Де українці читають новини?
Після початку повномасштабного вторгнення росії до України, жителі країни з подвоєною увагою стежать за тим, що відбувається, вивчаючи новини в інтернеті.
У довоєнний час пальма першості належала сайтам новин і порталам. Під час війни користувачі почали більше читати новини у соцмережах. Ми звикли до коротких новин, максимально приправлених емоціями людини, яка їх пише та готує до публікації. Такі новини не можна назвати новинами у звичному значенні цього слова.
У січні 2023 року покази новин у соціальних мережах значно знизилися. Люди втомилися від такої подачі інформації та повернулися до звичних джерел — новинам на сайті. Це пояснюється ще й тим, що читачі хочуть отримувати достовірну та перевірену інформацію. На інтернет-платформах новин готують професійні журналісти, які, перш ніж видати новину в ефір, перевірять кожне слово, зателефонують з експертом для того, щоб отримати консультацію і краще все розповісти читачеві. А ось новини для соцмереж готуються зовсім по-іншому. Для соціальних мереж першому місці швидкість подачі інформації, що у більшості випадків не виправдана. Тому й не дивно, що читачі віддають перевагу порталам новин.
Як відрізнити справжню новину від фейків та дезінформації?
Дуже часто українці в соціальних мережах сперечаються про те, які новинні сайти читати, а які краще оминати, бо вони подають новини неякісно та грішать фейками. Щоб вибрати для себе інтернет-ЗМІ новин, навчитеся розділяти справжні новини від псевдоновостей. Ось кілька корисних порад:
- Якщо новина викликає у вас деструктивні емоції, такі як гнів, ненависть або навпаки жалість, то, швидше за все, що ви маєте справу з маніпуляцією. Професійні журналісти пишуть новини, подаючи інформацію нейтрально. У новинах не повинно бути емоцій автора та оціночних суджень. Усі оцінки та суб’єктивізм — це вже про авторську колонку чи аналітичний матеріал.
- Читайте ту саму новину на різних сайтах. Дуже важливо для цього використовувати перевірені джерела інформації.
- Новини читайте, завжди підключаючи критичне мислення. Якщо стаття переповнена емоціями, то краще пошукайте новину на цю тему, але на іншому інформаційному джерелі.
- Кожна новина має посилатися на джерело. Якщо ж такого в новині немає — ви маєте справу з фейком. Про це свідчить також використання у тексті загальних фраз, без конкретного уточнення джерела інформації, таких як, наприклад, «військові розповіли», «за словами експертів» тощо.
- Завжди звертайте увагу на те, чи збігається заголовок із основним текстом новини. Якщо заголовок носить клікбейтний характер і не відповідає тексту, то перед вами 100-відсотковий фейк.