Новини Одеси та Одеської області

Український Херсон – головна тема світової преси сьогодні (перші шпальти)

Український Херсон – головна тема світової преси сьогодні (перші шпальти)

Сьогодні не зовсім звичайний випуск нашого дайджесту світової преси. Звільнення Херсону – подія особлива. І не тільки для українців. До вашої уваги перші шпальти 51-ї газети з 20 країн світу, і всі вони про те, що Херсон знов український.

Велика Британія: «The Times» – «Російські окупанти оголосили про відступ військ з Херсона»

Кремль оголосив, що після виведення російських військ із Херсона окуповане місто на півдні України “назавжди”, що обіцяв президент Путін, увійде до складу Росії.Генерал Суровікін, головнокомандувач Росії у воєнний час, сказав міністру оборони Сергію Шойгу, що «Ми збережемо життя наших бійців та боєздатність наших частин. Частина може бути використана інших фронтах».
На кадрах запеклих боїв у регіоні цього тижня можна побачити російську техніку поряд із почорнілими трупами

«The Independent» – «Росія наказує військам відступити із ключового міста»

Росія наказала своїм військам відступити з окупованого міста Херсон, заявили найвищі військові чиновники Володимира Путіна, що стало серйозною невдачею для Москви у її дев’ятимісячному вторгненні в Україну.
Міністр оборони Кремля наказав військам відвести війська із західного берега Дніпра перед українськими атаками. Оголошення могло сигналізувати про значний відступ і потенційний поворотний момент у війні.
Херсон, портове місто на півдні України, — єдиний обласний центр, який московські сили захопили та утримували з того часу, як президент Путін розпочав вторгнення у лютому.

«The Daily Telegraph» – «Російські війська залишають Херсон це знак приниження для Путіна»

Вчора РОСІЙСЬКИМ військам було наказано піти з міста Херсон, що стало однією з найганебніших невдач, які Кремль зазнав з початку вторгнення.
“Почніть виведення військ”, – сказав генерал Сергій Шойгу, міністр оборони Росії, командувачу військ в Україні Сергію Суровікіну на ретельно зрежисованій телевізійній нараді.
Генерал Суровікін сказав, що він запропонував «важке рішення» піти з Херсона — єдиної обласної столиці, яку Москві вдалося захопити, та організувати оборону на східному березі Дніпра.
Очікуваний багатьма виведення військ одна із символічних поразок, які Росія зазнала у восьмимісячної війні. Прагнучи применшити його значення, генерал Суровікін представив відступ як тактичну необхідність.
“Я розумію, що це непросте рішення, але, що важливіше, ми збережемо життя наших військовослужбовців і збережемо нашу боєздатність”, – сказав він.
Міністр оборони Бен Уоллес застеріг від недооцінки російської армії, незважаючи на відступ, оголосивши, що Великобританія направила близько 1000 ракет класу “земля-повітря” для захисту української інфраструктури.
Він сказав: «По суті вони втратили єдине, що вдалося захопити. Це означає, що рахунок на користь України – у Росії поки що нуль, а в Україні один. Але історія каже, що не можна недооцінювати російську армію чи росіян».
Дженс Столтенберг, генеральний секретар НАТО, який був у Лондоні для зустрічі з Ріші Сунаком, сказав, що Україна частково зобов’язана своїм успіхом у Херсоні підтримці з боку Великобританії та інших західних союзників.
Втрата Херсона ганьбить Володимира Путіна, який менше двох місяців тому підписав договір про анексію, який оголошує область та її столицю частиною Російської Федерації.
Президент Росії вчора відвідав московську лікарню та ніяк не прокоментував виїзд.
Євген Пригожин, “яструб” бізнесмен, який стоїть за групою найманців “Вагнер”, похвалив генерала Суровікіна за рішення уникнути великих втрат.
«Це безперечно не крок до перемоги в цій війні, але ми не повинні через це переживати чи панікувати», — сказав він.
Повідомлення про те, що російські війська готуються залишити Херсон, циркулюють уже кілька днів, але український уряд применшує їх, підозрюючи, що Росія готує пастку.
Радник президента Володимира Зеленського Михайло Подоляк заявив, що його країна не бачить жодних ознак того, що Росія залишить Херсон без бою.

«The Guardian» – «Росія капут! Українці перебувають в доброму настрої, спостерігаючи за відступом ворога»

На краю переліску, Данило та його двоє однополчанин пильно дивилися на екран. На ньому була пряма відеотрансляція з дрону.
«Це досить просто у використанні. Піднімемо дрон, викличемо артилерійський удар і подивимося, куди він приземлиться. Потім коригуємо позицію», – сказав Данило, військовослужбовець 63-ї механізованої бригади України.
Безпілотник відкрив панорамний вид на місто Снігурівку, з весни окуповане російськими військами. Там була промислова зона, будівлі та зерносховище, яке ворог використав як спостережний пункт.
Остання атака не досягла своєї мети.
Троє чоловіків стояли поряд із супутниковою антеною, підключеною до системи Starlink Ілона Маска. За ними була мережа траншів часів Першої світової війни, виритих під голими осінніми деревами. Протягом кількох місяців росіяни знаходилися всього за кілометр від них, ховаючись у будинках та бліндажах.
Однак учора вони інсценували відхід. Кремль відступав зі своїх позицій у Снігурівці та інших селах на правому березі Дніпра.
Зруйноване місто знаходиться у смужці Миколаївської області, неподалік адміністративного кордону з Херсонською областю та окупованим містом Херсоном.
Заступник голови Херсонської обласної ради Сергій Хлан заявив, що російська армія підірвала всі мости через приплив річки. На виході зі Снігурівиці російські війська зруйнували міст через порожній канал.
«Вони панікують, – сказав Хлан. «Окупанти готують відхід. Вони виводять з ладу мости, щоб стримати наш поступ.

Міністр оборони Росії підтвердив, що його війська незабаром покинуть Херсон, частину території, яку Володимир Путін «анексував» у вересні.
Тим часом українська армія обережно просувалася вперед. На дорозі до лінії фронту можна було побачити військовий рух, у тому числі танки Т-72 на навантажувачах та поставлену США артилерійську систему дальньої дії Himars.
Кожні кілька хвилин лунав гучний «бум» українського вогню. Незабаром пішов каскад у відповідь російських «Градів»: бух, бух, бух! Вони приземлилися десь поза увагою.
Оточуючі поля соняшників пориті снарядами, що стирчать із землі, як злі білі шпильки.
У понеділок над обрієм вився стовп чорного диму. Данило потрапив у військову мету. «Ми маємо дещо. Склад пального чи російська бронетехніка», – сказав він.
Повідомляється, що Москва направила у бій 80 000 знову мобілізованих військовослужбовців. Їхнє завдання – захищати територію, незаконно захоплену Росією навесні.
На Миколаївський фронт прибуло близько 800 людей. Українські офіцери описують цих новобранців як непідготовлених, неосвічених та легкої мішенню.
“Вони – гарматне м’ясо”, – сказав представник 63-ї бригади лейтенант Олег Зелінський. «Один із них пішов у туалет посеред ночі з ліхтариком. Ми визначили позицію їхнього танка і знищили його. Вони намагаються збити наші дрони з автоматичної зброї. Вони не розуміють, що дрони можуть скидати бомби. Вони ідіоти”.
Він наголосив, що з російськими солдатами, які здалися в полон або потрапили в полон, зверталися гуманно, на відміну від тортур, яких зазнавали українські військовополонені.
Зелінський розповів, що його бригаді також протистояли досвідченіші десантники, а також бійці Луганської Народної Республіки, надіслані зі сходу Донбасу. Ці об’єднані російські сили будують оборонні позиції навколо Херсона, одночасно депортуючи мешканців Криму та за його межі.
Перші ознаки відступу росіян з’явилися два тижні тому, коли з’явилися повідомлення про масові пограбування. Жителі Снігурівки розповіли, що росіяни забрали все обладнання з міської лікарні.
Вони викрали приватні автомобілі, витвори мистецтва з Херсонського музею та прах Григорія Потьомкіна, друга та коханця Катерини Великої, з його поховання у соборному склепі.
«Я хотів би, щоб війна закінчилася швидше. На відміну від росіян, я знаю, навіщо я тут. Ми захищаємо нашу землю»
каже український солдат
Міністерство оборони Москви заявило, що все йде за планом. «Всі атаки української армії в районі Херсонщини були відбиті», — йдеться у повідомленні, перш ніж генерал Сергій Суровікін, котрий загалом командував війною, послався на логістичні труднощі.
Українська армія на підйомі. Ми все повернемо. Крим, Донецьк, багато», – сказав Зелінський. «Російські розуміють, що їм треба залишити Херсон. Наші воєначальники розумні. Вони хочуть уникнути втрат. Вони дбають про життя солдатів. Ми не зациклені на термінах чи символічних датах».

Австрія. «Der Standard» – «Росія оголосила про виведення військ із Херсонської області»

Бойові дії в агресивній війні Росії проти України тривалий час були зосереджені у районі Херсонщини. Тепер, після запеклого українського контрнаступу, Москва змушена надати там нові виправдання
Міністр оборони Сергій Шойгу в середу віддав наказ про виведення російських військ із району на захід від Дніпра.
Це одна з найважчих поразок російських збройних сил у цій війні.
Генерал Сергій Суровікін, який нещодавно став їх верховним головнокомандувачем в Україні, заявив у телезверненні, що війська в регіоні більше не можуть постачати запаси. До того ж є ризик оточення частин, що там воюють. Однак Україна спочатку попередила про можливу пастку.
З відступом російські війська залишили і губернську столицю Херсон — єдину, яку змогли взяти з початку війни. Останнім часом також ходили чутки про напад на греблю над Херсоном.

«De Standaard» – «Відхід з Херсона – кошмар Путіна»

Росія відводить свої війська на східний берег Дніпра. Тобто відмовляється від міста Херсона. Це ще один важкий удар для президента Володимира Путіна і може стати переломним моментом у війні.
Про це спекулювали тижнями, але тепер здається очевидним: Росія відводить свої війська із західного берега Дніпра. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу віддав наказ після консультації зі своїм командувачем в Україні генералом Сергієм Суровікіним. За словами Суровікіна, це було “важке рішення”, але необхідно зберегти життя російських військових. Припаси та зброю на західний берег майже неможливо постачати. Перегрупування на східному березі повинно дозволити армії знову «здійснити наступальні дії».
Рішення Шойгу транслювалося по телебаченню і тому виглядає остаточним. Головний наслідок – Росія відмовляється від Херсона, єдиної обласної столиці, яку вона змогла завоювати. Проте в Києві на цю заяву відреагували обережно. «Поки над Херсоном не майорить український прапор, говорити про відхід Росії немає сенсу», — заявив спецрадник президента Володимира Зеленського Михайло Подоляк. «Ми ніколи не беремо до уваги російські заяви. Ми дивимося на дії на місцях».
Україна завжди вважала відхід з Херсона російським прийомом, спрямованим на те, щоб заманити в пастку українську армію. Але цього разу мало хто сумнівається, що Росія відмовляється від Західного берега. У середу почало з’являтися все більше повідомлень про те, що російські солдати вибігають із сіл на північ від Херсонщини. Там на піднесенні українська армія. Крім того, росіяни також нібито висадили в повітря кілька мостів, намагаючись уповільнити просування українців.
З російської військової точки зору догляд є логічним. Тоді Дніпро утворює нову природну лінію фронту, яку українцям не так просто перетнути. Але для президента Путіна втрата Херсона має стати тяжким ударом. Ще у вересні ходили чутки про те, що військове керівництво розглядає можливість стратегічного відходу, але, за відомостями добре обізнаних західних джерел, він рішуче відкинув цю ідею. Він вважав неприйнятним, щоб Росія зазнала ще однієї поразки. Українці щойно відвоювали всю територію на південь від Харкова. Цього не мало статися з Херсоном. Оскільки вторгнення пішло не так, як планувалося, Путін також почав активніше брати участь у ході війни.
На початку жовтня він навіть приєднав себе всю Херсонську губернію, хоча повного контролю над нею так і не отримав. Якщо зараз Росія виведе свої війська за Дніпро, то Путін таким чином піде з нової частини Росії в його очах. Більше того, тепер він також має відмовитись від своєї мрії про повне завоювання півдня. Тоді Дніпро стане природним захистом для всієї південно-західної частини України, включаючи Одесу, третє за величиною місто країни та єдиний великий порт, який все ще перебуває в руках України. І нові кошмари насуваються на Путіна. Якщо Україна поверне контроль над Херсоном, вона контролюватиме подачу води до Криму. Київ може дуже ускладнити життя мешканцям півострова. Це автоматично призведе до посилення критики війни у Росії.
Те, що військова верхівка вирішила здати Херсон, мабуть, пов’язане ще й з тим, що гине дедалі більше російських солдатів. У середу Генштаб України поширив інформацію про те, що у вівторок було вбито близько 780 росіян. Ця цифра не піддається перевірці, але факт у тому, що російська армія минулого тижня зазнала низки важких поразок у Донецькій області. Солдати звинувачують невмілих генералів.
Кремль також повідомив у середу, що Кирило Стремусов, призначений Росією віце-губернатор області, загинув в автокатастрофі. Він був помітним прихильником російської окупації і постійно повідомляв про становище на фронті. Але вже давно попереджав, що російським військам доведеться відступити на східний берег. Він також закликав мешканців міста залишити місто. Повідомляється, що за останні тижні місто залишило щонайменше 70 000 городян.

Іспанія. «El Mundo» – «Путін зазнає ще однієї важкої поразки і оголошує, що покидає Херсон»

Він стверджує, що виводить 40 000 солдатів з єдиної столиці, яку йому вдалося захопити, щоб захистити Крим, але Україна не довіряє заявам, а в Росії зростає критика після принизливої заяви.

Касаткін, виживший в «Азовсталі»: «Я просто хочу знову битися з росіянами»
Лейтенант полку «Азов» переживає пекло маріупольської битви та облогу сталеливарного заводу

У нього на очах намальований жах, а на шкірі витатуйовано війну. У ньому 10 букв для 10 кістяшок: «Час вбивати».
Час убивства Давида Касаткіна, одного з офіцерів гарнізону, які захищали руїни «Азовсталі» від російських атак, ще не закінчився.
Цей лейтенант бився з росіянами на підході до Маріуполя в перші дні вторгнення, а потім будинок за будинком у своєму районі, де мешкає його мати. Нарешті, 16 квітня два осередки опору в місті закінчилися битвою на сталеливарному заводі. “Кожен день ми думали, що він буде останнім”, – зізнається він.
Там, майже без продовольства та боєприпасів, вони протрималися до 11 травня, коли Касаткін та його товариші підняли зброю та залишили вже оточені російськими будинки. Незважаючи на свій величезний особистий досвід, він не ставить обмежень на питання, крім прямого прохання: не говорити про умови полону, зобов’язання, взяте на себе перед росіянами перед його визволенням.
26-річний Касаткін складається в полку «Азов», підрозділі, створеному в результаті інтеграції старого та спірного батальйону «Азов» (що позначається російською пропагандою і самим Путіним як неонацист) до нинішньої української армії, де він отримує новобранців з усіх куточків країни. , ніякої політичної власності. Звільнений, нарешті, з полону в ході обміну полоненими, в якому брав участь Віктор Медведчук, друг і соратник Путіна, він зізнається, що йому потрібен час, щоб оговтатися фізично та морально «від найважчого випробування, яке тільки можна собі уявити». Як і майже всі учасники цього гурту, він говорить російською, а не українською.
– Чому перед цією війною ти пішов добровольцем у полк “Азов”?
– «Азов» звільнив Маріуполь від проросійських сил у 2014 році. Я дуже захоплювався ними, і приєднатися до них було способом віддячити їм за всі їхні жертви.
– Російська пропаганда каже, що ви неонацисти. Ви неонацист?
– [Усміхається] Моя родина грузинка, а я темноволоса, невисока та некрасива. Як я стану нацистом? Тепер серйозно. Я не маю нічого спільного із нацизмом. Я професійний військовий і веду себе відповідно.
Чорний гумор Касаткіна стає похмурим лише тоді, коли йдеться про мирних жителів Маріуполя. У цей момент очі стають вологими. «Мені дуже важко згадати, що росіяни зробили з моїм містом. Я бачив багато вбитих мирних мешканців. Ми намагалися захистити населення, але росіяни бомбили всім поспіль», – каже Касаткін. «Вони знищували цілі квартали, а потім катком просувалися вперед. Російським було начхати на мирних жителів».
Оборона міста розпочалася з аеродрому. У перший день війни туди було стягнуто багато частин української армії. “Дивно те, що переважна більшість офіцерів зникла дуже швидко”, – говорить він. «Я думав, що з інших районів прибудуть підкріплення, але за місяць зрозумів, що ми одні і що нам доведеться постояти за себе». Крім того, він додає: «Жодне з озброєнь, яке американці відправляли в Україну, до нас не дійшло. Нам не було чим відповісти російським танкам та їх артилерії, але ми все ж таки зробили їх – 6000 убитих і 4000 зниклих безвісти.
На кілька тижнів Маріуполь перетворився на вулкан. Гарнізон Азова, посилений українською морською піхотою, що захищала порт, і кількома міськими поліцейськими, вів бій вулиця за вулицею і будинок за будинком, завдаючи величезних втрат російському противнику, який не міг використовувати свої снаряди, щоб не вбити своїх солдатів, такою була мінімальна відстань, якому вони знаходилися один від одного, іноді в суміжних приміщеннях однієї будівлі, іноді переміщаючись каналізації міста.
Коли російська армія, підбурювана кадировськими чеченцями, взяла в облогу українців, вони вирішили перетворити «Азовсталь» на опорний пункт і звільнити оточену в порту групу з 1000 морських піхотинців, щоб приєднатися до них. Всі разом вони проникли на сталеливарний завод, щоб чинити опір. «Ми обрали «Азовсталь», бо там було багато глибоких укриттів для мирних жителів, які прийшли з нами. Ми опиняємося з кількома кілограмами їжі для сотень людей. Ми отримували воду з промислових печей, але вона у нас скінчилася. Боєприпаси намагалися не витрачати, але зрештою і вони закінчилися», – каже він.
Спати в «Азовсталі» стало неможливо: «Нас цілий день атакували бомбами, артилерією, ракетами… Відпочивати було неможливо. Я багато днів не міг заснути», — каже Касаткін. «Ми знали, що маємо вивести звідти мирних жителів, тому домовилися про їхній відхід. Ми розмінували один із входів, але коли ми евакуювали мирних жителів, вони скористалися можливістю увійти на територію сталеливарного заводу. Тим часом мені ставало все гіршим і гіршим, як і моїм колегам, але ми всі знали, навіщо ми тут і що нас об’єднувало».
Після 86 днів боїв з одним з 12 гарнізон, що відстався, погодився здатися, якщо в цьому процесі братиме участь третя країна. То була Туреччина. Коли він вийшов, росіяни обшукали його тіло щодо нацистських татуювань, але про полон він говорити не може.
– Що ти тепер робитимеш?
– Я просто хочу відновитися, щоб знову битися з росіянами.

«El País» – «Росія оголошує про виведення своїх військ із ключового міста – Херсона»

Україна вважає за краще виявляти обережність і заявляє, що передчасно вважати виведення військ благом.
Українські військові учора на кордоні Херсонської області.
Вчора Росія підтвердила виведення своїх військ із західного берега Дніпра, до якого входить ключове місто Херсон та єдина столиця української губернії, яку їй вдалося завоювати з початку вторгнення до країни 24 лютого.
Якщо виведення військ буде завершено, що Україна не хоче приймати як належне, це буде великим успіхом для Києва та ударом по іміджу другої за чисельністю армії у світі.
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу благословив висновок, запропонований командувачем Збройних сил Росії на Україні Сергієм Суровікіним, який сказав: «Я розумію, що це дуже важке рішення, але в той же час ми збережемо те, що важливіше життя наших військових та боєздатність наших угруповань військ ».
Москва, чиї війська захопили Херсон 3 березня, офіційно анексувала цю область разом із Донецькою, Луганською та Запорізькою 30 вересня після проведення незаконних референдумів, не визнаних міжнародною спільнотою.
І український президент Володимир Зеленський поставив собі першочергове завдання його відновлення. Його радник учора закликав до обережності у Twitter. «Поки над Херсоном не майорить український прапор, говорити про виведення російських військ немає сенсу».
Українська армія відвоювала Харківську область та частину Запорізької та Херсонської губерній. Москва, чиї війська захопили Херсон 3 березня, офіційно анексувала цю область – на додаток до Донецької, Луганської та Запорізької – 30 вересня після незаконних референдумів, не визнаних на міжнародному рівні. Донецьк та Луганськ залишаються в руках проросійських сил з початку війни на Донбасі у 2014 році.

Німеччина «DER Tagesspiegel» – «Росія наказує піти з Херсона»

Для Москви втрата анексованої території – важка поразка у війні в Україні
Росія наказала своїм військам відступити на захід від української річки Дніпро в районі міста Херсона поблизу Кримського півострова. Про це заявив у середу міністр оборони Сергій Шойгу.
Таким чином, він повідомив про найважчу поразку російської армії у її агресивній війні. Херсонщина — одна з чотирьох областей України, які зараз анексовані урядом Москви та оголошені територією Росії.
Генерал Сергій Суровікін, головнокомандувач російських військ в Україні, заявив, що намір полягає в тому, щоб сили зосередилися на утриманні східного берега річки. Є ризик затоплення території на західному березі та оточення російських військ. На сьогоднішній день регіон залишило близько 115 000 осіб. Більше постачати місто було неможливо.
В останні тижні українські війська вели комплексний наступ, щоб ще більше наблизитися до міста Херсон, яке було окуповано на початку війни. Російські військові блогери вже кілька днів говорили про те, що московські війська не зможуть утримати Херсон.
Вони посилалися на нестачу боєприпасів, нестачу припасів та падіння бойового духу військ. У вівторок Шойгу попросив генерала Суровікіна роз’яснити йому військову ситуацію під час візиту до війська.
В той же час МЗС Росії заявило в середу, що Москва готова вести переговори з Україною «з урахуванням існуючих на даний момент реалій». Прес-секретар міністерства закордонних справ Марія Захарова заявила: «Ми, як і раніше, відкриті для переговорів. Ми ніколи їх не відкидали». Заступник міністра закордонних справ Андрій Руденко заявив у вівторок, що Росія не ставила жодних попередніх умов для початку переговорів. Раніше у Кремлі завжди наголошували, що домовитися можна лише на умовах Росії.
За повідомленнями американських ЗМІ, тиск з боку адміністрації Байдена також змінив ставлення президента України Володимира Зеленського до переговорів із Росією. Мабуть, він уже не наполягає на тому, що жодних переговорів із Путіним бути не може.

«Frankfurter Allgemeine Zeitung» – «Москва наказала піти з Херсона»

  • Шойгу: перспектив на захист немає
  • Загинув провідний колабораціоніст

Росія оголосила, що відійде на південний берег Дніпра. Міністр оборони Сергій Шойгу у середу погодився із відповідною пропозицією командувача дислокованими в Україні військами.
В ефірі державного телебачення Сергій Суровікін охарактеризував варіанти оборони обласної столиці Херсона, яку Росія зайняла на початку березня, незабаром після початку весняного вторгнення як безрадісні.
Херсон та прилеглі до нього населені пункти вже не могли бути «повністю забезпечені» і оборона була «без перспектив», заявив Суровікін і запропонував Шойгу зайняти позиції на лівому березі Дніпра у напрямку течії.
Це важке рішення, але воно захистить життя солдатів та боєздатність військ.
Такі рішення Суровікін уже озвучував для Херсонської області у жовтні, невдовзі після свого призначення. Шойгу сказав: «Життя та здоров’я російських солдатів завжди є нашим пріоритетом». Війська та техніка мають бути перекинуті на південний берег Дніпра.
Раніше повідомлялося, що російські війська зруйнували мости на Херсонщині, щоб уповільнити просування українців.
Для президента Володимира Путіна втрата Херсона болісна. Це єдина українська обласна столиця, яка відвойована під час вторгнення. У Росії херсонщина навіть вважалася державною територією з моменту анексії наприкінці вересня.
Незадовго до того, як було віддано наказ про відхід, із Херсона повідомили про загибель Кирила Стремоусова.
Колабораціоніст, родом із цього району, виконував обов’язки заступника голови окупаційної адміністрації і став найвідомішою особою херсонесів для російської публіки. Було сказано, що він загинув у «автодорожній пригоді».
Тим часом у Тегерані знаходився секретар Путінської Ради національної безпеки Микола Патрушев. Москва повідомила, що переговори з президентом Ірану Ебрагімом Раїсі стосувалися «питань безпеки та міжнародних проблем». Останнім часом Іран став важливим постачальником російської зброї, особливо безпілотників.
Патрушев у Тегерані тепер звинуватив західні спецслужби у тому, що вони відіграли «ключову роль» у масових протестах в Ірані.

«Trouw» – «Ляпас Путіну: Росія геть з Херсона»

Евакуація • Важка поразка для Росії, великий поштовх для України: Росія виводить свої війська із західної частини Херсонської області, а також з міста Херсона.
Російська окупація району на захід від Дніпра є більш неспроможною, заявив учора перед телекамерами міністру оборони Росії Сергію Шойгу вищий російський головнокомандувач в Україні Сергій Суровікін.
Коротко: Росія виводить свої війська із західної частини Херсонської області
Місто та район Херсон мають велике стратегічне та психологічне значення.
За словами Суровікіна, місто Херсон більше не може забезпечуватись. “Ми збережемо життя наших солдатів і боєздатність наших частин”, – сказав генерал, якого минулого місяця президент Росії Путін призначив координувати бойові дії в Україні. Україна стримано відреагувала на повідомлення. “Поки над Херсоном не майорить український прапор, говорити про виведення російських військ немає сенсу”, – заявив радник президента України Зеленського Михайло Подояк. Він зазначив, що Київ поки не бачить «ніяких ознак» догляду.
Російська армія вже кілька тижнів перебуває під сильним тиском на західному березі. Відхід і зміцнення на східному березі мало б стратегічний сенс із російської точки зору. Але це виглядає ляпасом Путіну. Ходять чутки, що його генерали давно радили йому вивести війська із західного берега, але він був проти цього.
У Росії публічно критикують військових. Це лише посилиться після нового приниження. Поки що критика не спрямована проти самого Путіна, але відмова від Херсона не піде йому на користь. Київ, з іншого боку, може використати результати на полі бою, щоби довести, що західна підтримка озброєнь має сенс.
Росія може влаштувати українцям засідки та масштабні руйнування. Президент Зеленський звинуватив Росію у плануванні вибуху Качовської греблі на Дніпрі, що призвело до затоплення району.
Ще минулого тижня призначений Росією віце-губернатор області заявив, що росіяни покинуть територію.
Вчора, за даними російських ЗМІ, в автокатастрофі загинув цей чиновник: Кирило Стремусов — чи то від нападу українських партизанів, чи то російська провокація.
Україна та західні аналітики раніше ставили під сумнів заяву Стремусова. Місто та район мають велике стратегічне та психологічне значення. За даними України, Росія лише розмістила довкола міста 1000 додаткових солдатів. Херсонська область – одна з чотирьох українських областей, які Росія «анексувала» минулого місяця.
Путін одразу включив до конституції заборону на віддачу «території Росії», зокрема Херсона. Завоювавши територію, Росія створила коридор до Криму. Крим також знову підключили до водопроводу, який Україна відключила. Місто Херсон є єдиною провінційною столицею, яку вдалося завоювати Росії.
Минулого тижня місто Херсон залишили призначену Росією обласну та міську владу. За останні тижні Росія депортувала із регіону десятки тисяч жителів. До війни у місті мешкало понад 250 000 осіб, зараз залишилося від 35 000 до 70 000 осіб. Вони повідомляють про мародерство з боку російських солдатів та про відключення води, електрики та телефонних вишок.
Президент України Зеленський пообіцяв на початку цього місяця, що Херсон буде відбито до кінця року. З минулого місяця Україна відвоювала у росіян близько 100 сіл. Але повного краху російської армії, як і раніше з Харковом, не передбачалося.
Російські захисники мали перевагу на рівнинній місцевості, але Україна зазнавала постійного обстрілу по скупченнях російських військ, командних пунктів та шляхів постачання. Російські поставки також перервані атакою на російський міст до Криму минулого місяця. Повне відновлення: якого відбудеться 2023 року.

«Svenska Dagbladet» – «Наказ про відступ росіян із Херсона»

Відступ Росії з району Дніпра може бути складним та тривалим, вважає дослідник та доктор військових наук Оскар Йонссон.
У середу міністр оборони Росії Сергій Шойгу наказав відступити із західного берега Дніпра. Це після кількох українських контратак на окуповане місто. Поруч із берегом знаходиться мегаполіс Херсон, найбільше місто однойменної області — однієї з чотирьох областей, оголошених Володимиром Путіним, анексованим наприкінці вересня.
Російські солдати опинилися у вразливому стані після того, як міністр оборони Росії наказав відступити із західного берега Дніпра в районі ключового міста Херсона.
Про це говорить Оскар Йонссон, доктор воєнних наук Норвезької академії оборони.
Рішення міністра оборони Росії Сергія Шойгу було ухвалено після дзвінка командувача російських військ на Україні Сергія Суровікіна.

Швейцарія «Neue Zürcher Zeitung» – «Росія йде з Херсона. Здача плацдарму – невдача для Путіна»

Якщо потрібно оголосити погані новини, Путін зазвичай висуває інших.
У середу настала черга міністра оборони Сергія Шойгу повідомити погані новини: на переданому по телебаченню військовому брифінгу він наказав вивести всі війська на Херсонщині із західного берега Дніпра.
Це означає, що Росія відмовляється від стратегічно та символічно важливого міста Херсона – єдиної української провінційної столиці, яку Москві вдалося взяти під свій контроль із лютого.
У постановочній передачі перед Шойгу вперше пояснили військову ситуацію генерал Сергієм Суровікіним, головнокомандувачем Росії на Україні.
Херсон постачати більше не можна, заявив Суровікін і попросив свого начальника відійти: «Ми рятуємо життя наших солдатів і боєздатність наших військ. Нема рації тримати їх на обмеженому просторі на правому березі».
Шойгу дерев’яно визнав: «Я згоден з вашими висновками та пропозиціями. Для нас життя російських солдатів завжди у пріоритеті». Відведення військ, техніки та техніки через Дніпро має розпочатися негайно. Частини мали зайняти підготовлені оборонні позиції на лівому березі.
З оперативного погляду рішення має сенс. Райони на захід від Дніпра стали практично непридатними для проживання після того, як українська армія послідовно знищила чи пошкодила усі переправи через Дніпро за допомогою артилерії та високоточної зброї. Під вогнем російські війська могли забезпечуватися лише поромами.
Виведення військ із Херсона справді врятує деяких солдатів від вірної загибелі у зоні запеклих боїв. Але генерал Суровікін також заявив, що сили, що звільнилися, слід використовувати для наступу в інших частинах України. Тим не менш, не можна припускати, що Росія зможе і буде здійснювати успішні успіхи в інших місцях у найближчому майбутньому.
Швидше відступ вказує на те, що Росія окопується вздовж захищеніших ліній оборони і готується до тривалого бою. Суровікін вже заявив про це: він хоче посилити оборону лінії зіткнення та створити резерви для подальших дій. Військове керівництво здобуло уроки зі своїх минулих помилок. Не слід очікувати, що росіяни поспішно відступлять і залишать тонни бойової техніки, як це зробили у вересні в Харківській області.

Чехія «Deník» – «Росіяни оголосили про відступ із українського Херсона, найбільшого міста, з якого їм довелося евакуювати досі. Одна з найважчих російських втрат у війні»

Кілька разів здавалося, що в Херсоні росіяни дозріли до відступу. Тепер, очевидно, це дійсно станеться. Про це в прямому ефірі заявили міністр оборони РФ Сергій Шойгу і командувач військами, які Москва ввела в агресію проти України генерал Сергій Суровікін. Президент Путін не оголошує поганих новин.

США. «Arkansas Democrat-Gazette» – «Росія: залишить Херсон; Київ ставиться до цього насторожено»
Російські військові заявили в середу, що підуть із єдиної захопленої столиці України, але Київ був налаштований скептично, і аналітик попередив, що це може бути хитрощом, щоб заманити сили країни у смертельну пастку. Вимушений відхід із міста Херсона стане однією з найсерйозніших невдач Росії у 8-місячній війні.
Українська влада застерегла від того, щоб розглядати оголошений план відступу з Херсона, який є воротами на окупований Росією Кримський півострів, та прилеглі райони як вирішену угоду. Президент Володимир Зеленський попередив, що росіяни симулювали виведення військ з Херсона, щоб заманити українську армію в бій у стратегічному промисловому портовому місті.
У разі підтвердження виведення військ з Херсона — однойменного регіону, незаконно анексованого Москвою у вересні, стане ще однією невдачею у ранній невдалій спробі Росії захопити столицю Київ, а також у хаотичному та поспішному відступі з адміністративної області навколо України.
Підпис під фото: Жителі нещодавно відвойованого села Ямпіль на сході України одержують хліб. Села та міста постраждали від більш запеклих боїв та обстрілів у середу, коли українські та російські сили прагнули просуватися на різних фронтах.Мешканці нещодавно відвойованого села Ямпіль на сході України отримують хліб у середу. У середу села та міста зазнали більш важких боїв та обстрілів, оскільки українські та російські війська намагалися наступати на різних фронтах.

«The Washington Times» – «Російські війська відступають від ключового міста Херсона, зазнавши прикра поразки»

Російські воєначальники заявили в середу, що їхні війська відступлять з українського міста Херсона і розмістять оборонні рубежі на іншому березі Дніпра, що стане, мабуть, найприкрішою поразкою Москви.
Досі за вісім місяців війни і вселяє надію на те, що Україна може повернути собі більшу частину своєї території, яка зараз перебуває в руках Росії та промосковських сепаратистських груп.
Це був стратегічний та символічний відступ. Херсон був одним із перших великих українських міст, захоплених російськими військами в дні після вторгнення 24 лютого і була єдиною регіональною столицею, яка все ще була в руках Кремля.

«Los Angeles Times» – «Україна скептично ставиться до виходу Росії із міста»

Менш ніж шість тижнів тому президент Росії Володимир Путін з великою помпою заявив, що стратегічна південна Херсонська область разом із трьома іншими змученими війною українськими областями анексується і тепер «назавжди» є частиною Росії.
У середу, що ознаменувало одну з найсерйозніших невдач у конфлікті, який і без того був пронизаний принизливими втратами для Москви, Росія оголосила, що її війська залишають столицю регіону — місто Херсон, захоплене в перші години 20 лютого. 24 повномасштабне вторгнення в Україну. То була єдина регіональна столиця, захоплена росіянами.
Якщо підтвердиться, то оголошене виведення військ з Херсона — важливого промислового порту та ключових воріт до чорноморського узбережжя України та Кримського півострова, захопленого Росією у 2014 році, — буде поставлено в один ряд із найбільш серйозними невдачами на полі бою частину путінських військ за майже дев’ять місяців бойові дії.
Цей пантеон гучних втрат включає зірвану спробу захопити столицю Київ на початку війни; квітнева загибель “Москви”, флагмана хваленого Чорноморського флоту Росії; вересневий розгром російських військ у північно-східній Харківській губернії, під час якого українські війська відбили тисячі кілометрів та населених пунктів

«The Washington Post» – «Росія залишає важливе українське місто.

Наказ відступити з Херсона – чергова серйозна невдача Путіна»

Росія в середу наказала вивести свої війська з міста Херсона та його найближчих околиць на півдні України, здавши ключову столицю регіону та передислокувавши сили на східний берег Дніпра, що стало останньою великою невдачею для президента. Війна Володимира Путіна.

Було незрозуміло, чи був повністю виконаний наказ про відступ, і українські офіційні особи заявили, що вони підозрюють, що будь-який відступ росіян може бути частиною пастки. Українці також сказали, що, ймовірно, пройде ще кілька днів, перш ніж їхні війська зможуть увійти до міста, і що вони ще можуть зіткнутися з важкими боями, оскільки росіяни окопалися на вигідніших позиціях.

Проте неможливо було приховати величезне політичне значення відмови Москви від столиці регіону, який Путін лише кілька тижнів тому оголосив анексованим та приєднаним до Росії. Українці вітали виведення військ як свою останню перемогу у прагненні повернути собі окуповану територію та перемалювати карту поля бою до настання зими.

Генерал армії США Марк А. Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, заявив у середу, що Пентагон помітив «первісні ознаки», яким Росія слідувала після оголошення виведення військ. За його словами, вздовж Дніпра стоять тисячі російських військ. “Їм знадобляться дні і, можливо, навіть тижні, щоб відвести ці сили на південь від цієї річки”, – сказав Міллі, виступаючи на зборах Економічного клубу Нью-Йорка.

Публічна заява про відведення, зроблену на телебаченні міністром оборони Росії Сергієм Шойгу, прозвучала наприкінці ще одного дня українських наступів, внаслідок яких київські війська опинилися в межах досяжності від Херсона. В останні дні позиції російських військ на західному березі річки ставали дедалі неспроможнішими через неодноразові удари українських військ по їхніх шляхах постачання.
Шойгу наказав про відступ під час телевізійної зустрічі з генерал-полковником Сергієм Суровікіним, який командує війною Росії в Україні з початку минулого місяця.

Підпис під фото: Українська артилерійська частина веде вогонь з гаубиці М777 російською бронетехнікою біля Снігурівки, на дорозі до Херсона, в середу.

«The Wall Street Journal» – «Росія каже, що залишає ключове українське місто»

Росія заявила, що виводить свої війська з південного міста Херсона та прилеглих районів, єдиної регіональної столиці, захопленої Москвою після її вторгнення у лютому.

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу наказав російським військам відійти на східний берег Дніпра на зустрічі з головнокомандувачем росіян в Україні генералом Сергієм Суровікіним. Генерал Суровікін повідомив, що найближчими днями війська вийдуть і займуть позиції на новому оборонному рубежі, підготовленому вздовж східного берега річки.

Українські офіційні особи висловили обережність у зв’язку із цими заявами, заявивши, що Росія може блефувати і що у Херсоні залишаються значні російські сили.

«Ворог не дарує нам подарунків», — заявив президент України Володимир Зеленський у своєму нічному зверненні. “Рухаємося дуже обережно, без емоцій, без зайвого ризику”.

Проте херсонці говорили в інтерв’ю, що російські військові останніми днями зникли з міста.

В останні тижні українські війська наступали на Херсон, застосовуючи далекобійну артилерію для ударів мостами через Дніпро і значною мірою відрізавши тисячі російських військовослужбовців у місті та його околицях.

Очевидний український успіх у Херсоні є останнім у низці невдач Росії. У березні Україна відкинула російські війська від Києва, влітку зупинила поступ росіян на сході, а у вересні блискавичним наступом відвоювала північно-східні райони.

Перемога підніме настрій Україні та її західних покровителів напередодні зими, коли інтенсивність бойових дій, як очікується, знизиться.

Канада «The Globe and Mail» – «Росія наказала відступити з Херсона, зазнавши серйозної невдачі»

Війська Путіна зазнають прикрої поразки у стратегічно важливому південному регіоні України
Кремль у середу оголосив про відступ російських військ зі стратегічно важливого міста Херсон на півдні України, поступку військової реальності через вісім місяців після захоплення цього району та одне з найзначніших відхилень від курсу президента Володимира Путіна. військові зусилля.

Наказ про відведення надійшов від міністра оборони Росії Сергія Шойгу на нараді з вищим військовим керівництвом, яка транслювалася російським державним телебаченням після

Генерал Сергій Суровікін, командувач Москви на Україні, пояснив, що сильний артилерійський обстріл українськими військами, що наступають, зробив російську позицію на захід від Дніпра, де знаходиться Херсон, неспроможною.

“Продовжити виведення військ і вжити всіх заходів для забезпечення безпечного перекидання військ, озброєння та техніки на інший берег Дніпра”, – сказав Шойгу.

Путін не був присутній на зустрічі, що дистанціювало його від ганебної поразки та рішення відступити, яке, за словами кремлівських аналітиків, міг прийняти тільки він.

За словами українських офіційних осіб, до кінця дня з’явилися вагомі докази того, що росіяни відступають з території, яку вони утримували на захід від річки, оскільки українські солдати увійшли до деяких прифронтових сіл, які вранці перебували під контролем Росії.

Побоюючись можливого хитрощів, спрямованих на те, щоб заманити українські війська в пастку, офіційні особи попередили, що вони ще не впевнені в статусі російських сил у місті, але з плином дня вони ставали все більш впевненими в тому, що відступ був реальним.

Підготував Сергій ЧЕРНЯВСЬКИЙ

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції