Новини Одеси та Одеської області

Життя в окупації: як українські фермери боролися із рашистами

Життя в окупації: як українські фермери боролися із рашистами

Для сотень аграріїв з південно-східної частини України початок 2022 року, і вся його подальша історія до цього часу, склалася абсолютно жахливо. Чим і коли вона закінчиться, поки що неможливо уявити.

Якщо розуміти зміст ведення аграрного бізнесу, навіть невеликого, то усвідомлюєш, в яких збитках лишаються ці підприємства.

Сільгоспвиробники, землі яких опинилися в окупації з незібраним врожаєм озимих, а весною необробленими належно і не засіяними майбутнім врожаєм, стали ще й забрудненими тисячами уламків від ворожих ракет, снарядів та мін.

Українські фермери, особливо ті, що покинули свої господарчі землі тому що їх окупували, зазнали величезних матеріальних збитків через розкрадання окупантами майна, сільськогосподарської техніки, зерна, запасів добрива, горючих матеріалів. Адже увесь світ вже знає, що російська армія, замість того щоб воювати – грабувала, і продовжує красти все, що бачить.

«Кожного разу їх апетити зростали»

Родина фермера Сергія Вишеньки з окупованого Бердянського району терпіла звірства окупантів до тих пір, доки рашисти зовсім втратили межу здорового глузду.

– Спочатку вони голодними увірвалися в наш будинок і забрали все, що було в холодильнику та морозильних камерах, – розповідає Сергій.

Це був березень, але морози ще стояли люті. Потім рашисти почали приходити в нашу хату як до себе додому і нишпорити усюди. Не раз переривали всі речі, робили обшуки. Забрали увесь теплий чоловічий одяг та взуття. Іншого разу забрали всі смартфони і комп’ютерну техніку, навіть у дитини.

– Кожного разу їх апетити зростали і в черговий раз метою їхнього візиту стали ключі від наших автівок, деякі з яких були абсолютно нові, придбані в кредит. Ці нахаби віджали і всю сільськогосподарську техніку, все, що зберігалося в гаражах та на господарських подвір’ях. Вони вивезли все, що могло їхати: вантажівки, трактори, комбайни, сіялки, причепи… Абсолютно все! Вирізали навіть всю живу худобу! Але коли вони поклали своє ненаситне око на нашу старшу доньку, ми зрозуміли, що зволікати далі просто не можна. Зібрали речі, документи, попросили у родичів машину, сіли і поїхали звідти, – згадує фермер. – Перед від’їздом я підпалив власні зернові склади про які рашисти ще не знали, адже було ясно, що ми тим зерном не скористаємось, але і їм воно не дісталось. Знаємо від сусідів, що потім орки заселилися в наш будинок. Хоча у нас не так багато землі, як в інших фермерів району, але, якщо порахувати всі збитки, то стає нестерпно боляче. За що вони лишили нас всього, що ми своєю працею заробляли все життя?!

Фермер Сергій Вишенька

«На власні очі бачив як наші фірмові новенькі зерновози орки гонять в бік Криму»

Богдан Деменко з окупованого Пологівського району працював у крупній місцевій агрокомпанії і коли, покидав свою маленьку Батьківщину, вивозячи родину з окупації, на власні очі бачив як їхні фірмові новенькі зерновози їдуть в бік Криму.

– Росіяни вивезли все з наших ангарів та елеваторів, а потім і самі ангари вирізали, варвари, – розповів з сумом чоловік.

– Зовсім не чекали у нас таких подій у лютому. Наше керівництво більше було готове до евакуації компанії у 2014 році. Але те, що побачили на власні очі і ледь живими вибрались з окупації, залишивши свій добробут і справу всього життя, досі не дає заспокоєння. Зараз у повному розпачі. Це мільйонні збитки, якщо не більше, – ділиться Богдан.

Богдан Деменко з Пологівського району працював у крупній місцевій агрокомпанії.

«Багато з нас під обстрілами і мінами взагалі не збирали або не сіяли нічого»

Микола Сіряк, аграрій з окупованого Мелітополя, як і всі його колеги по полю відповів на запит щодо інтерв’ю ось таким чином:

– Про що говорити?! Ми в повній катастрофі! У когось ще стоїть у полі кукурудза і соя, хтось вже зібрав, але через те, що ніде зберігати врожай, віддав сире зерно за безцінь. До когось з нас ще звертаються пайовики і він в гарячці шукає де взяти кошти на оплату оренди або на зарплату працівникам. Хтось ще не може виплатити договірні зобов’язання, але тепер бачить, що на закупівлю необхідних виробництву ресурсів не вистачить коштів, а весна спитає. Багато з нас під обстрілами і мінами взагалі не збирали або не сіяли нічого. Хтось втратив житло і виробничу базу, або, взагалі, найбезцінніше – життя своє чи близьких. Проте більшість з нас продовжують тримати тил, допомагають армії, волонтерам, вимушеним переселенцям. Що буде далі? Тільки Перемога!».

Фермер Микола Сіряк.

*****

Звичайно, серед українських сільгоспвиробників є й такі, що залишились на окупованій території. Вони так само зазнають великих матеріальних втрат від окупації росією. Але деякі страждають ще й не лише матеріально, а й фізично. До тих, хто продовжували і продовжують залишатися в окупації, ворог застосовує тортури та змушує перереєстровувати свій бізнес, майно, землі. Непоодинокими були випадки цього літа коли окупаційна влада примушувала працювати аграріїв на замінованих полях. В результаті такої діяльності трударі підривалися на мінах і гинули, обробляючи землі.

Сьогодні аграрні регіони України переживають трагічну ситуацію, зазначають фахівці аграрного сектору. Сільськогосподарські угіддя, що знаходяться або знаходилися в зоні активних бойових дій чи російській окупації, будуть потребувати ретельного огляду, розмінування, проведення відновлення земель. Дуже багато роботи треба буде зробити, щоб повернутися до цих земель.

Водночас вони всі як один вірять у краще і чекають на звільнення територій.

Публикация осуществлена ​​при поддержке Ассоциации «Независимые региональные издатели Украины» в рамках реализации грантового проекта The Women in News из WAN-IFRA. Мнения авторов не обязательно совпадают с официальной позицией партнеров.

 

Логотип2

Читайте також: Життя в окупації – лікарня під обстрілами

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції