Новини Одеси та Одеської області

Захоплення Запорізької АЕС: чи загрожує нам другий Чорнобиль?

Захоплення Запорізької АЕС: чи загрожує нам другий Чорнобиль?

З початку серпня російські війська активно обстрілюють Запорізьку атомну електростанцію. Вона вже шостий місяць перебуває в окупації, але реальне управління залишилося за українськими фахівцями, які обслуговують реактори під дулами російських автоматів.

За цей час путінські загарбники потрапили до району сховищ відпрацьованого ядерного палива, пошкодили лінію електропередач, внаслідок чого вийшов з ладу 4-й енергоблок, та азотно-кисневу станцію, що могло призвести до витоку та вибуху водню. Росія не приховує, що розмістила на території АЕС військову техніку. Зараз там знаходиться близько 500 солдатів Росії разом з військовою технікою та вибухівкою. Більше того, є інформація, що окупанти замінували енергоблоки. Якщо ситуація продовжить розпалюватися, ми можемо отримати ще один Чорнобиль. Тільки наслідки будуть набагато трагічнішими.

Чим небезпечний ядерний тероризм РФ і наскільки Одесу може торкнутися катастрофи на Запорізькій АЕС?

Гра з вогнем

Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція у Європі та третя за величиною у світі. Якщо там станеться аварія, то світ отримає ще один Чорнобиль, лише помножений на шість.

Усі дії окупантів на атомній станції – гра з вогнем. Навіть якщо війська Росії не стрілятимуть у реактори, ризик залишається величезним.

– Є досить великий ризик того, що якась із ракет, яка використовується, наприклад, для чергового інсценування обстрілу території ЗАЕС, насправді бракована та дефектна. Її траєкторія може змінитися абсолютно непередбачувано, і вона дійсно потрапить до атомної електростанції, – пояснює військово-політичний оглядач групи «Інформаційний опір» Олександр Коваленко.

За словами військового експерта Олега Жданова, будівля ЗАЕС має бути досить міцною. Але якщо аварія на АЕС таки станеться, це загрожуватиме викидом радіоактивних речовин.

– Викид радіації в атмосферу створить так звану радіоактивну хмару, яка почне свій шлях залежно від напрямку вітру, що дме під час вибуху. А далі, куди воно дійде та де випаде у вигляді опадів, це відомо одному Богові, – каже Олег Жданов.

Наслідки будуть непередбачувані

У разі ймовірної аварії на ЗАЕС, до зони поразки потрапить насамперед південь України. Вчені створили спеціальну комп’ютерну модель катастрофи лише на одному реакторі і з’ясували: через радіаційне забруднення потрібна евакуація населення на відстані 100-200 кілометрів, а проблеми із сільським господарством можуть бути на відстані 400-500 кілометрів. Насамперед евакуювати доведеться близько 275 тисяч мешканців Запорізької, Херсонської та Дніпропетровської областей.

Загалом катастрофа на Запорізькій атомній станції може забруднити радіацією два мільйони квадратних кілометрів, а радіаційну поразку отримає мільйон людей і не тільки в Україні, вважає голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. Від вітру залежатиме ступінь зараження інших територій України, а також Європи, Росії та Білорусі.

Запорізька АЕС, інфографіка

Завідувач відділу математичного моделювання навколишнього середовища в Інституті проблем математичних машин та систем НАН України Іван Ковалець як приклад навів погодні умови за 27 липня. Якби у цей день напрям вітру був північно-східним, хмара накрила б не лише південні області України разом з Одесою та Кримом, а й Болгарію, Румунію, акваторію Чорного моря та навіть Туреччину.

Радіоактивне зараження: що робити?

У Міністерстві охорони здоров’я опублікували покрокову інструкцію щодо радіаційної аварії. Сподіватимемося, що нам не доведеться її застосовувати. Але знати, як поводитися в такій ситуації, треба.

Поради МОЗ

Поради МОЗ2

Стаття та відео на тему: Чи боятися українцям ядерного удару та радіаційної небезпеки?

Фото Фокус, інфографіка Факти та МОЗ

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції