Треба розуміти, що у частини щоденних газет у світі вихідний день неділя. Наприклад у Франції та Німеччини не виходить багато видань.
Головні теми газет:
1. Велика Британія. «The Sunday Times» – «Вибух мосту відкриває Крим». Видання публікує фотографію на першій шпальті, ванажного поїзда, що горить на Керченському мосту після суботнього вибуху. У газеті йдеться, що вибух завдав «потужного символічного та стратегічного удару» по військових зусиллях Володимира Путіна проти України. Хоча Україна безпосередньо не взяла на себе відповідальність за напад, цей вибух «викликав радість» у Києві. «Sunday Times» також припускає, що вибух зміцнив сподівання України на повернення окупованого півострова.
2. «The Observer» – «Путіну завдали сильного удару, підірвавши міст у Крим». На першій шпальті те саме фото вибуху на мосту що з’єднує Крим із материковою частиною Росії, що й у Sunday Times. Газета пише, що Володимиру Путіну «завдали сильного удару» після того, як Керченський міст був «покалічений» вибухом. Газета пише, що міст був «особистим престижним проектом» президента Росії.
3. «The Independent» – «Вибух на ключовому російському маршруті постачання»
Редакційна колонка видання вийшла під заголовком «Захід не піде на поводу у Кремля»
Президент України Володимир Зеленський попередив, що російські чиновники почали «готувати своє суспільство» до можливого застосування ядерної зброї. “Це дуже небезпечно”, – сказав він. Він має рацію, і він також має рацію, коли додає, що «вони ще не готові це зробити».
Досі, як сказав Лоуренс Фрідман, почесний професор військових досліджень у Королівському коледжі Лондона, натяки Володимира Путіна на використання ядерної зброї завжди були пов’язані із застереженнями Заходу не втручатися.
Хоча містичні балачки російського президента іноді незрозумілі або здаються ірраціональними, його розмова минулого місяця про використання «усіх засобів, які є в нашому розпорядженні, щоб захистити Росію та наш народ», узгоджується з давньою російською теорією стримування. Йдеться більше про стримування країн НАТО від нападу на Росію, ніж про використання ядерної зброї на полі бою в спробі переломити хід «спеціальної операції» із захисту того, що, як стверджує пан Путін, є російською територією.
Хоча цю ідею також висунув Рамзан Кадиров, голова російської Чечні, припущення про те, що пан Путін може використати тактичну зброю, як правило, надходять із Заходу.
Коментатори бояться наслідків приниженого російського лідера, доведеного до відчаю.
Ці побоювання підігрів Джо Байден у четвер, коли президент Сполучених Штатів згадав про ризик ядерного «армагедону». Відлуння кубинської ракетної кризи 60 років тому цього місяця було безпомилковим.
Але Білий дім спробував відмовитися від коментаря в п’ятницю, коли Карін Жан-П’єр, прес-секретар президента, заявила, що у США немає підстав вважати, що пан Путін змінив свою політику: «Ми не бачили жодних причин для цього. скоригувати нашу власну стратегічну ядерну позицію, і ми не маємо ознак того, що Росія готується неминуче застосувати ядерну зброю», – сказала вона.
Світ повинен бути впевнений у тому, що дані розвідки США щодо намірів пана Путіна були точними під час війни в Україні. Слід також знати, що перспектива тактичного ядерного удару є непопулярною серед росіян. Звідси важливість попередження пана Зеленського про те, що уряд Путіна готує російську думку до такого варіанту; але ми ще не бачили багато доказів того, що така офіційна пропаганда ведеться.
Важко зрозуміти, яку користь пан Путін міг би отримати від використання такої зброї. Якби він використовував їх на полі бою, то робив би це на території, яку він зараз вважає російською. Він також усе більше ізольований у світі. Керівництво Китаю, Індії та багатьох центральноазіатських республік тримається на відстані від його війни, і перетин ядерного порогу відштовхнув би їх ще далі.
Такого обґрунтування для використання ядерної зброї на полі бою немає.
Треба сподіватися, що такі розрахунки в Москві продовжать. Завжди існує ризик того, що пан Путін може знову прорахуватись або що його може замінити ще менш раціональний гравець. Але політику Заходу не можна визначати, передбачаючи Кремль. Правильна політика – підтримати український народ у військовій відповіді російським загарбникам і не допустити ескалації конфлікту за межі цієї простої мети. Як заявила в п’ятницю прем’єр-міністр Фінляндії Санна Марін: «Вихід із конфлікту полягає в тому, щоб Росія покинула Україну»
4. «The Sunday Telegraph» – «Путін готовий помститися за вибух мосту»
Таємна атака перешкоджає військовим зусиллям Росії і є прямим викликом авторитету лідера
Путін готується посилити наступ на Україну після того, як на його мосту до Криму стався потужний вибух, вважають західні офіційні особи.
Кремль раніше попереджав, що будь-яка атака на Керченську протоку стане червоною лінією і викличе «судний день».
Вибух на 12-кілометровому мосту вчора незадовго до світанку забрав життя трьох людей і перерізав найважливішу лінію постачання російських військ, що борються на південному фронті України.
Вранці Путін скликав екстрене засідання свого кабінету. Лише увечері Кремль заявив, що зміцнить оборону навколо мосту, але російські офіційні особи вимагають агресивної відповіді.
“Це було оголошення війни без правил”, – сказав російський сенатор Олександр Башкін, додавши, що реакція Кремля буде “адекватною, свідомою і, можливо, асиметричною”.
Російські слідчі заявили, що вибух був спричинений вибухом вантажівки, але не стали звинувачувати Україну.
Київ не взяв на себе відповідальність за вибух, але радник Володимира Зеленського сказав, що це «тільки початок», додавши: «Все, що вкрадено, має бути повернено до України».
В українській службі безпеки заявили, що «міст прекрасно горить».
Генерал лорд Даннатт, колишній командувач сухопутних військ, сказав, що очікує нових невиборчих обстрілів українських цивільних об’єктів, а також що існує ризик, що Путін «може застосувати ядерну зброю».
Кримський міст через Керченську протоку, улюблений проект Путіна, минулої ночі частково відкрили для руху, на відеозаписах видно значні пошкодження. Частина автомобільного мосту впала в море, а пожежа знищила ділянку залізниці, що проходить поряд з нею.
5. Данія «Politiken» – «Путінський міст до Криму постраждав від великої атаки»
6. Італія «La Repubblica» – «Замінована вантажівка на Керченському мосту
символ російської агресії»
«Яструби та голуби після Путіна більше не табу» — «Гіпотеза таємної мережі, яка стоїть за терактом»
7. «Corriere della Sera» – “Напад в Криму на міст Путіна». Обмін звинуваченнями між Києвом і Москвою. Інфраструктура є символом анексії.
8. «La Stampa» – “Крим, міст Царя у вогні”.
9. Іспанія «La Vanguardia» – Сильний удар по гордості Путіна у Криму
10. «El País» – «Удар по символу російського вторгнення в найважчу для Путіна годину»
Москва звинувачує Київ у вибуху єдиного мосту, який зв’язує Росію та Крим
11. «El mundo» – «Путін шукає чим відповісти після приниження на Кримському мосту»
12. Німеччина «Der Tagesspiegel» – «Міст на Крим сильно пошкоджений»
13. Швеція «Aftonbladet» – «Горить гордість Путіна»
14. Ізраїль «The Jerusalem Post» – «Вибух прогримів на Кримському мосту, який має важливе значення для військових зусиль Росії»
15. «Haaretz». Підпис під фото: Чорний дим валить над мостом, що пов’язує Крим із Росією, у суботу. Незрозуміло, чи був вибух навмисним нападом, але Київ святкував порушення ключового маршруту постачання для військової кампанії Москви проти України.
16. Індія «The Sunday Standard» – «Удар для Росії, оскільки вибух пошкодив міст до Криму»
Троє загиблих у результаті вибуху зарядженої бомбою вантажівки над мостом, який є життєво важливим маршрутом постачання Росії в Криму
Престижний проект Володимира ПУТІНА
Суботній вибух підпалив сім нафтових цистерн, які перевозив потяг, а також обвалив дві автомобільні смуги гігантської дорожньо-залізничної споруди. Керченський міст, відкритий у 2018 році, є цінним проектом російського лідера Володимира Путіна. З води витягли два тіла. Росія створила комісію для розслідування вибуху
Український чиновник називає це «початком»
■ Незважаючи на те, що Київ заперечує відповідальність за вибух, радник президента України Володимир Зельнеський написав у Twitter, назвавши це «початком». «Усе незаконне має бути знищено», — написав він у Twitter
17. «The Hindu» – «Вибух пошкодив російську магістраль до Криму»
18. США. «Arkansas Democrat-Gazette» – «Вибух розриває зв’язок Росії з Кримом» Підпис під фото: Полум’я та дим здіймаються над Керченським мостом у суботу після того, як, за словами російської влади, вибухнула замінована вантажівка на 12-мильному прольоті, убивши щонайменше трьох людей. Ступінь збитку залишалася незрозумілою в суботу ввечері, але пізно вдень рух деяких автомобілів відновився.
19. «The Washington Post» – «Вогняний вибух розриває ключовий зв’язок із Кримом»
• Міст – СИМВОЛ АМБІЦІЙ ПУТІНА
• Серйозний удар по доступу Москви до незаконно анексованої території
20. «New York Times» – «Вибух на Кримському мосту перервав шлях постачання».
Головний удар по Путіну. Кажуть, що причиною є вибух в українській вантажівці
21. Сінгапур. «Lianhe Zaobao Singapore» – «Вибух вантажівки на Кримському мосту спричинив розрив дороги, Путін доручив провести ретельне розслідування»
22. ОАЄ. «Gulf News» – Вибух пошкодив життєво важливий міст Росія-Крим
23. Саудівська Аравія «Arab News» – «Підрив Кримського мосту»
Вибух у суботу спричинив частковий обвал мосту, що з’єднує Кримський півострів із Росією, пошкодивши важливу артерію постачання для невдалої війни Кремля на півдні України. Російська влада заявила, що причиною вибуху стала замінована вантажівка, в результаті якої загинуло троє людей.
24. Аргентина. «Clarín» – «Зруйновано життєво важливий міст між Росією та Кримом»
25. «LA NACION» – «Стратегічний удар по Путіну»
Вибух замінованого вантажівки на споруді, що з’єднує окупований півострів, може стати серйозною невдачею для постачання сил на півдні; перехресні звинувачення
26. Мексика. «El Universal» – «Вибухає стартегічний міст для Путіна»
Росія розслідує вибух замінованої вантажівки на Кримському мосту, внаслідок якої загинули троє людей і яка стала серйозним ударом по президенту на тлі невдач його військ в Україні.
Cергій ЧЕРНЯВСЬКИЙ