Новини Одеси та Одеської області

Закон про паління посилили та підвищили штрафи: основні зміни

Закон про паління посилили та підвищили штрафи: основні зміни

Боротьбу з палінням українська влада веде не один рік. Періодично, «бездимне» законодавство поповнюється все новими заборонами. Чергове посилення закону відбулося минулого року. Як працює антитютюнове законодавство, і що загрожує його порушникам, впізнавала Одеське життя.

Де заборонили курити 

У 2021 році Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законів України про охорону здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну». Документ мав зменшити привабливість тютюнових виробів та захистити людей від пасивного паління.

Курити заборонили: у приміщення кафе, барів, ресторанів; у лікарнях, лікувальних закладах та на прилеглих до них територіях; у спортивних, культурних та навчальних закладах та на прилеглих територіях; у приміщеннях органів влади, самоврядування та прилеглих територіях; на підприємствах, в установах та організаціях; у готелях, гуртожитках, аеропортах (крім спеціально відведених для цього місць); на вокзалах та станціях; на дитячих майданчиках та зупинках громадського транспорту; у ліфтах та телефонах; у місцях загального користування житлових будинків; у підземних переходах та транспорті (у тому числі у таксі).

До того ж у 2022 році у всіх цих громадських місцях заборонили палити не тільки звичайні сигарети, а й електронні. А також кальяни.

Скільки сьогодні курців в Україні

За інформацією Головного управління статистики в Одеській області, у листопаді 2022 року в регіоні курили 13,5% населення віком від 12 років, з яких 52,3% палять понад 20 років.

З початком повномасштабної агресії РФ кількість курців, вважають соціологи, збільшилася. Стрес, викликаний війною, нерідко спонукає закурити і тих, хто раніше розлучився з цією згубною звичкою, і тих, хто раніше не курив.

Залишається сподіватися, що «бездимний» закон не залишиться лише на папері. А хвилюватимуться українці лише з радісних приводів – перемог на фронтах та довгоочікуваного світу на нашій землі.

Де палять в Одесі і як з цим боротися

Бо законом не заборонено курити на відкритих майданчиках кафе та барів, в Одесі димлять тут на повну силу. Очевидно, ці території громадськими місцями не вважаються – так само як пляжі, наприклад.

Усередині закладів не курять. Але в деяких ресторанах та барах існують «курилки». Хоча, згідно з антитютюновим законодавством, вони заборонені. Причому з минулого року ця заборона поширюється як на куріння звичайних, так і на електронні сигарети.

«Кальянних» тепер теж не повинно бути. Закон повністю забороняє куріння кальяну у приміщеннях закладів ресторанного господарства та у будь-яких приміщеннях, де подають напої та їжу. В Одесі ж, складається враження, «кальянні», міняти свій профіль не збираються. Таких закладів у місті чимало. А інформацію про них легко знайти на рекламних сайтах.

Пояснити це можна тим, що ще в березні 2022 року Кабінет Міністрів запровадив мораторій під час військового стану на перевірку заборони куріння у приміщеннях кафе, барів, ресторанів. Але у квітні 2023-го набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я, який визначає перелік підстав для здійснення позапланового державного контролю у сфері антитютюнового законодавства під час військового стану. Тобто – Держпродспоживслужба перевірки має відновити.

Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області на своїй сторінці у ФБ таку інформацію вже розмістило і закликало небайдужих громадян про правопорушення повідомляти. Щоправда, «гучних» справ про перевірки одеських кальянних поки що немає.

Штрафи за паління зростуть 

У разі порушення антитютюнового законодавства власників закладів ресторанного господарства чекає штраф: від 1000 до 10 00 гривень. А з 11 липня 2023 року розмір штрафних санкцій збільшиться: 3000 гривень за перше порушення та 15 000 – за кожне наступне.

Штраф накладається і на самого відвідувача-курця. Максимальне стягнення – 170 гривень. А за повторне порушення – до 340 гривень.

За куріння в інших недозволених місцях – штраф від 51 до 170 гривень.

Куди поскаржитися?

В установах та бізнес-центрах куріння забороняється. А на прилеглих до них територія, як правило, розміщені таблички, які попереджають: курити ближче за 7,5 метрів від будівлі заборонено! Але курці цими заборонами нерідко нехтують. Навіть коли на території відведено спеціальні місця для куріння.

А ось на зупинках громадського транспорту таких табличок немає. І людям, які чекають на маршрутки та тролейбуси, разом вихлопними газами нерідко доводиться вдихати і тютюновий дим.

Що ж можна зробити, щоб відстояти своє право на чисте від нікотину повітря?

По-перше, ввічливо звернутися до курця з проханням припинити порушення. Звичайно, якщо відчуваєте себе в безпеці.

Якщо курять у приміщенні, де це заборонено, звернутися до адміністрації.

Повідомити про порушення в поліцію, зателефонувавши за номером 102.

Написати скаргу на заклад, адміністрація якого порушує норми бездимного законодавства до Держпродспоживслужби.

Заявити про порушників до Центру громадського здоров’я України.

Помістити наклейку про заборону куріння — наприклад, у власному під’їзді.



Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Читайте також: Що станеться з організмом, якщо різко кинути палити?

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Зоя
Зоя
1 рік тому назад

Треба заборонити куріння на пляжах! люди приходять туди відпочивати і лікувати різні бронхіальні та хвороби респиратурних шляхів. а поруч сидять і отруюють повітря курці. Повинно бути спеціальне місце для курців. у Криму навели порядок і вчиться цьому.

Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції