Сотні українських діячів культури, основна частина яких жінки, були змушені залишити свої будинки та шукати притулок у Європі. Польща – країна, яка прийняла найбільше наших біженців, дає нашим художникам не просто дах над головою, а й можливість творчої реалізації.
Війна – це найпотужніший емоційний поштовх, який багато художників сприймають як заклик до дії. Якщо згадати всесвітню історію культури, то саме глибокі переживання пов’язані з війнами, рефлексії та осмислення того, що відбувається, народжували справжні витвори мистецтва.
Балтійська галерея сучасного мистецтва у місті Устка змогла прийняти сімох місткинь з України. Спеціальна резиденція дозволила творчим людям зупинитися, видихнути, знайти сили жити і працювати далі. При цьому польська сторона не виставляла вимоги виконання будь-яких робіт від учасників. Проте митці здійснили цілу низку проектів.
Ганна Оборська з Києва створила цілих три проекти, які були виставлені у галереї, а завдяки інтернету з нею та її роботами могли зустрітися одесити у творчому просторі “Діалоги” (адреса – Соборна площа, 2).
Усі проекти Ганни присвячені жінкам біженкам. “Портрети війни/Відображення” – це серія фотоколажів з портретів жінок та дітей, поєднаних із фотографіями зруйнованих будинків у Києві, Бучі, Бородянці, Харкові та Ірпені. Скелети житлових будинків, залишки літака “Мрія”, розстріляні автомобілі накладені на портрети жінок та їхніх дітей.
Другий проект «Відбиток» виконано в керамічній студії. Ганна згадує, що коли побачила глину довго її просто м’яла, насолоджуючись текстурою та теплом. А потім народилася ідея зафіксувати на квадратних глиняних плитках відбитки речей, які брали із собою жінки та діти. Кожен із цих клаптиків має свій колір, який втрачає свою насиченість під час подорожі та втечі від війни. Кожна плитка – це той світ, який люди змогли забрати із собою. Спогади про мирне життя – прикраси, ключі від автомобілів, яких уже немає, старі банківські картки, іграшки, якісь непотрібні дрібниці… Сама Ганна збирала свої речі та речі дітей буквально за півгодини, тому не пам’ятає, як опинилися ті чи інші предмети у її сумці.
І ще один міні-проект художниці вийшов із потреби дякувати польським друзям. Це відбитки рук людей, які допомагали і допомагають українцям вибратися з хаосу війни. Це руки реальних людей – тих, хто зустрівся на шляху Анни Оборської.
Після робіт Ганни в галереї будуть виставлені проекти інших художників і з ними також є домовленість проведення подібних екскурсій для одеситів. Куратор виставки Вероніка Теплицька розповіла, що далі Балтійська галерея має намір демонструвати ці проекти в інших містах Польщі та Європи.
Фото Юлії Сущенко та Ганни Оборської