Сьогодні, 16 січня 2025 року (29 січня за старим церковним календарем) православні поклоняються чесним веригам апостола Петра. Розповідаємо про традиції, прикмети та заборони цього дня.
У переказах сказано, що апостол Петро був учнем Ісуса Христа і братом Андрія Первозванного. Петро з Андрієм були рибалками. Одного разу, коли вони ловили рибу на озері неподалік від Назарета, Спаситель покликав їх у учні.
Петро – первоверховний апостол, він першим проголосив Ісуса Сином Божим і Месією. У Святому Писанні сказано, що святий був на горі Фавор з іншими учнями і бачив Преображення Господнє. Коли Ісуса після таємної вечері в Гефсиманському саду арештували, Петро, як і передбачав Христос, до світанку тричі відрікся від нього. Але потім розкаявся і був прощений. Після Воскресіння Ісуса Петро став проповідувати і очолив першу християнську громаду.
У 42 році н.е. імператор Ірод Агриппа велів схопити і ув’язнити апостола у темницю за проповідь. У в’язниці Петра скували двома залізними ланцюгами (веригами), але вночі, напередодні суду, ангел зняв з Петра кайдани і вивів його з темниці. Християни зберегли вериги як свідчення про чудо. Згідно з переказом, вони мали цілющу силу і лікували від недуг.
У 67 році в Римі Петра знову схопили, вже за наказом імператора Нерона – той був просто розлючений, що апостол навернув у християнство двох його улюблених дружин. Тоді ж Петра і стратили: на його прохання його розіп’яли на хресті вниз головою – апостол вважав, що не гідний померти такою ж смертю, як Господь.
До V століття вериги апостола Петра зберігалися в Єрусалимі, потім їх перенесли до Константинополя, а одну з ланцюгів імператриця Євдокія відправила в Рим як дар своїй доньці Євдоксії. Для святині побудували базиліку Сан-П’єтро-ін-Вінколі, що означає святий Петро в кайданах. Щорічно вериги апостола Петра виносять на поклоніння народу.
Ця традиція також підкреслює значення мучеництва і страждань у християнстві, а також символізує свободу, яку приносить віра, навіть через тяжкі випробування.
У цей день віруючі шанують святого Петра, молячись за його покровительство і прославлення його подвигів. До нього звертаються з проханнями зцілити від тяжких недуг, допомогти у життєвих проблемах і підказати вихід із складних ситуацій.
За юліанським календарем сьогодні день пам’яті великомученика Гордія Каппадокійського і пророка Малахії.
За прикметами дня можна дізнатися про погоду на найближчі дні:
В народі 16 січня – свято Петро-полукорм. Назвали його так тому, що в давнину до цього часу закінчувалася якраз половина зимових запасів, зокрема для домашніх тварин.
Талісманом людини, народженої 16 січня, є онікс. Здавна цей камінь вважався потужним талісманом від злих сил. Онікс захищає від пристріту, а також будь-яких магічних дій.
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки — ми підготували для вас свіжу порцію… Read More
Сонечко зігріває, здається, що вже весна. Та ні, ще січень у розпалі, це погода так… Read More
Що святкують в Україні та світі 17 січня. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More
Церковне свято сьогодні, 17 січня. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни цього дня, у… Read More
Сьогодні, 17 січня, очікується незначне підвищення сонячної активності - до невеликих магнітних хвилювань, не здатних… Read More
Вікіпедія, як відкрита онлайн-енциклопедія, завжди була платформою для боротьби за точність інформації. Однак часто виникають… Read More