Скандал довкола припинення фінансування дитячих будинків у 2025 році викликав бурхливу реакцію в суспільстві. Екс-керівниця Служби у справах дітей в Одесі Юлія Нікандрова, яка працювала на посаді майже пʼять років, розповіла про ризики закриття інтернатних закладів без створення альтернативних форм підтримки.
– Юліє, з чого почався скандал навколо фінансування дитбудинків у 2025 році?
– Цю тему почали обговорювати я і народний депутат України, який давно займається питаннями дітей. Річ в тому, що в бюджет на 2025 рік не було закладено коштів на фінансування будинків для дітей до трьох років. Наприклад, щодо будинків дитини в Одесі йдеться про 60 мільйонів гривень. Якщо ці гроші не виділять з державного бюджету, їх потрібно буде шукати в місцевих бюджетах, що буде можливим тільки для великих громад.
Читайте також: В Одесі змінили керівника міської служби у справах дітей
– Ще раніше заявляли про плани деінституалізації – мовляв, діти мають жити в сім’ях, а не в інтернатах. Чому цей процес так і не завершився?
– Основною проблемою стало те, що не створено достатньо альтернатив для дітей. Нам просто дали час на реформу, а коли його виявилося замало, то заявили, що фінансування припиняється. Одна з причин – дефіцит бюджету. Тож забирають гроші із найменш пріоритетних закладів, на думку посадовців. Тобто коли йде вибір, що фінансувати – інтернати чи, наприклад 10 шкіл у громаді, то обирають друге.
Також на нас тиснуть міжнародні партнери, які вимагають радикальних змін у сфері інтернатів. Але закрити будинок дитини – це не просто повісити замок. Це потребує реальної альтернативи для кожної дитини.
Ви також можете дізнатися: Європейські соцслужби можуть забрати дітей українських біженців: як цьому запобігти
– Як ця ситуація виглядає на місцях?
– У регіонах доводиться намагатися «влаштувати» дітей будь-яким шляхом. Без створення сімейних форм виховання державні інституції руками соціальних служб намагаються виконати реформи лише для звітів. Ми маємо це робити, щоб представники Міністерства соціальної політики не обурювалися. Це створює загрозу для дітей, а європейські партнери, побачивши наслідки, обов’язково звернуть увагу на зростання дитячої смертності та інші проблеми.
– Чи достатньо допомоги для сімей, які готові взяти на виховання дитину?
– Ні. Наприклад, прийомні родини, які роками виховують до 10 дітей, отримують близько 15-17 тисяч гривень на місяць, тоді як патронатні сім’ї мають зарплату під 30 тисяч гривень, навіть коли не мають дитини на вихованні. Така ситуація ставить під сумнів саму суть підтримки.
Раніше ми розповідали, що в Одесі куплять житло для дитячих будинків із прифронтових територій
– Реформа триває з 2017 року, і до 2026-го планувалося повністю ліквідувати дитячі будинки. Чи є можливість реалізувати це зараз?
– У сьогоднішніх умовах ми не можемо просто закрити інтернатні заклади, це буде катастрофою. Має бути поетапне закриття: створили альтернативу – закрили заклад. Тільки так можна провести реформу без шкоди для дітей.
– Які реальні дії можуть покращити ситуацію?
– Потрібні детальний аналіз і розробка альтернатив для кожного регіону. Міністерство соціальної політики, на жаль, поки що не демонструє бажання йти цим шляхом. Вони просто прагнуть закрити всі інституційні заклади, але без аналізу і належної підготовки це лише створить додаткові проблеми.
– Чого очікувати від реформи?
– На сьогодні продовжили фінансування будинків дитини тільки на перший квартал. Це дає громадам п’ять місяців для того, щоб розформувати заклади або знайти фінансування у місцевих бюджетах. У великих громадах – це реально. Але замість закриття установ треба запропонувати дієві альтернативи, ставлячи в пріоритет дитину.
Вас також може зацікавити: Дитячий журнал та багато книжок: що пропонують юним читачам одеські письменники.
Повне інтерв’ю з Юлією Нікандровою дивіться на YouTube-каналі «Одеське життя».
Увечері 14 листопада частина одеситів залишилася без опалення - внаслідок російської ракетно-дронової атаки пошкоджено трубу… Read More
Увечері, 14 листопада, російські агресори завдали комбінованого удару по Одесі, застосувавши крилаті ракети та ударні… Read More
Ви уявляєте що буде, коли усі хлопці, скалічені фізично, психологічно, злі, прийдуть з війни? Це… Read More
У парку Шевченка в Одесі на вулиці Успенській, 2 відкрили нову льодову ковзанку. Вона вже… Read More
Духова шафа з функцією мікрохвильової печі - це універсальний і зручний пристрій, який поєднує в… Read More
На одеському цвинтарі невідомі пошкодили погруддя Юрія Булгакова – одесита, який помер у 2013 році.… Read More