Спалах гепатиту A було зафіксовано цієї осені на Вінниччині. З деякою вірогідністю це може бути наслідком погіршення санітарних умов і відсутності на деяких територіях доступу до безпечного водопостачання під час війни. Тож існує вірогідність поширення й інших інфекційних хвороб. Так, влітку 2022 року медики були насторожені щодо холери, але захворювання вдалося уникнути. «Одеське життя» дізнавалося, якою зараз є ситуація з гепатитом A, чи загрожує він Одещині і як можна захиститися від хвороби.
Гепатит A, більш відомий як «хвороба Боткіна», — це інфекційне захворювання печінки. Зараження відбувається переважно через брудну воду або під час близького контакту з хворим. В окремих випадках гепатит A спричиняє ураження нирок, підшлункової залози, рідко призводить до летальних випадків.
Попри те що на Вінниччині за місяць, поки триває спалах, було офіційно підтверджено близько 350 випадків гепатиту A, ані в сусідніх областях, ані в інших регіонах України росту захворюваності не було. В деяких областях фіксуються поодинокі випадки, що траплялося і до війни.
Читайте також: Яка ситуація зі спалахом гепатиту А в Одеській області
В Одеській міській клінічній інфекційній лікарні, станом на середину листопада, немає жодного пацієнта з гепатитом A. За словами медиків, в Одесі не було великих спалахів цієї хвороби з 1995 року. У минулі роки реєструвалися поодинокі випадки, коли гепатит було завезено з Індії, Єгипту, Туркменістану та інших країн. Проте через війну настороженість щодо гепатиту A зберігається. І оскільки основний шлях його передачі — харчовий і контактно-побутовий, то профілактика така ж, як і при гострих кишкових інфекціях: особиста гігієна в побуті і на роботі, ретельне миття рук, овочів, фруктів, вживання перевіреної питної води (кип’яченої, бутильованої, бюветної). A найефективнішим способом профілактики залишається вакцинація.
Вакцинація проти гепатиту A є рекомендованою, тобто не включена до Національного календаря щеплень. Тому вакцину пацієнти купують власним коштом. В Україні зареєстровано два таких препарати: «Харвикс» (дитячий вводиться дітям від року до 18, дорослий — від 19 років) та «Твінрикс» (захищає також від гепатиту В і рекомендований дорослим та дітям від 1 року). Схема вакцинації, тобто кількість доз та інтервал між ними, залежить від виду препарату та віку пацієнта.
Зазвичай щеплення від гепатиту A рекомендують перед поїздками в країни, де це захворювання поширене, а також медичним працівникам, людям, які контактували з хворим і раніше не хворіли, тим, хто працює в закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних об’єктах. Під час війни вакцинуватись радять також військовослужбовцям.
Проблема лише в тому, що через спалах у Вінницькій області запит на щеплення різко збільшився, і препарати зникли з аптечної мережі. Подекуди вакцини є в медичних закладах. Про їх наявність і доступність можна запитати сімейного лікаря.
Поромна переправа по лінії Чорноморськ - Варна - Поті, зупинена з початком повномасштабного вторгнення, відновила… Read More
У середу, 2 квітня 2025 року, розпочалася 1134-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More
У середу, 2 квітня 2025 року, через планові роботи на міських електромережах деякі одесити залишилися… Read More
Одещина потрапила до п'ятірки регіонів за кількістю виданих грантів на розвиток малого та середнього бізнесу… Read More
Мер Одеси Геннадій Труханов у 2024 році отримав майже 1,4 млн гривень доходу. Його основними… Read More
Рівень Дунаю піднявся, з морських глибин прийшли косяки дунайки — смачної, з товстими спинками. Та… Read More