У Міністерстві соціальної політики закликають звертатися по субсидії на опалювальний сезон. Процес оформлення вже розпочався. Ті, хто мешкає на підконтрольній Україні території, у тому числі переселенці, подають заяви і декларації у звичайному порядку. Жителям тимчасово окупованих територій та зони бойових дій субсидії на весь опалювальний сезон подовжили автоматично.
Звернутися по допомогу може і сім’я, яка раніше не отримувала субсидію, але у воєнний час не зможе самостійно оплачувати комуналку. Куди звертатись і що вимагатимуть від заявника?
Кому дають субсидію?
Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг призначають одному з членів домогосподарства, який:
- зареєстрований у житловому приміщенні;
- не зареєстрований у житловому приміщенні, але фактично проживає у ньому на підставі договору найму (оренди) житла, за рішенням суду та на інших законних підставах;
- не зареєстрований у житловому приміщенні, але фактично проживає у ньому без договору найму (оренди) житла і має статус внутрішньо переміщеної особи.
Ще за темою: Життя в окупації: чи можна отримати субсидію?
При зверненні по субсидію заявник повинен задекларувати усіх, хто живе у домогосподарстві (додати до заяви документи, які б підтверджували проживання за вказаною адресою, оскільки субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання людини і за місцем її фактичного проживання).
Якщо подати заяву протягом двох місяців з початку опалювального сезону, субсидію призначать з початку такого сезону. Згідно з Порядком надання субсидій (Постанова Кабміну № 848 від 21 жовтня 1995 року у редакції від 30 липня 2022 року) опалювальний сезон триває з 1 жовтня по 30 квітня, а суму допомоги на плату за тепло розраховують за період з 16 жовтня по 15 квітня.
Говорять цифри
2,6 мільйона людей, за розрахунками Міністерства соціальної політики, звернуться по субсидію на опалювальний період
Які документи потрібно підготувати для нарахування субсидії?
Крім заяви і декларації, необхідно також надати такі документи:
- паспорт заявника;
- ідентифікаційний код (реєстраційний номер облікової картки платника податків – РНОКПП);
- інформацію про усіх членів домогосподарства;
- довідки про доходи, інформація про які відсутня у Державній податковій службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування (якщо немає можливості підтвердити такі доходи довідкою, до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру);
- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (за наявності);
- договір оренди житла (за наявності).
Можуть також вимагати інші документи, необхідні для розгляду питання по суті. Наприклад, у переселенців попросять довідку про статус внутрішньо переміщеної особи. При цьому допомогу на проживання, яку отримують переселенці, не включатимуть до сукупного доходу сім’ї під час обчислення субсидії.
Куди звертатися за субсидією?
Оформити державну допомогу на оплату комунальних послуг можна, звернувшись:
- до управління соціального захисту населення;
- до уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади (за місцем проживання);
- до Центру адміністративних послуг.
Подати заяву та усі необхідні документи можна також на порталі електронних послуг «Дія». Претенденти на субсидію, які не мають можливості прийти особисто або скористатися електронними технологіями, можуть надіслати паперові документи поштою.
***
У зв’язку з військовими діями зараз розглядаються різні механізми виплати субсидій, у тому числі – через Пенсійний фонд. За словами міністра соціальної політики Оксани Жолнович, це дозволить звернутися по субсидію тим, хто не має можливості скористатися іншими способами.
Читайте також:
- Допомога від міжнародних організацій: чому її могли не виплатити?
- Допомога постраждалим під час війни: кому та скільки виплатять?
- Як перейти на вигідніший вид пенсії?
Ольга Новикова
Фото: Кореспондент