Які квартири в Одесі краще обходити десятою дорогою? Як перевірити продавця? Які слизькі моменти бувають у договорі із забудовником?
«Одеське життя» відповідає на ваші запитання.
Які квартири в Одесі краще не купувати?
Складно сказати. Комусь подобаються дореволюційні квартири з чотириметровими стелями, а хтось терпіти не може все старе і віддає перевагу новобудовам. Але проблеми трапляються скрізь.
У радянські часи одесити готові були пробачити будівельникам криві стіни та незручні планування. Житло тоді видавали безплатно, а в черзі за ним стояли роками. Але сьогодні ситуація анітрохи не краща: у новобудовах також криві стіни і після дощу вода потрапляє всередину квартир. Багато інвесторів дякують забудовнику вже лише за те, що він здав житло в експлуатацію і нікуди не втік із грошима.
Купити квартиру в Одесі на вторинному ринку — це ще пригода. При найближчому розгляді величні півколони в будинках 19 століття можуть спиратися на очерет, а гіпсові барельєфи тримаються на чесному слові та маленьких гвоздиках. Одеські хрущовки славляться своїми кривими стіновими панелями виробництва Одеського домобудівного комбінату. Тому потрібно бути дуже уважним під час виборів житла.
Докладніше про проблеми новобудов та старого фонду читайте у нашому матеріалі: Які будинки в Одесі збудовані «на соплях»?
Як зрозуміти, що квартира проблемна чи що у продавця не все гаразд із законом?
Деякі одеські ріелтори пропонують за певну плату “пробити” квартиру на наявність проблем. Але будь-яка людина може зробити це самостійно – не виходячи з дому і не маючи “потрібних” знайомств. В Україні вже давно відкрито доступ до електронних реєстрів, просто мало хто знає про це.
Стаття по темі: Чи є у одеської нерухомості імунітет до коронавірусу?
Наприклад, якщо продавець квартири має купу боргів і потрапив до Єдиного реєстру боржників, краще відмовитися від покупки. Це накладає на нього низку обмежень. Продавцю квартири можуть відмовити у вчиненні нотаріальних дій. Але річ навіть не в цьому. Суд може визнати договір купівлі-продажу недійсним, адже власник перебував у складних обставинах. А це є підставою для перегляду договору.
Докладніше про те, які бувають електронні реєстри і на що звернути увагу при пошуку інформації, читайте в нашому матеріалі: Як самостійно перевірити квартиру в новобудові онлайн.
Як правильно укласти договір із забудовником?
Коли ви підписуєте договір із забудовником, то будинок ще не збудовано. Тому важливо, щоб у договорі було враховано всі ризики, інакше можна залишитися без грошей та без житла.
Зазвичай, забудовники прописують у договорі штрафи для покупця за прострочення платежів. А ось собі забудовник жодних штрафів не передбачає. Потрібно уважно дивитися на цю частину договору. Якщо ви запізнитеся з оплатою, то вас покарають грошима, а якщо забудовник затягне з терміном, то йому за це нічого не буде.
Крім того, забудовники люблять включати до тексту своє право в односторонньому порядку розривати договір. Зверніть на це увагу, адже купити квартиру в Одесі на стадії котловану — ризик для інвестора. Не забувайте, що якщо об’єкт не буде добудований або його визнають збитковим, ви можете втратити свої гроші. Такою є плата за ризик.
Більш детально про слизькі моменти та «стоп-слова» у договорі, читайте у нашому матеріалі: Перевірка договору із забудовником — на що звернути увагу при купівлі квартири.
Читайте також: На якій стадії краще купувати квартиру у новобудові.
Ще за темою: Який поверх краще вибрати в новобудові/a>.
Фото: Freepik, Getty Images