Від Рибної до Пантелеймонівської: як 115 років тому отримала назву одна з найвідоміших вулиць Одеси

28 лютого 1909 року в «Известиях Одесской городской думы» з'явилося повідомлення про перейменування Ново-Рибної вулиці на Пантелеймонівську. Ідея ця належала градоначальнику Одеси Івану Толмачову.

Був час, коли вулиця Пантелеймонівська в Одесі вважалася чи не задвірками міста. Хоча важко назвати околичною вулицю, де розташовувалося все, що потрібно для цивілізованого життя — і церква, і поліцейська дільниця, і магазини. Спочатку, з 1817 року, вулиця мала назву Рибні ряди. Цю назву отримали будинки з парними номерами, непарний же бік називався Новорибні ряди. 

У 1832 році вулиця проходить від Старопортофранківської до Рішельєвської і незалежно від сторін називається Рибна. Пізніше її продовжили до Нового поштовху і перейменували на Ново-Рибну. А через 10 років тут було побудовано церкву Афонського Пантелеймонівського подвір’я.

На той час Рибна вулиця повністю виправдовувала свою назву — поширюючи специфічний запах, тут гамірно й весело торгували рибні крамниці. Однак статус європейського центру не дозволяв Одесі бути схожою на вульгарний базар, тож невдовзі скандальні рибні ряди змінив спеціалізований гастроном купця Дубініна.

Поруч із рибними рядами від Пушкінської до Старопортофранківської йшла жвава торгівля фруктами і ягодами, а поруч розташовувалися крамниці «колоніальних» товарів. Там, де зараз розташований збройовий магазин, височіла будівля Олександрівської поліцейської дільниці. А на Пантелеймонівській, 3, де красується будівля театру музкомедії, розташовувався заклад візного промислу. Власник був людиною спритною, тому торгував ще «супутніми товарами» — вівсом, сіном і колісною маззю. Пізніше на цьому місці відкрилася фабрика з виробництва цигаркового паперу та гільз. 

За радянських часів вулиця мала ім’я Макара Чижикова, а її історичну назву повернули тільки 1995 року.  

Джерела: grad.ua, odessa.fish

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Спека, південний вітер і можливі грози: прогноз погоди в Одесі на 9 липня

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у середу, 9 липня 2025 року, в… Read More

08-07-2025 в 20:17
  • Статті

У Вилковому узаконили забудову заповідника: активістів залякували зброєю

Відомий одеський еколог та громадський активіст Владислав Балинський повідомляє про зухвалу спробу узаконити будівництво портової… Read More

08-07-2025 в 18:34
  • Статті

Лікувати серце: які кардіологічні послуги безкоштовні та де їх надають в Одесі

Серцево-судинні захворювання і до війни лідирували в списку недуг, найбільш поширених в Україні. За час… Read More

08-07-2025 в 17:33
  • Статті

Які пляжі Одеси залишилися безкоштовними у 2025 році

Цілком безкоштовними на одеському узбережжі є пляжі, якими управляє муніципалітет. У 2025 році їхня кількість… Read More

08-07-2025 в 16:52
  • Новини

Ремонт «втомленого» Іванівського мосту в Одесі знову подорожчав

В Одеській міськраді знову заговорили про можливу реконструкцію Іванівського шляхопроводу. Зараз вартість робіт оцінюють у… Read More

08-07-2025 в 15:41
  • Статті

Про село Тимкове на Одещині: чумацький хрест, «бугайове молоко» та смачні струдлі

Справжнім скарбом Одещини є північна перлина Причорномор’я – Кодимщина. Старовинні легенди овіюють цей край і… Read More

08-07-2025 в 15:02