Напевно, небагато знайдеться у нашому суспільстві людей, які не люблять мандрувати. Адже це так здорово – гуляти незнайомими вуличками інших міст і навіть країн, фотографувати пам’ятки, дізнаватися про особливості місцевої кухні, а після повернення додому радісно ділитися враженнями з рідними та друзями. Але все це було б складно здійснити без допомоги професіоналів – екскурсоводів чи гідів та інших працівників галузі туризму. А ви знаєте, що цього дня, 21 лютого, їхнє професійне свято?
Як з’явився День екскурсовода
Професія екскурсовод з’явилася ще в античному світі. Перші гіди супроводжували подорожуючих іноземців за певну плату у Стародавній Греції та Римі. Античні туристи прибували з різних країн подивитися на олімпіади та гладіаторські бої. В епоху Середньовіччя паломники долали великі відстані, щоб відвідати святі місця та долучитися до духовних традицій. А сучасні мандрівники вважають за краще не лише відпочивати у відпустці, а й розвиватись.
Всесвітній день екскурсовода – неофіційне свято. Воно виникло 1990 року у Лондоні. Його ініціатором стала президент Міжнародної федерації асоціацій екскурсоводів Т. Лоїзідес. Ідею відзначення підтримали інші країни світу. Його мета – привернути увагу влади та туроператорів до важливості професії екскурсовода, якості послуг та підготовки фахівців.
Щороку 21 лютого у багатьох країнах, особливо в тих, що виступають туристичними центрами, влаштовують різноманітні заходи, присвячені Дню гіда. Наприклад, у Словаччині організують піші прогулянки захоплюючими маршрутами. У Латвії всім охочим пропонуються безкоштовні екскурсії вулицями столичного міста. А в ОАЕ організуються оглядові подорожі найкрасивішими мечетями країни.
Також цього дня керівники туристичних агенцій вручають співробітникам почесні грамоти, дипломи, пам’ятні подарунки, грошові премії. Влаштовуються конференції, семінари, курси підвищення кваліфікації, учасники яких обмінюються знаннями та досвідом.
Яким має бути професійний гід?
До середини XIX століття туризм носив виключно ознайомлювальний характер, і екскурсоводом могла стати більш-менш освічена людина, яка проживає в цій місцевості. Та й у середині минулого століття гідом могла стати практично будь-яка людина, яка має освіту та знання в галузі історії певного міста чи держави. Тому екскурсоводами найчастіше працювали педагоги, філологи та навіть учні історичних університетів.
Але згодом вимоги до професійних якостей гідів були значно підвищені, і екскурсоводами стали називатися люди, які пройшли складний підготовчий процес.
Професійний гід має відповідати низці якостей. Насамперед, це гарні навички у певній сфері, наприклад, історії тієї чи іншої епохи. Водночас гіду потрібно легко орієнтуватися в кількох науках: історії, географії та культурі. Чітка, правильна мова, відмінна пам’ять, вміння невимушено спілкуватися зі сторонніми людьми, працьовитість терпіння та цілеспрямованість також входять до списку головних якостей, які повинен мати гід. Крім того, однією з вимог до екскурсовода є знання іноземних мов.
Сучасні екскурсоводи проходять відповідну підготовку у навчальних закладах з отриманням сертифікату та диплома про освіту.
Таким чином, екскурсовод – це не тільки вмілий оповідач: це ще й поціновувач прекрасного, і джерело знань. І в це професійне свято можна побажати нашим гідам всього найкращого. Нехай здоров’я вистачить на найдовші екскурсії, а робота приносить радість, адже після цікавої поїздки багатьом хочеться знову повернутись у ці ж місця та знову отримати масу позитивних емоцій та нових знань.