Сьогодні, 21 листопада 2022 року, в Україні вже вп’яте відзначають День Десантно-штурмових військ ЗСУ – професійне свято українських десантників. Цього року він випав на час повномасштабної війни із російськими загарбниками. Чим же примітний цей рід військ?
Замість синіх беретів – бордові
День десантно-штурмових військ Збройних сил України змінив День високомобільних десантних військ, який відзначався в нашій країні з 1999 року. Тоді його відзначали 2 серпня. Але це дата першого стрибка радянських парашутистів у Московському військовому окрузі та нічого спільного з українськими десантниками не має.
Нову дату свята, присвяченого десантникам, було встановлено у 2017 році, коли вийшов указ президента України Петра Порошенка «Про День Десантно-штурмових військ Збройних Сил України», згідно з яким започатковано професійне свято, що співпадає з днем вшанування покровителя десантних військ архангела Михайла. Тоді ж українські десантники здобули й нову військову символіку – зокрема, колір їх беретів змінили з синього на бордовий, що символізує колір крові, пролитої в боях за Україну. Бордові берети носять десантники у 59 країнах світу, у тому числі у 19 країнах НАТО.
З того ж 2017 року цей рід військ має абревіатуру ДШВ (десантно-штурмові війська), яка прийшла на зміну ВДВ (високомобільні десантні війська). Так вони називалися з 2012 року, а до цього – аеромобільні війська ЗСУ.
Ще за темою: День інженерних та ракетних військ України: що це за свята?
«Еліта війська та гордість нації»
Структура ДШВ повністю сформувалася у 2016 році. Зараз вона включає шість десантно-штурмових бригад, одну повітряно-десантну, одну аеромобільну і одну єгерську бригаду, а також окремий дивізіон артилерії.
Командує десантно-штурмовими військами бригадний генерал Максим Миргородський (позивний Майк) – перший в Україні повний кавалер ордена Богдана Хмельницького.
За час проведення Антитерористичної операції та операції Об’єднаних сил на Сході України десантники героїчно обороняли Донецький та Луганський аеропорти, звільняли від ворога міста та села Донбасу. Тоді ДШВ втратили понад 500 бійців. Зокрема, 14 червня 2014 року 40 українських десантників загинули, коли російські окупаційні сили знищили під час посадки український літак Іл-76.
З початку повномасштабного вторгнення росії на територію нашої країни ДШВ ЗСУ мужньо протистоять російським загарбникам. Саме вони яскраво відзначились у битві за Гостомель, розгромили ворога біля Білогорівки, брали участь у деокупації Харківської області.
На початку листопада бійці Десантно-штурмових військ знищили цілий підрозділ російських військових. Точна кількість загиблих окупантів не називається, але у прес-службі ДШВ зазначили, що їх тілами «усіяна лісосмуга».
«Ви – завжди перші! Ви там, де найважче. Ви пройшли особливий відбір та виснажливу підготовку. Саме тому ви є елітою війська та гордістю нації. Загартовані у важких боях, ви дали гідну відсіч ворогові. Усі без винятку бригади наших Десантно-штурмових військ – легендарні», – такими словами привітав сьогодні українських десантників головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
Подякуємо ж і ми нашим доблесним десантникам за мужній захист нашої землі від рашистських окупантів і побажаємо їм удачі в подальшій ліквідації путінських агресорів.
Джерело: Дзеркало тижня та НВ, фото: Оглядач, НВ та ТСН