Прибутковий будинок Маргуліса по вулиці Маразлієвській, 34б в Одесі можна назвати серед найцікавіших будівель, зведених у 1910-х роках. Він побудований у стилі модерн з використанням оригінального оздоблення, різноманітних новітніх матеріалів та інженерних прийомів. В Одесі є лише кілька будинків подібного типу.
У 1912 році на ділянці, якою володів якийсь І. Маргуліс, було зведено прибутковий будинок для заможних квартиронаймачів. Архітектурний проект будівлі склав інженер Фелікс Паппе, який у оформленні своїх будівель дотримувався югендстилю. Крім того, в оздобленні будівлі помітно вплив ампіру. Багато років вважалося, що цей будинок має найбільшу в Одесі кількість поверхів. Це пов’язано з тим, що місце, де його збудовано, має нерівний рельєф, тому з боку Сабанського провулку будівля має цілих шість поверхів.
Читайте також: Архітектурні таємниці Одеси: де шукати будинок химерного аристократа?
Будинок оформлений барельєфами у вигляді кошиків із плодами, а також жезлами та квітами. Над капітелями плоских вертикальних виступів – пілястр можна побачити ліпні зображення орлів. На початку минулого століття в архітектурі з’явилася нова мода – на зображення робітничих барельєфів. Такі самі фігури прикрашають і стіни будинку Маргуліса.
Балкони, які з’являються лише з третього поверху, відрізняються різноманітним оформленням – кам’яними балюстрадами, опорами та металевими огорожами. Причому візерунок на металевих деталях повторює елементи перил у парадній. Стіни під’їзду виконані керамічною плиткою. Таке оформлення більше ніде в Одесі не зустрічається, проте його часто використовували в Європі. Вікна всіх трьох під’їздів мають вставки із жовтого скла, а на останньому поверсі розміщені вітражі.
Ще на тему: Архітектурні таємниці Одеси: чим примітний особняк на Маразлієвській?
У будинку була також і квартира самого власника, яка була розпланована на двох рівнях. Фелікс Паппе став першим із одеських архітекторів, який втілив у життя подібну ідею.
Ірина Сорокіна
Джерело: all.archodessa.com