа.
- гострі дискусії велися щодо повноважень між гілками влади, символіки, приватної власності, а також статусом Республіки Крим та російської мови.
- Президент України Леонід Кучма не був присутнім на засіданні парламенту. Він дивився його у кабінеті у прямому ефірі. Проте за кілька хвилин до остаточного рішення прийшов до сесійної зали. Кучма назвав цю подію історичною.
- Найменший екземпляр основного Закону України розміром 2×3 см. Його створив художник Ігор Степанов у 2011 році. У ній 160 сторінок, а вага – 15 грамів.
- Під час підготовки до другого читання в документ внесли близько шести тисяч поправок. Усі три місяці комісія працювала над проектом без вихідних з 9 ранку до 10 вечора.
- Перші слова тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після ухвалення Конституції 315 голосами були такими: Є Конституція!
- День Конституції України є єдиним державним святом, яке закріплено у самій Конституції.