Сьогодні, 11 листопада 2024 року, за новим церковним календарем вшановують преподобного Феодора Студита. За старим - Анастасію Римляниню. Також ви дізнаєтесь про народні традиції, прикмети та заборони цього дня.
Після переходу Православної церкви України на новий календарний стиль у 2023 році фіксовані православні свята змістилися на 13 днів раніше. Водночас деякі релігійні громади та монастирі зберегли право дотримуватися старого стилю. Тож розглянемо, які свята відзначають у цей день за обома календарями.
Сьогодні православні християни вшановують пам’ять преподобного Феодора Студита, якого православна церква величає “світочем православного вчення”.
Життєпис святого Феодора бере початок у Константинополі, де він народився в заможній та благочестивій родині. Майбутній святий здобув ґрунтовну освіту та виховувався у глибокій вірі. Коли його батько відмовився від високої державної посади через незгоду з іконоборством, вся родина обрала чернечий шлях, роздавши своє майно. Феодор уславився як блискучий богослов, майстерний оратор та захисник іконошанування.
Згодом, прийнявши постриг, він очолив Студійський монастир, від якого й отримав своє прізвисько. За його внесок у розвиток монастирського життя та складені богослужбові тексти церква назвала його “світочем віри”. Життя преподобного було сповнене випробувань – він неодноразово потрапляв у заслання через свою непохитну позицію щодо шанування ікон, залежно від того, хто посідав імператорський престол. За переказами, святий передбачив свою кончину та заповів ченцям берегти православну віру та традицію іконошанування.
За юліанським календарем сьогодні православні християни вшановують пам’ять святої мучениці Анастасії Римлянині.
У народній традиції цей день називають Федір Студит, оскільки вважається, що саме з цього дня починаються перші холоди.
Церква застерігає від негідних вчинків: гніву, скупості, лінощів, заздрості та надмірності в їжі. Не варто сваритися, бажати комусь зла чи відмовляти у допомозі нужденним. Народна традиція також не радить переїдати та довго спати цього дня.
До преподобного Феодора, відомого своїми чудесами, звертаються з молитвами про захист від пожеж, диких звірів та про зцілення від недуг, особливо шлункових захворювань.
У народній традиції цього дня просять про сніжну але теплу зиму, адже вважають Федора розпорядником зимових холодів. До цієї дати намагаються завершити всі городні роботи – це віщує щедрий врожай наступного року. Також існує звичай переглядати домашній посуд, позбуваючись пошкодженого – для примноження достатку.
За новим стилем іменини святкують: Віктор, Максим, Федір та Євген.
За старим стилем день ангела у: Віктора, Кирила, Миколи, Кузьми, Івана, Євгена, Василя, Павла, Марії, Анастасії.
Дивіться також: Повний православний церковний календар на 2024 рік за новоюліанським і юліанським стилями
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More