Новини

В Одесі вирішували долю пам’ятників: кого знесуть, кого залишать

У четвер, 9 листопада, в Одесі відбулося засідання історико-топонімічної комісії, на якому вирішували подальшу долю чотирнадцяти пам'ятників та монументів.

У міськраді відбулося засідання історико-топонімічної комісії, на якому прийнято низку рішень щодо перейменування вулиць та подальшої долі деяких пам’ятників.

Читайте також: Чи варто зносити пам’ятники Пушкіну та Воронцову в Одесі? – опитування (відео)

Про це повідомляє Одеська міськрада.

Члени комісії розглянули блок питань щодо міських пам’яток, які можуть підпадати під дію Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» та «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії».

За підсумками засідання вирішено:

Пам’ятник російському вченому-фізику А.С. Попову комісія рекомендує залишити у Державному реєстрі нерухомих пам’яток, але змінити у реєстрі його назву – «Пам’ятник вченому-фізику О. Попову».

Пам’ятник Льву Толстому було запропоновано визнати таким, що втратив цінність і предмет охорони з погляду сучасних актуальних подій. Комісією рекомендовано прибрати його з публічного простору та перенести до музею минулого, який створять в Одесі. А до перенесення – укрити його у захисний короб.

Пам’ятник “Олександрівська колона” у парку Шевченка рекомендовано залишити на місці, прибрати декоративні елементи імперської символіки та змінити назву у Державному реєстрі на «Пам’ятна колона на честь закладення парку».

Доля бюсту одного з організаторів повстання матросів на броненосці «Князь Потьомкін Григорія Вакуленчука викликала суперечки, тому члени комісії рекомендували нормувати написи на пам’ятнику та встановити QR-код із роз’ясненнями істориків Одеського національного університету ім. І.І. Мечнікова.

Монумент, встановлений на ознаменування повстання матросів на броненосці «Потьомкін» на Митній площі, вирішено залишити на місці та нормувати написи на ньому.

Пам’ятник Іванову Є.В. – голові Одеського губвиконкому (вул. Михайлівська). Пам’ятника як такого вже немає. Комісією рекомендовано виключення його з Реєстру.

Пам’ятник Ляпунову О.М. – Математику, механіку, академіку Петербурзької академії наук (ск. В. Ломикіна). Бюст знаходиться у дворі Одеського національного університету ім. І.І. Мечнікова, на вул. Пастера, 27. Вчений не брав участі у просуванні російських імперських наративів. Комісією рекомендовано внесення змін до відомостей в Реєстрі – «Пам’ятник Ляпунову О.М. – математику і механіку».

Пам’ятник поетові О.С. Пушкіну на Приморському бульварі рекомендовано залишити дома, як пам’ятник монументального мистецтва, що становить виняткову художню цінність.

Бюст О. Хворостина (1887–1919), одного з керівників більшовицького підпілля в період денікінщини, рекомендується перенести до музею.

Пам’ятник князю М.С. Воронцову на Соборній площі залишиться на місці, комісія рекомендувала скоротити назву для Держреєстру – «Пам’ятник М.С. Воронцову».

Пам’ятник І.Д. Черняховському комісія рекомендувала занесення пам’ятника до Реєстру з нормуванням написів на ньому.

Бюст Павлову І.П. – Російського фізіолога на Французькому бульвар залишиться, в Держреєстрі змінять назву на «Бюст Павлова І.П. – фізіолога».

Пам’ятник Валерію Чкалову на думку комісії, втратив предмет охорони та підлягає вилученню з Реєстру – ст. 15 ЗУ «Про охорону культурної спадщини». Його перенесуть до музею минулого.

Також доля чекає на скульптуру Фелікса Дзержинського.

Нагадаємо, що за рішенням історико-топонімічної комісії, пам’ятник Пушкіну на Думській площі зносу не підлягають, оскільки є частиною Всесвітньої культурної спадщини.

 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Переглянути коментарі

  • Ну що ж будете ждати визволителів отоді коли може вони прийдуть до вас вмиєтесь кровавими сльозами , зате будете в расєї

Останні статті

  • Статті

Ціни на Привозі 20 вересня: «Кращих помідорів не буває!»

Привоз у другій декаді вересня: то тепліше, то холодніше, то дощик, то сонечко. І люди… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

День рису та вина «Гренаш»: що ще святкують 20 вересня

Що святкують в Україні та світі 20 вересня. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Що відзначає церква 20 вересня: свята, вшанування святих, прикмети та чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 20 вересня. Розповідаємо, пам'ять яких святих шанують православні віряни цього дня, в… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Магнітні бурі: якою буде сонячна активність у п’ятницю, 20 вересня

Магнітна буря пішла на спад. Сьогодні сонячна активність не матиме істотного впливу на метеозалежних людей. Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19