Від Рибної до Пантелеймонівської: як 115 років тому отримала назву одна з найвідоміших вулиць Одеси

28 лютого 1909 року в «Известиях Одесской городской думы» з'явилося повідомлення про перейменування Ново-Рибної вулиці на Пантелеймонівську. Ідея ця належала градоначальнику Одеси Івану Толмачову.

Був час, коли вулиця Пантелеймонівська в Одесі вважалася чи не задвірками міста. Хоча важко назвати околичною вулицю, де розташовувалося все, що потрібно для цивілізованого життя — і церква, і поліцейська дільниця, і магазини. Спочатку, з 1817 року, вулиця мала назву Рибні ряди. Цю назву отримали будинки з парними номерами, непарний же бік називався Новорибні ряди. 

У 1832 році вулиця проходить від Старопортофранківської до Рішельєвської і незалежно від сторін називається Рибна. Пізніше її продовжили до Нового поштовху і перейменували на Ново-Рибну. А через 10 років тут було побудовано церкву Афонського Пантелеймонівського подвір’я.

На той час Рибна вулиця повністю виправдовувала свою назву — поширюючи специфічний запах, тут гамірно й весело торгували рибні крамниці. Однак статус європейського центру не дозволяв Одесі бути схожою на вульгарний базар, тож невдовзі скандальні рибні ряди змінив спеціалізований гастроном купця Дубініна.

Поруч із рибними рядами від Пушкінської до Старопортофранківської йшла жвава торгівля фруктами і ягодами, а поруч розташовувалися крамниці «колоніальних» товарів. Там, де зараз розташований збройовий магазин, височіла будівля Олександрівської поліцейської дільниці. А на Пантелеймонівській, 3, де красується будівля театру музкомедії, розташовувався заклад візного промислу. Власник був людиною спритною, тому торгував ще «супутніми товарами» — вівсом, сіном і колісною маззю. Пізніше на цьому місці відкрилася фабрика з виробництва цигаркового паперу та гільз. 

За радянських часів вулиця мала ім’я Макара Чижикова, а її історичну назву повернули тільки 1995 року.  

Джерела: grad.ua, odessa.fish

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21