Будинок по вулиці Маразлієвській, 16 – одна з найстаріших одеських будівель. Вiн привертає увагу своїм незвичайним виглядом та еклектикою – змішанням мотивів бароко та ренесансу.
У 1886 році на Маразлієвській з’явився новий особняк, збудований архітектором Демосфеном Мазіровим. Він поставив цей будинок на замовлення «одеського Ротшильда» Степана Ралі для його молодшої доньки від другого шлюбу 28-річної Юлії Мортон. Окрім володінь в Одесі, у її власності були землі у Чернігівському повіті. Юлія була одружена з британським інженером Ліделлом Мортоном, і обидва вони перебували в Товаристві заступництва тварин, яке заснував Степан Раллі.
В оформленні будинку на Маразлієвській, 16 в очі одразу впадає асиметрія: ліворуч він виглядає прямокутним, а праворуч – закругленим. У центрі першого поверху між вікнами видно фігуру каріатиди, яка практично ідентична з тими, що прикрашають будинки по вулицях Маразлієвській, 36 та Садовій, 16. На другому поверсі розташований єдиний балкон, який повторює форму будинку, проходячи через закруглену частину і закінчуючись у сусіднього будівлі.
Парадний під’їзд зберігся майже в первозданному вигляді і, як передбачається, був оформлений яскравими розписами. Пізніше, мабуть, уже за радянських часів, коли будинок ділили на комунальні квартири, вони були зафарбовані. На другий поверх ведуть ефектні підковоподібні сходи, а її перила оформлені малюнком із різноманітних кіл. Цей різновид малюнку поручнів дуже рідкісний, і нічого схожого в архітектурній скарбничці Одеси поки що виявлено не було.
Що стосується сходів чорного ходу, то вони були сплановані дуже незвично: якщо зверху поглянути в сходовий колодязь, у глядача з’являється відчуття, що він знаходиться всередині спіральної морської раковини. До речі, це єдині сходи в місті, які ведуть прямо на дах.
Ви також можете дізнатися: Архітектурні таємниці Одеси: де була резиденція градоначальників?
Ірина Сорокіна
Джерело: all.archodessa.com