Перенесення пам’ятника засновникам Одеси (Катерині II) поки що відкладається через бюрократичні процедури. Необхідно вирішити питання культурної та історичної цінності чотирьох фігру “батьків-засновників”, що знаходяться на підставі пам’ятника.
Про це стало відомо на засіданні історико-топонімічної комісії Одеської міськради.
Під час обговорення питання було заявлено, що сама фігура імператриці Катерини II не має культурно-історичної цінності, оскільки була виготовлена в 2007 році. Проте “засновники” – постаті Йосипа де Рібаса, Франца де Волана, Григорія Потьомкіна та Платона Зубова є частиною музейного фонду України.
До встановлення пам’ятника на Катерининській площі в 2007 році, фігури зберігалися в Одеському історико-краєзнавчому музеї. Коли монумент встановили, їх передали на баланс Музею приватних колекцій ім. Блещунова.
Тепер же, перш ніж почати перенесення пам’ятника, потрібно вирішити питання культурної цінності фігур засновників. Вирішенням цього питання займатиметься музей ім. Блещунова, оскільки вони знаходять його на обліку.
Скільки часу буде потрібно для завершення всіх бюрократичних процедур, члени історико-топонімічної комісії не повідомили.
Нагадаємо, що 30 листопада 2022 року депутати Одеської міськради ухвалила рішення демонтувати пам’ятник Катерині II з Катерининської площі як символ російського імперіалізму, який провокує збройну агресію російської федерації проти України.
Пам’ятник уже давно викликає у Одесі суперечки. Катерина II знищила Запорізьку Січ, запровадила кріпацтво та винищувала українську мову та культуру.
Детальніше читайте у матеріалі: Знесення пам’ятника Катерині II – хто і коли може це зробити.