Новини Одеси та Одеської області

Опалення в Одесі: чому ми так багато платимо за тепло?

Опалення в Одесі: чому ми так багато платимо за тепло?

Новий рік в Одесі вже традиційно починається з комунальних катаклізмів. Цього разу приголомшливим ударом для чималої частини городян стали платежі за опалення, нараховані за грудень.

Плата за теплопостачання (тарифи на тепло) — і так солідна — злетіла в чотири-п’ять разів. Чому так сталося і чи є вихід із ситуації, розбиралося «Одеське життя».

«Передінфарктні» платіжки

Астрономічні платіжки здебільшого прийшли до жителів центру Одеси, селища суднобудівників, Молдаванки — до районів, де зберігся старий житловий фонд.

Пенсіонерка Лідія Андріївна мешкає на вулиці Палубній. За опалення у грудні квартири площею 36 квадратних метрів отримала платіжку майже на 4000 гривень – по 110 гривень за квадрат.

— Ледве інфаркт не вхопив, — ділиться пенсіонерка. — Пенсія у мене вдвічі менша — 2100 гривень. Субсидії не отримую, бо син прописаний. А мешкає він окремо. Збираюся до міськради піти, спробувати міську допомогу отримати. Хоча й не сподіваюся, що з цього щось вийде — син теж ніби на цій площі живе.

Чому так подорожчало тепло?

«Космічне» збільшення платежів торкнулося будинків із централізованим опаленням, не обладнаних теплолічильниками, — переважно дво- та триповерхових будівель.

Причина — нова методика нарахування оплати за теплопостачання, прописана в законі №6010, який вніс зміни до законів «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Мінрегіон вирішив, що для будинків без лічильників загальний обсяг використаної теплоенергії потрібно розраховувати за максимальним тепловим навантаженням на всю будівлю з урахуванням кількості годин її надання та середньомісячної температури повітря. Передбачається, що старі квартири з високими стелями тепла споживають більше. Тому платити треба більше. І якщо теплолічильник не встановлений, квитанції будуть астрономічними.

Закон набрав чинності 1 травня 2021 року та почав діяти у нинішньому опалювальному сезоні. Ось тільки одеські комунальники повідомили про зміни лише у жовтні. За словами директора комунального підприємства “Теплопостачання міста Одеси” Ганни Позднякової, вузли обліку тепла в багатоквартирних будинках встановлювали багато років. Щоправда, пріоритет віддавали густонаселеним висоткам. Будинки з невеликою кількістю квартир теплолічильниками оснащували за залишковим принципом. Отже, сьогодні без вузлів обліку в Одесі залишилося близько 1000 будівель.

Раніше ми розповідали про те, що не так із системою ЖКГ в Одесі та в Україні.

За «обігрів вулиць» заплатять одесити

тариф на тепло одесса платежка 2

Повною несподіванкою платіжка за грудень стала і для мешканця Адміральського проспекту, пенсіонера за інвалідністю Володимира Георгійовича. За опалення квартири площею 48,8 квадратного метра йому нарахували понад 4500 гривень – по 92,50 за квадрат.

— Керуюча контора ні про що не попереджала, — розповів пенсіонер. — Хоч би оголошення на двері під’їзду повісили. Звичайно, м’яко кажучи, був у шоці. А потім почав аналізувати, звідки взялися такі ціни. Виявилося, що все дуже просто. На будинки, які не забезпечені лічильниками тепла, можна списувати втрати, які йдуть по всій тепломагістралі. Що на Суднобудівній, що на Червонослобідській – голі труби опалення. Тепло йде в атмосферу, подекуди взагалі фонтани перегрітої пари б’ють. А у нас люк теплопостачання і зовсім камінцем прикритий. І при мінусовій температурі пара звідти йде – аж гай шумить.

Лічильник обіцяють до закінчення холодів

Володимир Георгійович не розуміє, чому лічильник має ставити власним коштом. Адже і «Одесаенерго», і «Одесагаз» обладнали квартири вузлами обліку за власний кошт. Чим “Теплопостачання” відрізняється?

Владимир Георгиевич

Пенсіонер Володимир Георгійович отримав платіжку за тепло за тарифом 92,50 грн. за квадратний метр

— Встановити лічильник коштує близько 40 000 гривень. А у нас у будинку користуються центральним опаленням лише чотири квартири, — поділився пенсіонер. — Ще чотири — встановлено автономне гаряче водопостачання (АГВ). За ідеєю, на лічильник скинутися мають усі квартири. Але ті, що з АГВ, цього не робитимуть. І їх можна зрозуміти. Хоча опалення коридору їх також стосується.

Кілька років тому він звертався до ТМО із проханням відключити квартиру від центрального опалення. Хотів АГВ поставити. І отримав відповідь — лише в тому разі, якщо відключаться три квартири, що залишилися. А вони відмовилися.

— Зараз на наші чотири квартири лічильник ніхто не ставитиме. У найкращому разі — якраз до закінчення опалювального сезону, — вважає Володимир Георгійович.

Дозвольте АГВ!

— Ми не відмовляємося платити — але ціни мають бути все ж таки прийнятними: у листопаді за тарифом 34,16 гривні за квадратний метр заплатили 1666 гривень. Теж чимало, але підйомно. Субсидію взяти не можемо. Вже є пільга сина – учасника АТО. Дорослі діти мешкають окремо. Який стосунок ми маємо до їхніх зарплат? Їм свою комуналку треба оплачувати. Отже, єдиний вихід, який я бачу, — платити стільки, скільки можу. Жодного кредиту брати не збираюся. А взагалі, все це призведе до того, що люди вкотре вийдуть дороги перекривати, — переконаний пенсіонер. — Ну, чому не повідомили про нову ціну на тепло влітку? До опалювального сезону могли б знайти якісь варіанти. А нас поставили перед фактом у середині зими. Зараз найкраще вирішення проблеми — просто дозволити людям відключатися від центрального опалення та ставити АГВ. Ціни на газ, звісно, ​​теж чималі. Але АГВ можна регулювати у досить великому діапазоні.

Раніше ми розповідали про те, як зростатимуть тарифи у 2022 році.

Пишіть листи та оформляйте субсидії

— Я чула безліч скарг щодо нових платіжок, і, по-людськи, така реакція людей зрозуміла, — каже Ганна Позднякова. — Але наголошую, тариф для всіх побутових споживачів однаковий — 1813 гривень за гігакалорію. Він залишився на тому ж рівні, що був встановлений у 2020 році. Проблема виникла не сьогодні. Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» було ухвалено ще у 2017 році. І всі ці роки про це йшлося неодноразово.

Вирішити проблемну ситуацію, вважає директор ТГО, можна лише одним шляхом — встановити теплолічильники там, де їх і досі немає.

Для цього потрібно написати на пошту КП «Теплопостачання міста Одеси» – [email protected] для отримання технічних умов на встановлення. За останній тиждень із цього приводу до ТМО звернулися мешканці близько 30 будинків.

До того ж Позднякова радить одеситам оформляти житлові субсидії. Ще один варіант вирішення проблеми – виділення на встановлення теплолічильників коштів із міського бюджету.

— Ми звернулися до Одеської міської ради з таким проханням, і сподіваємося, що на найближчій сесії 9 лютого депутатський корпус підтримає нашу ініціативу, — вважає директор ТМО. — Тоді ми зможемо розпочати процедуру закупівлі таких приладів обліку та роботи з їх встановлення. З цією метою місто обіцяє дати 40 мільйонів гривень.

Сплатити неможливо, відмовитися не можна

тарифы на тепло одесса платежка

Непідйомні платіжки за тепло, що несподівано впали на одеситів, спричинили потік заяв до Єдиного центру звернення громадян міста Одеси. Звернення оригінальністю не відрізняються.

Прошу надати детальний розрахунок тарифу за опалення за грудень 2021 року за квадратний метр. Місяць тому під час спілкування з працівниками абонотділу було озвучено тариф 34 гривні за метр квадратний. За грудень виходить 57 гривень. Такі суми сплачувати не можу. Буду змушена відмовитися».


У зв’язку з отриманням платіжки на опалення та перебуваючи у неймовірному здивуванні від нового тарифу, встановленого на наш будинок у розмірі 110 гривень за квадратний метр, прошу надати обґрунтування встановлення саме такого тарифу та зробити перерахунок, тому що про його зміну не повідомлялося».

Перерахунок, судячи з інформації Ганни Позднякової, ніхто не робитиме. А відмовитися від послуги централізованого опалення в індивідуальному порядку з 2019 року, згідно із законодавством, неможливо.

Що ж залишається одеситам? Збирати борги з усіма наслідками?

Кабмін нас почує?

Сьогодні скарги на непосильні платежі за опалення масово надходять до депутатів міської ради.

Так, за словами Петра Обухова, зараз готується звернення до Мінрегіону та Кабміну з вимогою змінити несправедливу формулу розрахунку за тепло.

Одеситам же, які отримали «космічні» платіжки, депутат знову ж таки радить звернутися по субсидію — якщо, звичайно, вони мають на це право. Громадянам з невеликим доходом, які бажають встановити лічильник, можна звернутися до приймальні депутата для отримання матеріальної допомоги від міськради.

— В окремих випадках ми можемо допомагати людям, але глобально цю проблему створено нинішньою центральною владою, — переконаний Петро Обухов. — І в нас майже немає інструментів, щоби її якось виправити. Але ми й далі їх шукатимемо.

Водночас чергова сесія міськради, цілком імовірно, розпочнеться з багатолюдних пікетів мітингувальників-одеситів.


Раніше ми розповідали про те, які документи можуть бути потрібні при оформленні субсидії.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції