Учора, 11 листопада, після того, як стало відомо про зліт ворожої стратегічної авіації та можливий масований ракетний удар по енергетиці України, у низці регіонів було запроваджено екстрені відключення. Чи часто енергетики запроваджуватимуть превентивні відключення і за яких умов Україні загрожує блекаут?
Про це розповів енергетичний експерт, співзасновник Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук в інтерв’ю Главреду.
За словами експерта, такі превентивні заходи виправдані і застосовуються ще з 2023 року, коли на початку року росія завдавала потужних ударів по енергетиці. Такі відключення насамперед спрямовані на те, щоб зберегти не цілісність енергосистеми загалом, а саме робочий стан блоків АЕС і відновлених раніше блоків ТЕС.
– Адже уявіть: система стабільно працює, летить ракета, влучає в підстанцію. Відповідно, ця підстанція різко вимикається, а у блока АЕС, який за таких обставин є найбільш вразливим порівняно з ТЕЦ, різко знижується потужність. Фактично, його потрібно буквально відключити – так само, як за аварійної ситуації, – каже Юрій Корольчук.
Подібні превентивні відключення за умови загрози від стратегічної авіації рф, будуть постійними, прогнозує експерт.
– У ситуації, що склалася, це цілком виправданий крок. Тому що будь-яке непрогнозоване навантаження на блоки АЕС може вивести один, два, а то й три енергоблоки в ремонт. І тоді ми моментально увійдемо в режим відключень. Зараз працюють дев’ять блоків, 2000 мегават виробляють теплові електростанції, які відремонтували, і ГЕС за необхідності зливають воду. Усе, більше в нас по суті нічого немає.
Тривалість відключень світла залежить від двох чинників – погоди і технічного стану, каже Юрій Ковальчук.
– Навіть якщо працюватимуть усі блоки АЕС і ТЕС, під час морозів ми все одно ввійдемо в режим відключень електроенергії. Я не бачу інших варіантів. І якщо ми ввійдемо в цей графік, то буде схоже на те, як було у 2022-2023 році, коли відключення тривали до лютого.
Якщо буде температура мінус 10 вдень і ще нижче вночі, то відключення можуть тривати мінімум по 6-7 годин на добу. Якщо блоки виходитимуть у ремонт або не вистачатиме потужності, то варто готуватися до відключень по 16-17 годин. Відключення по 20 годин на добу і більше можливі тільки за аварійних ситуацій.
Однак це не стосуватиметься всієї України. Насамперед, тривалі відключення можливі в проблемних регіонах – Київській, Харківській, Одеській, Дніпропетровській, Львівській областях.
Де знайти графіки відключень та як ними користуватися, ми докладно розповідали в цій публікації: Графіки відключень світла в Одесі: як перевірити адресу та дізнатися свою групу
Одеський протипухлинний центр уперше за 30 років отримав новий лінійний прискорювач. Це дасть змогу закладу… Read More
350 захисників з Одеської області скористалися безвідсотковим кредитом для придбання нового житла за програмою «єОселя». Read More
В Одесі ТЦК спочатку «мобілізував» служителя Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря отця Віталія, а потім відпустив його. Read More
Одесит, який убив знайому, розчленував її тіло і викинув у сміттєвий бак, отримав максимальне покарання. Read More
З наближенням холодів і початком опалювального сезону в Україні знову говорять про ймовірні відключення електропостачання.… Read More
На півночі Одеської області випав перший сніг. Уранці 14 листопада мокрі опади встигли вкрити вулиці… Read More