АМКУ розпочав дослідження причин підвищення цін на курячі яйця. У комітеті припускають, що таке сильне зростання цін на яйця може не мати об’єктивних причин.
Про це йдеться в повідомленні прес-служби Антимонопольного комітету України.
У країні зросли ціни на всі групи продовольства, але темпи подорожчання яєць вдвічі перевищили загальний рівень зростання індексу споживчих цін. Це й змусило АМКУ звернути увагу на виробників яєць.
Повномасштабна війна Російської Федерації проти України сильно вплинула на економічну ситуацію в нашій державі. Прискорилася інфляція, відбулося зростання курсу долара та євро, відбулося руйнування багатьох виробництв, порушилися ланцюги поставок та логістики і, як наслідок – збільшилися виробничі витрати бізнесу та знизилися пропозиції товарів та послуг.
Основним показником, що характеризує зміни в часі загального рівня цін на товари та послуги, що купуються населенням для невиробничого споживання, є індекс споживчих цін.
За даними Держстату, цей показник протягом лютого – травня 2022 року свідчив про зниження вартості яєць курячих. Однак із червня 2022 року Держстат уже декларує щомісячне збільшення індексу споживчих цін. Згідно з цими даними, приріст вартості яєць у вересні 2022 року порівняно з червнем 2022 року становив близько 54%.
Також і Національним банком України наголошувалося, що у вересні 2022 року споживча інфляція у річному обчисленні прискорилася до 24,6% (з 23,8% у серпні).
Аналізуючи зміну вартості того чи іншого товару, слід враховувати і собівартість його виробництва. Щодо курячих яєць можна виділити такі основні статті витрат:
- корми;
- витрати на енергоносії;
- витрати на оплату праці;
- ветеринарні препарати та ін.
Як видно з витратних статей, у процесі виробництва курячих яєць дана галузь залежить від наявного поголів’я курей несучок і кормів, безпосередньо пов’язаних з виробничою діяльністю.
У той же час на початку повномасштабного вторгнення російської федерації Група компаній «Авангард» (реалізує курячі яйця під ТМ «КВОЧКА»), яка є одним із найбільших виробників курячих яєць в Україні, повідомила АМКУ про втрату поголів’я курей та виробничих потужностей у Волноваському та Бах. , Шевченківському районі Харківської області, Макарівському районі Київської області, Білозерському районі Херсонської області В результаті первинна пропозиція яєць на ринку могла суттєво знизитися.
Інші учасники ринку, в тому числі і виробник курячих яєць – Група компаній Ovostar Union («ОВОСТАР»), поки що не надавали Комітету подібної інформації.
Підвищення цін на курячі яйця може і не мати об’єктивних підстав, навіть враховуючи всі тяжкі економічні наслідки війни. Адже зростання загального індексу споживчих цін на продукти харчування не корелюється зі стрімким зростанням вартості яєць.
Крім того, окремі профільні експерти зазначають, що ціни на ринку кормів цього сезону залишаються досить низькими, і спостерігається лише незначне коливання вартості (+/-10%) у різних регіонах України. Це сталося тому, що через заблоковані морські порти в Україні спостерігається великий надлишок зерна. Тому головні складові кормів для курей значно подешевшали, порівняно з минулим роком.
Отже, зараз у Комітеті відсутня інформація, яка б підтверджувала наявність об’єктивних факторів для подорожчання яєць відразу на 54% за три місяці.
Розуміючи соціальну важливість зазначеного питання, Комітет розпочав дослідження причин збільшення цін на яйця курячі у шкаралупі у вересні-жовтні 2022 року. АМКУ візьме до уваги, що підприємства (у тому числі домінуючі) мають право захищати свої законні інтереси, особливо з урахуванням воєнного стану. В той же час, такі дії суб’єктів господарювання не повинні бути надмірними.
У ході дослідження Комітет має намір провести широкий аналіз усіх факторів впливу на цінову поведінку суб’єктів господарювання та вже направив їм вимоги щодо надання інформації.
Раніше «Одеське Життя» розповідало про зростання вартості яєць у публікації: В Одесі сильно подорожчали яйця – чому й прогноз цін.
Читайте також:
- Долар по 40: чи подорожчають в Україні продукти та пальне? Коментар експерта (відео)
- Військовий «Привіз»: яку рибу зараз можна купити і скільки вона коштує.
- Чи подорожчає в Одесі цукор?