Новини Одеси та Одеської області

Війна в Україні: як розпочався новий рік на фронті (аналіз експерта)

Війна в Україні: як розпочався новий рік на фронті (аналіз експерта)

Про те, як складається ситуація на фронті у перші дні січня 2023 року читачам “Одеського Життя” розповідає військовий аналітик з Австрії Том Купер.

ПОВІТРЯНА / РАКЕТНА ВІЙНА

Хороші новини: кажуть, що Німеччина поставила до Херсона кілька потужних генераторів. На жаль, це єдина добра новина, пов’язана з українською електромережею, яку я чув за останні дні.

Путін та Суровікін продовжили свою кампанію повітряних та ракетних ударів. За останні 36 годин українці повідомили (якщо мої підрахунки вірні) всього про 31 обстріл, плюс 73 обстріли БМ-27 та БМ-30.

Єдина відмінність від колишніх часів (скажімо: до періоду 31 грудня — 3 січня) полягає в тому, що зараз маса таких обстрілів припадає на міські центри за 10–20 км від лінії фронту.

Дивіться: міста та села у Сумах (обстріляно 144 ракетами), Західний Луганськ та Західний Донецьк, Нікополь (обстрілюється і обстрілюється чи не кожен божий день вже кілька місяців), плюс Південне Запоріжжя, Херсон….бо у “найбільшого стратега” нашого часу закінчилися балістичні та крилаті ракети.

Тому, найбільш «цивілізованим» і «згідно з діючими правилами ведення бойових дій» було застосування проти міста Херсона касетних боєприпасів із запальною сумішшю:

Зі свого боку, українці продовжили свою кампанію HIMARS. За останні два дні вони вразили ще дві цілі у Токмаку, а також:

– склад ВРРФ на заводі Гідромаш, м. Мелітополь, 8 січня;

– гуртожиток у Рубіжному (за повідомленнями, вбито 14 осіб), 8 січня; і

– Два інші склади постачання VSRF 7 січня.

Крім того, з’ясувалося, що 31 грудня українські М142 потрапили до спортзалу на Лантратівці у Луганську, де розміщувалися мобіки. Один з тих, хто вижив, злив відео, на якому вони сплять і їдять, а потім сцени після удару, в результаті якого, як повідомляється, загинуло не менше 50 людей. Тіла були забрані, і будь-які пов’язані з цим репортажі суворо заборонені.

Щодо ВПС воюючих сторін: росіяни повідомляють, що їх ВПС «працюють добре», очевидно, проти цілей у районі Бахмута.

Втім, враховуючи переважну погоду, не зовсім так: ВКСРФ не люблять літати крізь хмари або під ними. З іншого боку, з огляду на те, що ВПС України повідомили про 18 авіаударів 7 січня і ще про 17 учора… ну, можливо, вони знайшли досить чисті ділянки піднебіння.

Нарешті, українські ППО зафіксували збитими три російські вертольоти — Ка-52, Мі-8 і Мі-24, а також три «Орлани-10»: ще один Ка-52 був заявлений як збитий сьогодні вранці «північніший від Мелітополя», а потім Мі -24. Зі свого боку, поліцейські “Клоуни в Москві” заявили, що вчора біля Веролюбівки (Донецьк) було збито українського Мі-8.

З іншого боку, я не збираюся витрачати жодної додаткової пропозиції на заяву “Клоунів у Москві” про «вбивство 600 українських військовослужбовців у Краматорську». Дозвольте мені просто помітити, що

а) Я знаю, чому я називаю МО РФ «Клоуни в Москві», але…

б) можливо, це було перше бойове застосування «Торнадо-С», кілька днів тому заявлене як «перебуває на озброєнні».

Якщо росіяни в цьому плані не брешуть (як вони це часто роблять), і якщо вони в них всерйоз є у виробництві (і ніякого “ручного складання одиничних екземплярів”), то дальність їх ракет 9М542 має бути в районі 120км, ось чому багато хто вважає їх “російською помстою за HIMARS”.

БИТВА ЗА ДОНБАС

Спочатку: у Соледарі та Бахмуті не лише заморозки (від -10°C до -20°C), а й сніг випав у районі Соледар 4–5 січня. Таким чином, будь-які фото та відео, показані, скажімо, із «брудом», безумовно, були зроблені до цієї дати.

Взагалі: артилерійські дуелі йдуть майже всією лінією фронту, від Куп’янська на півночі до (як мінімум) Вугледара на півдні. Інакше великих бойових дій не буває… принаймні за одним великим винятком.

У Соледарі вирують запеклі, запеклі та кровопролитні битви.

Детально про ситуацію в Соледарі: Війна в Україні – росія штурмує Соледар, ситуація серйозна

Два дні тому 3-я штурмова бригада (плюс 46 ВДВ) ЗСУ контратакували і відбили головний комплекс соляних копалень, завдавши російським величезних втрат, а потім продовжили рух до Бахмутського.

Судячи з (неофіційних) українських зізнань про те, що росіяни захопили останнім вечором, схоже, ця друга частина контратаки закінчилася не дуже добре.

Станом на ранок найзапекліші бої велися в районі місцевої ратуші.

Повідомляють про тяжкі бої і з Підгородного (тут замішаний «Вагнер»). Як повідомляється, вчора українці були змушені піти із цього села. Як повідомляється, вони повернулися до нього минулої ночі.

Тим часом, за моїми даними, найбільшою проблемою ЗСУ на цій ділянці є розгортання автоматичних гранатометів АГС-17 численними російськими підрозділами.

Про жорстокість боїв за Соледар можна судити з кількох відомих чи, принаймні, з чуток, фактів:

а) Для початку – після майже місячної перерви – зараз обидві сторони розміщують у цьому районі танки.

б) Тільки вчора Генштаб-У повідомив про 500+ убитих росіян, 3 вертольоти та 11 танків. Безперечно, цифри їх втрат серед росіян можуть бути перебільшені, але я не знайшов явних доказів того, що вчора російські втратили хоча б один вертоліт.

Але: судячи із відеозаписів тяжких втрат між російськими наземними військами, я сумніваюся, що українці перебільшують у цьому відношенні.

в) Як завжди, якщо українці заявляють, що за один день і на вузькій ділянці фронту було збито багато гелікоптерів ВКСРФ, то це означає, що ВКСРФ дуже активні на цій ділянці, а ВКСРФ завжди активні в тих районах, де йдуть дуже інтенсивні бої та відносини справді критичні для російських сухопутних військ.

 

г) У російських соцмережах можна знайти повідомлення про те, що з 30 грудня по 7 січня вони українці втратили 500 (убитих та поранених) всім чотирьом батальйонам 46-ї ВДД у Соледарі, а також підбили кілька Т-64 з 4-ї та 17 -й танкових бригад, а також кілька Т-72 з 61-го хутра (колишня 61-а піхотна/єгерська бригада).

д) останні кілька днів росіяни атакують Соледар підрозділами ВДВ і спецназу, мабуть, за підтримки 20-ї гвардійської механізованої дивізії (а потім: усієї дивізії, а не лише кількох БТГ) і однієї з їх окремих артилерійських бригад, оснащених із реактивними системами залпового вогню ТОС-1. Тобто, не “Вагнер”.

А: частини ВДВ та спецназу, роздерті на початку війни, потім «відновлені» за допомогою мобіків, резервістів, які служили у ВДВ років 5-10 (або більше) тому.

Та 20-та гвардійська механізована – одна з найбільш оснащених частин ВСРФ.

З іншого боку, 46-а повітряно-десантна дивізія українців, яка виникла шляхом інтеграції воєнізованих формувань, спочатку створених Партією свободи (партією Свобода) та Правим сектором (Правим сектором), а 3-та штурмова – це колишній полк “Азов” Національної гвардії.

Звичайно, останній був реорганізований та збільшений після втрати одного з його батальйонів у Маріуполі.

Описати цю «комбінацію» як «заклятих ворогів» було б применшенням.

Швидше «ультранаціоналісти» з обох боків, а також хтось «з великою кількістю непогашених судимостей за останні вісім років…»

Редакторський переклад Сергій ЧЕРНЯВСЬКИЙ

Першоджерело: https://medium.com/ @x_TomCooper_x/ukraine-war-9-january-2023-44f3591d64e6

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції