Після початку війни багато українців були змушені залишити свої домівки в пошуках безпеки. Серед них — музиканти Пилип Паженов і Марина Хохлова, які знайшли притулок у болгарському місті Русе. Працюючи в державній опері, вони не тільки адаптувалися до нових умов, але й продовжують жити музикою, яка стала їхнім рятівним колом у важкі часи. Мрії про повернення додому та весілля в Україні додають їм сил рухатися вперед.
Про музикантів із Запоріжжя, які виступали і на одеських сценах, мені розповіла кореспондентка Болгарського національного радіо Ася Пенчева. А я переповідаю вам.
Русе – це місто, яке знаходиться на Дунаї та межує з Румунією.
Після лютого 2022 року воно стало одною з вхідних дверей для тисяч українців, які шукали порятунку від війни. Багато з них просто проїхали через Болгарію. Хтось попрямував до інших міст та країн, а частина залишилися тут.
У державній опері в Русе сьогодні шестеро музикантів розмовляють болгарською мовою з українським акцентом, оскільки українська мова є їхньою рідною. Серед з них — Пилип Паженов і Марина Хохлова.
Ця закохана пара – віолончелісти, які гастролювали в різних країнах. Деякий час Пилип працював віолончелістом і в Одеській філармонії. Але потім вирішив повернутися до рідного Запоріжжя. Там він взяв участь у конкурсі на диригента Державного драматичного театру і переміг, отримавши бажану посаду. Тож Пилип і Марина вирішили облаштуватися в Запоріжжі та працювати разом. Він як диригент, вона як віолончелістка. Крім того, Пилип планував почати навчання в аспірантурі в Одесі і далі розвивати свої музичні здібності та у майбутньому навчати студентів.
Але в їх перший робочий день почалася війна. І всі плани провалилися.
— О шостій ранку до нас зайшла розплакана мама і сказала: «Почалося». Країна поринула у хаос. Всюди на вулицях були танки. Комендантська година. Ракети, тривоги. Життя, як у всіх українців, почало текти не по днях, а по хвилинах. Ми не були впевнені, що буде через годину, — згадує Марина.
Намагаючись зрозуміти, що робити далі, як і на що жити, де працювати, музиканти почали шукати роботу в Європі.
Зрештою вони обрали Болгарію. По-перше, тому що вона ближче до рідної країни, а ще тому, що, за їхнім відчуттям, український і болгарський народи дуже близькі, а мови схожі.
Пилип написав листа пану Пламену Бейкову, директору державної опери Русе. Той негайно відповів і сказав, що підготує для них місця, але вони мають скласти іспит. Для досвідчених музикантів це не стало проблемою, і вони поїхали із Запоріжжя.
У травні 2022 року 30-річні Пилип Паженов і Марина Хохлова прибули до Русе і невдовзі увійшли до складу музичної групи однієї з найстаріших опер Болгарії.
Тут молоді люди на практиці переконуються, що болгари дуже переживають за українців, не підтримують страшну війну і щиросердно намагаються допомогти. Пилип із Мариною намагаються адаптуватися, вивчають болгарську мову та якісно виконують свої професійні обов’язки.
Музика в житті Пилипа і Марини виявляється рятівною не тільки як професія, але і як світ, в якому живуть гармонія і любов.
— Музика лікує. Музика загоює наші рани. Коли почалася війна, музика почала звучати по-іншому. До війни в Україні ми грали і переживали певні емоції, думки. І зараз я, як українець, поки граю, думаю про те, що відбувається на моїй батьківщині. Тому і музика зовсім інша. Мені дуже подобається, що в Болгарії люди із задоволенням ходять на класичні концерти. Мені також подобається, що влада докладає зусиль для підтримки культури. Уряди мають робити саме це. Вкладати в культуру, щоб не було війни, – поділився Пилип.
Поки триває війна, Пилип і Марина залишатимуться у Русе. Вони щоразу висловлюють глибоку та сердечну подяку керівнику опери Пламену Бейкову та колегам по оркестру, які прийняли їх у свою спільноту.
Нещодавно глядачі в залі помітили, що біля віолончелі Марини стоїть маленький букет з білих квітів.
— Ці квіти я отримала із пропозицією руки та серця від Пилипа, — каже Марина, — і додає, що весілля буде, коли закінчиться війна, і воно обов’язково буде в Україні.
Читайте також:
Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More
У Ростові-на-Дону російський суд засудив до увʼязнення в колонії суворого режиму 23 полонених українців –… Read More
Нещодавно президент США Дональд Трамп зупиняв військову допомогу Україні. На широкий загал цей крок пояснюється… Read More
В Одесі завершено опитування «Яким ініціативам у розвитку міського простору ви віддаєте перевагу?». З'ясувалося, що… Read More
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More