Одеський історик Олександр Бабич знайшов документи, що підтверджують масові розстріли ворогів народу в районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги. На думку фахівців, поряд з аеропортом можуть бути й інші місця поховань жертв НКВС.
Олександр Бабич виявив в архівах СБУ нові документи про масові розстріли в Одесі, які організовували співробітники НКВС у період з 1937 до 1940 року.
Таємні поховання 270 жертв з вогнепальними пораненнями знайшли ще навесні 1942 року. Тоді ж експерти провели розкопки та ексгумацію останків. Про те, що відбувалося на той час, стало ясно із виявлених Бабичем архівних документів, зокрема, із кримінальної справи завідувача судово-медичної експертизи Одеси Івана Фрідловського. Згідно з протоколами допиту експерта, за аеропортом біля дороги на село Татарку (Прилиманське) могил було кілька, і в кожній з них було поховано 15-20 трупів. Через кілька днів експерти встановили, що рани жертвам були завдані вогнепальною зброєю зблизька, але в який саме час це сталося, експертам визначити важко. Після війни, 1945 року, Фрідловський з іншими причетними до справи лікарями було заарештовано і засуджено до шести років позбавлення волі — за те, що підписав висновок про причини смерті людей, розстріляних за вироками НКВС.
Згідно з документами, протягом 1935-1941 років «трійками» НКВС було винесено вироки про розстріли 8 тисяч 633 осіб
У районі аеропорту проведуть розкопки, щоб створити мапу «Місця скорботи Одеси». На ній будуть позначені місця всіх масових страт. Для цього в одеській мерії створили міжвідомчу групу з питань вшанування пам’яті жертв війни та політичних репресій, похованих у районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги. Також працюватимуть дві підгрупи, одна з яких займеться історико-архівною роботою, а друга пошуково-дослідницькою. Крім того, будуть надіслані запити щодо жертв політичних репресій 1935-1941 років до архівів України, Німеччини та Румунії.
Фото: Румунський, німецький або Хімічний цвинтар військовополонених, , Facebook