Весна в Одесі була б у рази приємнішою, якби її прихід не супроводжувався полінозом. Це вам крізь гучні чихи залюбки підтвердять усі алергіки, для яких починається затяжний сезон боротьби з пилком. Симптоми нагадують звичайну застуду, проте ігнорувати їх небезпечно, інакше згодом недуга проявиться у ще важчій формі.
Ми поставили сім ключових запитань про сезонну алергію лікарю-алергологу вищої категорії, к.м.н. Ірині Агафоновій.
Поліноз – це надчутлива реакція організму на пилок різних рослин. Загалом поділяють три хвилі хвороби:
При цьому в людини може бути алергія на пилок лише одного виду рослин, а може й на всі одразу. Залежно від цього тривалість симптомів захворювання коливається від 2-3 тижнів до кількох місяців.
Стаття на тему: Сезонна алергія: як розпізнати і боротися з хворобою?
За виникнення хвороби здебільшого відповідає спадкова схильність. Грубо кажучи, найчастіше пацієнт отримує алергію «у спадок» від батьків або близьких родичів. У такому разі поліноз здатен виникнути в будь-якому віці, якщо станеться збій у роботі імунної системи. А причиною «зламу» імунітету може стати сильний стрес, різка зміна клімату або способу життя, зловживання антибіотиками, погіршення екологічних умов і навіть любов до солодощів і фаст-фуду.
Симптоми цих недуг дуже схожі – сильний нежить, чхання, сльозотеча, свербіж у носі та горлі, головний біль. Але на користь алергії свідчить чітка сезонність появи симптомів, відсутність підвищеної температури та погіршення самопочуття на вулиці, особливо в суху, теплу та вітряну погоду, коли в повітрі максимальна концентрація пилку.
Пускати хворобу на самоплив не можна! Лікувати поліноз потрібно, навіть якщо його симптоми ледь відчутні. Якщо ігнорувати сезонну алергію, то її прояви здатні щороку посилюватися, а спектр алергенів – розширюватися. У результаті поліноз може перерости в більш грізну недугу – бронхіальну астму.
Для діагностики проводять шкірні алергопроби (робляться тільки в період ремісії, результати готові вже за 30 хвилин), а також аналізи крові на алергени (їх можна робити і в період загострення, але вони коштують дорожче і на результати потрібно чекати довше). Також іноді призначається назоцитограма – мазок-відбиток зі слизової носа для виявлення причин розвитку риніту.
Міжнародні стандарти лікування полінозу умовно поділяються на 4 етапи:
А ось люди кажуть…
Існує «лякалка», що після АСІТ, яку в народі називають «щепленням від алергії», симптоми хвороби згодом можуть тільки посилитися. Насправді тимчасове посилення проявів полінозу (чхання, нежить, сльозотеча) після ін’єкції належить до «планових» можливих побічних реакцій на введення алергену.
Цей стан доволі швидко минає, натомість за правильно проведеного курсу терапії пацієнт у результаті отримує тривалий період ремісії з відчутним зменшенням або навіть повним зникненням симптомів полінозу та позбувається необхідності постійно вживати антиалергійні препарати.
У разі полінозу потрібна спеціальна дієта. Необхідно виключити з раціону продукти, що містять у своєму складі пилок рослин, які викликають алергічну реакцію, а саме:
Зверніть увагу, що під час полінозу заборонені виноградний сік і вино, а в період загострення – молоко і пиво.
Читайте також: Алергія на кішок: як розпізнати, вилікувати і комфортно уживатися з пушистиком
Хочу застерегти алергіків від лікування травами. Особливість полінозу – це перехресна алергія на ліки, виготовлені на рослинній основі. Тому фітотерапія категорично протипоказана! Водночас є низка простих, але ефективних заходів, здатних значно полегшити життя алергіка під час цвітіння «небезпечної» рослини:
Із завтрашнього дня, 21 травня 2025 року, одеський трамвай №7 тимчасово припиняє роботу на час… Read More
Завтра, у середу, 21 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області істотних опадів синоптики… Read More
Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині» пройде ювілейний 25-й раз. Цього разу подію приймуть Одеса… Read More
Одеса встановила партнерські відносини із німецьким містом Гейдельбергом. Така угода була укладена днями у рамках… Read More
Про одеські маршрутки пасажири здебільшого говорять з обуренням. Проте продовжують ними користуватися, сплачуючи за проїзд… Read More
Сьогодні я вже знаю, чому улюбленим анекдотом людей з вадами слуху став саме цей. Господь… Read More