Ілля Златов – етнічний болгарин, художник із села Кулівча Білгород-Дністровського району. Але митець не зовсім простий. Сюжети своїх картин він створює на гарбузах екзотичного виду – лагенарії.
Цікаво, що випускник традиційного навчального закладу, де освоювали та вдосконалювали художню майстерність майбутні вчителі образотворчого мистецтва, став не лише першовідкривачем нового напрямку у живописі, а й познайомив «чужоземний» гарбуз із Буджацькими степами. У цьому йому допомогла дружина Єлизавета.
Малюнки з життя болгар
У далекому 2002 році вона привезла з Італії невідоме насіння. З них виросли гарбузи незвичайної форми, з довгими носами. Художник надихнувся незвичайним видом урожаю і взявся за справу. На висушених і підготовлених гарбузах він став зображати картинки з життя болгар.
Так 2003 року з’явилися перші роботи Іллі Златова. Частина їх була пристосована під домашнє начиння: у яких сім’я Златових зберігала сіль, паприку, приправи.
Згодом під вирощування гарбузів Ілля Златов виділяв все більше і більше місця на своєму городі, а сусіди та односельці художника все частіше впізнавали себе у нехитрих сюжетах, зображених на округлих формах цих дивовижних лагенарій.
Колекція майстра
Сьогодні колекція майстра налічує 200 екземплярів. Частина з них зберігається в колекціях відомих людей та поціновувачів мистецтва по всьому світу. «Картунки» – так їх називають болгари – стали постійними експонатами на етнофестивалях та святкових соборах. Малюнки яскраво відображають життя болгар, їх побут та традиції.
З початком війни у тематиці робіт митця головною темою стало відображення сьогоднішніх реалій.
Вона присвячена козакам, нашим доблесним воїнам, які верхи на конях перемагають змія. Також я створюю малюнки на політичну тематику, що відображають моє різко негативне ставлення до Росії, Путіну, цієї війни», — каже автор.
Частину зі своїх останніх робіт Ілля Златов планує відправити на фронт, на передову як своєрідну підтримку наших доблесних воїнів людьми мистецтва.
Є у майстра та учні, заняттям з якими він присвячує багато часу. Іван, на думку художника, – один із найталановитіших. На його вже готовій роботі – українці та болгари збирають виноград. «Я хочу, щоб на моїх картунках було все позитивне, що є на світі. Хочу, щоб не було війни і насильства», – каже учень Златова, стверджуючи, що він і надалі удосконалюватиметься у цьому напрямі декаративного мистецтва.
А сам Ілля Златов мріє після закінчення війни відкрити музей художніх гарбузів, подібного до якого немає в жодному селі української Бессарабії та в Україні загалом.
Історична довідка
Ілля Златов – уродженець с. Кулівча. Випускник Південноукраїнського педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського, кафедра образотворчого мистецтва.
На фото: Ілля Златов зі своїм учнем, а також роботи художника