Статті

У Тарутиному хочуть закрити ліцей де навчають важливим професіям

Тарутинський професійний аграрний ліцей – на межі закриття. Сільська рада з усіх сил намагається цього не допустити.

Південь Одеської області споконвіку славився своїми чорноземами, любов’ю місцевих жителів до землі і, як наслідок, хорошими врожаями. Ключовим моментом у цьому ланцюжку є саме любов та професійний досвід тих, хто знає, як орати землю, як лагодити трактори, як орудувати зварювальним апаратом тощо.

Важливі для сільської місцевості спеціальності у нашому південному регіоні пропонувалися до вивчення у трьох колишніх професійно-технічних училищах: у селі Теплиця, у місті Татарбунари та у селищі Тарутине. Їх із задоволенням освоювали охочі опанувати потрібне робоче ремесло, і вже за кілька років дипломовані фахівці застосовували отримані навички на підприємствах області.

Життя кипіло і в Тарутинському ПТУ, яке сьогодні перейменовано на професійний аграрний ліцей.

Профтехучилище було створено в 1974 році. Довгий час тут готували виноградарів, будівельників, малярів-штукатурів, зварювальників, теслярів, мулярів, кухарів-кондитерів. Щороку ліцей випускав понад 500 фахівців, які приїжджали сюди навчатися з усіх куточків на Одещині.

Через що закривають ліцей у Тарутиному

— У наших стінах сьогодні навчається 101 учень. Спектр спеціальностей також невеликий – зварювальники, столяри, кухарі та трактористи. Кількість учнів залежить від регіонального замовлення. На жаль, у навчальному 2022/23 році нам не було надано жодного місця з держбюджету, це означає, що ліцей не отримав державного фінансування, — каже Степан Топал, виконуючий обов’язки директора Тарутинського аграрного ліцею. – Єдину групу вдалося набрати завдяки керівництву нашої громади, яка запропонувала організувати навчання для 30 майбутніх кухарів коштом самої громади.

Рішенням депутатського корпусу ця група була створена. Її учні сьогодні не лише здобувають безкоштовну освіту, а також і стипендію.

На базі ліцею існує також і контрактна форма навчання. Але, враховуючи великі навчальні аудиторії, оснащені відповідним обладнанням, рахунки за комуналку приходять також чималі. Після простих арифметичних підрахунків стає зрозумілим, що чим менше контрактників — тим вища сума контракту. А враховуючи сьогоднішню важку ситуацію в країні, платити за навчання не всі мають можливість, особливо складно жителям сільської місцевості.

Тим актуальнішою сьогодні була б державна підтримка, але вона була урізана до нуля. У той час, як другий аграрний ліцей у Болградському районі — у селі Теплиця, отримав 120 місць держзамовлення.

Степан Йорданович висловив побоювання, що все йде до закриття ліцею.

— Без підтримки держави ліцей вижити не зможе. Розглядати тільки контрактну форму навчання не доводиться, оскільки навчання одного фахівця коштуватиме приблизно 30 тисяч гривень на рік. Така сума просто непосильна для більшості жителів нашої громади, — упевнений Степан Топал.

Коментар глави Тарутинської громади

Ситуація виглядає дивною, особливо зараз, коли країна гостро потребує людей, які володіють технічними, робочими спеціальностями. За роз’ясненнями ми звернулися до голови Тарутинської громади Сави Черньова:

— Ми живемо в аграрному регіоні, і майже всі технічні фахівці завжди були місцевими. Трактористів, зварювальників, агрономів, виноградарів випускав наш рідний Тарутинський ліцей (раніше ПТУ). Сьогодні стоїть питання щодо закриття цього ліцею. Причина полягає в тому, що кілька років тому було виявлено порушення пожежної безпеки у навчальному закладі. Справа дійшла до суду, і, за його рішенням, ліцей має бути закритим.

— Наша громада взяла на себе зобов’язання усунути всі невідповідності шляхом фінансування всіх необхідних робіт. Сума величезна, близько півмільйона гривень. Наразі ми ведемо переговори з керівництвом області щодо співфінансування технічних робіт.

— Сьогодні не всі діти можуть вступити до інститутів і оплачувати великі контракти, а у нас вони можуть отримати цікаву та необхідну країні спеціальність, причому в добрих умовах. Ліцей має велику технічну базу, є гуртожиток, їдальня, обладнані аудиторії. Тут працюють понад 40 осіб. Ми не можемо припустити, щоб ці люди залишилися без роботи. Після усунення порушень пожежної безпеки домовлятимемося з Міністерством освіти України, під чиєю юрисдикцією знаходиться ліцей, про відкриття нової групи столярів. Було б доцільно також відкрити й групу зварювальників, оскільки на цю спеціальність є попит та гостра потреба. Одним словом, намагатимемося зберегти ліцей, оскільки без його роботи ми просто залишимося без якісних фахівців у аграрній сфері.

Після всього побаченого хочеться побажати флагманам освітньої сфери не допускати закриття життєво важливих для країни навчальних закладів, а навпаки – допомагати їм удосконалювати свою технічну та наукову базу. Сподіваємося, що конструктивний діалог керівництва області та громади дасть свої результати, що дозволить зберегти нормальну життєдіяльність громади.

Читайте також:

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Recent Posts

  • Статті

В Ізмаїлі створили дендропарк з дикими тваринами та екзотичними рослинами

В Ізмаїлі на станції юннатів кожен може знайти відпочинок серед природи — тут і затишний… Read More

03-07-2025 в 16:33
  • Статті

Дикі кабани хазяйнують на півночі Одещини: полювання заборонили, а регулювати потрібно

З ранньої весни дикі свині тероризують жителів Любашівської громади. Цілі виводки до десятка й більше… Read More

03-07-2025 в 15:45
  • Культура
  • Статті

Дорофєєва та циркові шоу: топ-5 подій Одеси 4 – 6 липня

Липень на дворі! Одеситів в цими вихідними запрошують на зіркові концерти та непересічні шоу. Шукайте… Read More

03-07-2025 в 15:28
  • Новини партнерів

Міцне рішення для конструкції: швелер у будівництві та промисловості

У сфері металоконструкцій високими вимогами до надійності та стійкості має швелер, що є профільом з… Read More

03-07-2025 в 15:09
  • Новини

Морські дрони: провал атаки РФ на Одещину та світові рекорди MAGURA

В Україні офіційно зафіксували п'ять рекордів, досягнутих військовою розвідкою завдяки використанню морських дронів. При цьому… Read More

03-07-2025 в 14:26
  • Новини

Як надають реабілітаційні послуги на Одещині, Миколаївщині та Херсонщині: Нацслужба здоров’я представила результати моніторингу

2 липня 2025 року в Одесі відбувся регіональний форум «Реабілітаційна допомога в рамках Програми медичних… Read More

03-07-2025 в 14:14