Війна війною, а культурні події в Одесі на міжнародному рівні – ще одне свідчення того, що Україна переможе. Ба більше: вже перемагає, передусім на культурному фронті.
22 травня 2023 року у відділі рідкісних видань та рукописів Одеської національної наукової бібліотеки (ОННБ) відбулася творча зустріч з Митею Великонею, доктором філософії, професором культурології Люблянського університету (Словенія), та презентація його книжки «Зображення незгоди: політичні графіті та вуличне мистецтво постсоціалістичного переходу», перекладеної п’ятьма мовами. Її українська версія вийшла цими днями у Видавничому домі «Гельветика» (м. Одеса). Видання на таку тему в Україні публікується вперше.
У заході взяли участь також представники Посольства Словенії в Україні. Генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова провела високих гостей залами сторічної будівлі книгозбірні, які уважно слухали її розповідь про історію та сьогодення найстарішої в Україні бібліотеки. Гості із Словенії залишили свої побажання у книзі відгуків ОННБ.
Приємно, що захід привернув увагу молоді. Зал був вщерть заповнений студентами одеських вишів. Вони з інтересом слухали лекцію науковця, що вийшла далеко за межі дискусії «графіті – це вандалізм чи мистецтво?». Автор книги розкрив соціальну складову робіт вуличних художників, зробивши міждисциплінарний аналіз ностальгічних, патріотичних, ультраправих, футбольно-фанатських і шовіністичних графіті та стріт-арту. Словом, дослідив, кому/проти кого вони спрямовані і чому використовуються як політичні ЗМІ.
Митя Великоня зауважив, що його методологія мала на меті дослідження з чотирьох точок зору. Це – аналіз прочитання графіті у контексті реакції на події на момент створення, спілкування з автором графіті, власне знайомство з роботою та впливу/реакції на аудиторію графіті.
У культурологічні аспекти феномену графіті присутніх занурив історик мистецтва Кирило Ліпатов. Він не вважає стріт-арт мистецтвом і говорячи про феномен, згадав про картину П’єро делла Франческа «Вид ідеального міста», де всі будинки без надписів, а вулиці – безлюдні.
Наприкінці заходу іноземні гості поспілкувалися з присутніми у форматі «без краваток» та запросили студентів для спільного фото.
Фото надані ОННБ
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More