Суспільство

День Соборності України: «Щедрик», Конституція та літак-рекордсмен

22 січня в Україні відзначають державне свято – день Соборності. І сьогодні, коли наша країна переживає лихоліття, поняття соборності стає особливо актуальним. Нам треба частіше згадувати, що ми – українці і нам є чим пишатися. Чим уславилися Україна та українці на весь світ?

Український хірург першим пересадив нирку людині

1933 року український хірург Юрій Вороний вперше в історії пересадив людську нирку. Операція була проведена в одній із лікарень Херсона, де Вороний працював головним лікарем. Щоправда, пацієнтка прожила з новим органом лише 48 годин. Є інформація ще про дві такі операції – жінки (віком 47 і 23 років) отримали донорські нирки, які пропрацювали в їхньому організмі кілька днів, але були видалені після того як перестали працювати. В обох випадках пацієнтки вижили, їх виписали з лікарні за два місяці.

Таким чином Вороний довів, що нирка людини, яка нещодавно померла, при пересадці може далі виконувати свої функції.

Наша Конституція була однією з перших у Європі

У 1710 році було прийнято першу українську Конституцію – договір гетьмана війська запорізького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом війська, який визначав їхні права та обов’язки. Документ містив преамбулу, 16 статей, присягу гетьмана та був складений українською та латинською мовами. Стверджував Конституцію шведський король Карл XII. Вважається, що Конституція Пилипа Орлика була однією з перших конституцій європейського нового часу. Її оригінал зберігається у Національному архіві Швеції у Стокгольмі.

В Україні найбільше історичних монастирів

На території України знаходяться п’ять найбільших обителей, які мають статус лаври. Це чоловічі монастирі особливого значення, які підпорядковуються безпосередньо патріархові. Такий статус мають дуже небагато обителей у світі і є вони далеко не в кожній країні. Серед українських лавр три православні – Києво-Печерська, Почаївська та Святогірська лавра, та дві греко-католицькі – Свято-Успенська Унівська та Свято-Іванівська лавра.

Що таке лавра?

Лавра – назва деяких найбільших чоловічих монастирів, що мають особливе історичне та духовне значення. Лаври були окремими поселеннями і складалися з низки будівель. У центрі зазвичай розміщувався головний собор, названий на честь одного з церковних свят: Успенський, Вознесенський, Троїцький тощо. Бічні прибудови – це келії, трапезна (їдальня), проскурниця (майстерні) або сховище (музей).

Літак «Мрія» внесено до Книги рекордів Гіннеса

2009 року найбільший у світі транспортний реактивний літак «Мрія» був внесений до Книги рекордів Гіннесса. Він став найбільшим та найвантажопідйомнішим літаком за всю історію світової авіації та був побудований в єдиному екземплярі. У 2016 році «Мрія» здійснила переліт з України до Австралії, маючи на борту генератор вагою понад 117 тонн, та доставила до Сантьяго турбіни вагою 155 тонн. Сьогодні на рахунку «Мрії» близько 250 світових рекордів і один із них – абсолютний рекорд вантажопідйомності – 253,8 тонни.

Раніше ми розповідали, як змінилася українська армія за 30 років Незалежності.

Найглибша станція метро знаходиться в Києві

Станція «Арсенальна» отримала свою назву від розташованого поруч великого заводу зброї. Сама станція знаходиться на глибині понад 105 метрів, а спуск ескалатором до поїздів метро займає близько п’яти хвилин. «Арсенальна» стала однією з перших п’яти станцій метро, ​​збудованих у Києві.

У Чорному морі знайшли підводну річку

Вчені виявили на дні Чорного моря єдину у світі підводну річку. Її довжина становить понад 68 кілометрів, ширина – майже кілометр, а глибина – близько 35 метрів. Потік підводної річки у 350 разів потужніший, ніж у Темзі. Крім того, на річці є власні пороги та водоспади, береги та заплави. На думку вчених, якби ця річка була на суші, вона стала б шостою у світі за обсягом води.

Знаменитий «Щедрик» став міжнародним хітом

Композитор Микола Леонтович написав музику “Щедрика” у 1901 році. В основу він поклав народну щедрівку – пісню, яку виконують у різдвяні та новорічні свята. Вперше її виконав хор Київського університету 1916 року. А лише через три роки Українська республіканська капела під керівництвом Олександра Кошиця зробила п’ятирічний тур країнами Європи та Америки, і на кожному виступі обов’язково звучав «Щедрик». Він настільки сподобався американцям, що Петро Вільговський, який працював на радіо NBC, створив англійську версію слів до «Щедріка». Пізніше пісня отримала англійську назву Carol of the Bells, і зараз без її виконання в Америці не обходиться жодне Різдво.

Наша довідка

22 січня 1919 року було проголошено Акт возз’єднання Української Народної республіки та Західно-Української Народної республіки до єдиної (соборної) держави. За рік до цього, 22 січня 1918 року, було підписано IV універсал, який проголошував незалежність Української Народної республіки від Радянської Росії.


Раніше ми розповідали, хто такі українські козаки-характерники.

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Одеський шпиталь для ветеранів реконструюватиме компанія, яку вже ловили на махінаціях

ТОВ «Консалтинг-Буд» стане виконавцем реконструкції частини будівлі Одеського шпиталю для ветеранів на Фонтанській дорозі. Вартість… Read More

05-07-2025 в 08:32
  • Новини

Ветеранів з Одеси звільнили від податків на житлову нерухомість: подробиці

Одеська міськрада ухвалила рішення, що звільняє учасників бойових дій і родини загиблих захисників від сплати… Read More

05-07-2025 в 07:33
  • Positive News

Одеський гумор: базарні голуби та яйця від котів

Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More

05-07-2025 в 06:11
  • Новини

Тихий космос: прогноз магнітних бур на 5 липня

У суботу, 5 липня 2025 року, істотних магнітних бур на Землі не очікується. День обіцяє… Read More

05-07-2025 в 05:43
  • Новини партнерів

Де замовити смачну піцу в Одесі: огляд кращих доставок міста

Піца давно стала не просто улюбленою стравою мільйонів, а справжнім символом затишку, відпочинку та смачного… Read More

04-07-2025 в 23:52
  • Новини партнерів

Як підвищити ціну на свої послуги лешмейкера і не втратити клієнтів?

Правильне підвищення цін залучає платоспроможних клієнтів та підвищує прибутковість бізнесу. Головне — діяти стратегічно. Read More

04-07-2025 в 23:01