Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають, навіть іноземці продовжують їхати на навчання в Одесу. Як таке можливо під час війни, "Одеському Життю" розповів Андрій Красножон, ректор Южноукраїнського національного педагогічного університету імені Ушинського.
Українська освіта проходить випробування на стійкість, і Южноукраїнський національний педагогічний університет імені Ушинського — яскравий приклад адаптації до реалій війни.
Облаштування бомбосховищ, повернення до офлайн-навчання не зважаючи на обстріли, мобілізація студентів і викладачів, а також розширення міжнародного співробітництва стали ключовими викликами для закладу. Його ректор Андрій Красножон розповів, як університет допомагає студентам ставати майбутніми лідерами й педагогами, здатними відбудовувати країну та забезпечувати її конкурентоспроможність у світі. Повну бесіду можна знайти на нашому YouTube.
– Андрію, розкажіть, будь ласка, як війна вплинула на ваш університет? Які зміни ви запровадили, і як переживали найскладніші моменти: дистанційне навчання, повітряні тривоги, мобілізацію?
– Ми, як і всі, зустріли війну непідготовленими. Але зараз, на третьому році війни, можемо сказати, що відбулася повна адаптація — як психологічна, так і матеріально-технічна. Вже наприкінці весни 2022 року ми розпочали роботу над облаштуванням бомбосховищ. У нас є шість корпусів, і в декількох із них знаходяться найпростіші укриття або сховища рівня ПРУ (протирадіаційного укриття), оснащені усім необхідним: фільтрами, альтернативними виходами тощо. Завдяки цьому вже 1 вересня 2022 року ми змогли відкрити двері для першокурсників і розпочати очне навчання.
На сьогодні у нас всі курси — бакалаврат і магістратура — працюють офлайн. Навчання організовано у три зміни, щоб забезпечити всіх умовами, відповідними до реалій війни. До того ж нам вдається займатися навіть поточними ремонтами за кошти самого університету.Під час повномасштабної війни було відремонтовано фасади, вікна та дахи худграфу
Наші останні три роки набору — найкращі за показниками. Це, гадаю, результат репутаційної політики університету, зміни стратегії та підходу до реклами. У нас жіночий навчальний заклад, де 90% студентів — жінки, тому відсутність ухилянь від мобілізації теж зіграла свою роль.
– Що стосується мобілізації викладачів і студентів, чи були випадки, коли хтось із працівників або студентів опинявся на передовій?
– Так, у нас є такі випадки. Деяких викладачів, які не мали наукових ступенів або звань, було мобілізовано. Однак більшість пішли добровольцями. Ми пишаємося ними та підтримуємо зв’язок.
Що стосується студентів, у нас є унікальні приклади, коли хлопці, перебуваючи на передовій, вступають у магістратуру або аспірантуру. Вони беруть участь у семінарах і лекціях навіть з окопів. Однак професорсько-викладацький склад, який має наукові ступені, захищений законодавством і може бути заброньований. Ми користуємося цим механізмом, але лише в межах необхідності. Нині ми не перевищили навіть 50% дозволеного бронювання.
– Що змінилося у сприйнятті навчального процесу після дистанційки?
– Очне навчання має величезне значення. Ми всі відчули, наскільки важливим є живий контакт між викладачами та студентами. Навчання в таких умовах загартовує як студентів, так і викладачів. Наші студенти виховуються у складних умовах, але це робить їх надзвичайно стійкими. Наприклад, ті, хто зараз навчається, стануть справжнім «золотим поколінням» українських педагогів. Вони здатні працювати в екстремальних умовах, вони мотивовані, і це великий плюс для їхньої майбутньої кар’єри.
– Як війна вплинула на загальну репутацію українських фахівців за кордоном?
– Попит на українських спеціалістів за кордоном лише зріс. Наприклад, я підписую сотні підтверджень дипломів для тих, хто зараз працює вчителями в Європі.
Українська освіта отримує більше визнання, а наші випускники демонструють високий рівень підготовки. Це говорить про те, що навіть у складних умовах ми забезпечуємо якість навчання на високому рівні.
– Чи вдалося зберегти або навіть розвинути міжнародну співпрацю університету в умовах війни?
– Так, і навіть більше. Наш університет має багаторічні партнерства, зокрема з китайськими та корейськими університетами. Наприклад, ми співпрацюємо з Харбінським інженерним університетом, у нас працює Інститут Конфуція, де вивчають китайську мову та культуру. Завдяки цьому ми маємо сильну підготовку фахівців із китайсько-англійської філології.
Ми також підтримуємо обмін студентами. Навіть зараз, під час війни, наші студенти їздять навчатися до Південної Кореї, а китайські студенти продовжують навчання в нашому університеті.
– До чого ця війна може призвести в науці та освіті? Чи може це стати поштовхом для чогось кращого, чи мова йде про період стагнації?
– Ні, будь-яка війна – це двигун прогресу. Особливо для тієї країни, яка не збирається здаватися, яка, власне, виграє. А в нашому форматі виграшем є вже те, що ми залишили за собою державність.
Для України це однозначно струс, шокова терапія, яка активізує найкращі уми. Ми точно знаємо, що сьогодні в політичному сенсі велика кількість викликів, на які ми маємо відповідати. Нам треба готуватися так, щоб ніхто не міг нам заважати або від кого б ми залежали так на 100%. Знову потрібні техніки, айтішники, люди, які мають інженерну освіту. А це, власне, наші університети. А що стосується вчителів, то тут окрема історія. Просто можу сказати, що звільнені території потребуватимуть в першу чергу освітян.
Повне інтерв’ю з Андрієм Красножоном дивіться на нашому YouTube.
Читайте також:
В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More