Від варварських ударів з боку росіян страждає критична інфраструктура, за допомогою якої подається світло, тепло та вода у наші будинки. Одеса та область теж опинилися серед цілей рашистів. І всі ми дуже жваво відчули на собі те, як живуть люди у прифронтових зонах.
Внаслідок масованого ракетного удару по енергетичній інфраструктурі України в Одеській області без світла виявилося до 70% споживачів. У багатьох електрики не було до трьох діб.
Ці непрості дні ми переживали по-різному. Але питання виникали майже у всіх. Щоб усім нам стало зрозуміліше та простіше в екстрених ситуаціях, ми зібрали відповіді на найактуальніші.
У нас немає «прильотів», чому тоді немає світла?
Одеса та більша частина області отримують електрику від Південноукраїнської атомної електростанції, що знаходиться в Миколаївській області, та від Молдавської ДРЕС, розташованої на території невизнаного Придністров’я.
Енергосистема України – це єдиний організм, де на роботу одного об’єкта впливає інший. Найзрозуміліший приклад – найпростіший електричний ланцюг – якщо з нього вилучити хоч один об’єкт, ланцюг розірветься і електрика пропаде.
Після російських ударів по об’єктах енергетики виник дефіцит потужності в обсязі 30% – через руйнування підстанцій та нездатність передавати електроенергію від електростанцій до споживачів. «Прильотів» у нашому місті і навіть регіоні могло й не бути, але трансформатори чи проводи в Миколаївській області російські ракети могли зруйнувати. Отже, передача енергії перервалася.
«Наш струм відправили до Києва або продали за кордон»
Головним керуючим в електроенергетиці є Національна енергетична компанія (НЕК) «Укренерго». Одне з її найважливіших завдань – баланс виробництва та споживання енергії. В іншому випадку, у споживачів виникнуть великі проблеми.
Так, у разі пошкоджень електроенергія може розподілятися альтернативними маршрутами. Але можливості такого лікування дуже обмежені. Додаткових мереж просто не вистачає, а отже, передати по них струм, та ще й з навантаженням для іншого регіону просто неможливо.
Щодо продажу, з 11 жовтня Україна зупинила постачання електроенергії за кордон. Навпаки – зараз країни-союзники нам допомагають.
«Чому у сусіда світло є, а я не маю?»
Ситуація з енергетичними системами країни критична. На Одещині без світла у найскладніший момент опинилися 70% клієнтів ДПЕК. На відновлення міг піти тиждень.
“Ті 30%, які залишаються зі світлом, – на лініях яких є важливі об’єкти: лікарні, насосні водоканалів, потужності теплогенеруючих компаній”, – пояснив гендиректор ДТЕК “Одеські електромережі” Дмитро Григор’єв.
Також світло не вимикається там, де знаходяться об’єкти, пов’язані з обороною. Наприклад, насамперед електроенергія потрібна нашим силам протиповітряної оборони», – підтвердив речник Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.
«Скільки триватимуть перебої зі світлом?»
На сьогоднішній день найгірша енергетична ситуація в Києві, Харківській та Одеській областях. У всій Україні з 15 листопада діють кілька видів відключення світла:
- Стабілізаційні відключення (за графіком, до 4 годин);
- Екстренні аварійні (без графіка, до 8 годин);
- Спеціальні екстрені (без графіків, без тимчасових обмежень).
Енергетики та влада намагається використовувати перші два типи, але все може змінитися після нових російських нальотів. Тому мешканців Одеси та області просять підготуватися до збільшення часу обмеження електропостачання: зробити необхідний запас води, заздалегідь зарядити пристрої та павербанки.
Дурня повна! На Прохоровській 12 електрики нема з вчорашнього ранку, а перд цим була пару годин за попередню добу.