Статті

Сморід та пожежі в Одесі: коли вони припиняться, та хто в цьому винний (ОНОВЛЕНО, ВІДЕО)

Одесити в різних районах міста вже більше тижня страждають від диму та смороду. Куди дме вітер, там стає неможливо дихати. Все через те, що на околицях міста продовжують тліти біля 12 гектарів полів з муловими залишками. «Одеське життя» поспілкувалося з речницею ДСНС Одеської області Мариною Аверіною, аби дізнатися про причини, наслідки та коли все припиниться.

Гарячі цифри: що горить та смердить

16 гектарів очерету було знищено вогнем, і це не остаточна цифра. В Держекоінспекції Південно-Західного округу говорили про понад 11 тисяч тонн вуглекислого газу, який потрапив в атмосферу. Зупинити тління очерету і нині неможливо. Через специфіку ґрунту територія потребує дуже багато води. Однак, ні рятувальники, ні техніка не можуть пройти вглиб так званих полів зрошення.

– Це саме мулові залишки. Це стічні води, різні фекалії, той самий очерет. І це все десятками років перегниває і нині воно горить. Ліквідація таких пожеж дуже важка, адже висота тління завелика. Туди неможливо заїхати технікою, бо вона одразу просідає. І так само важко зайти рятувальникам. Ось, наприклад, днями надзвичайник провалився у цей мул по пояс, але його дуже швидко дістали. Температура там настільки висока, що чоловік міг згоріти живцем, – розповідає Марина Аверіна.

В Одесі і зараз продовжують тліти 12 гектарів полів з муловими залишками. Надзвичайники чергують вже другий тиждень, аби вогонь знову не спалахнув і не перекинувся на житловий сектор.

Про причини пожеж і смерді та коли все припиниться

Одеські рятувальники фіксують понад сто пожеж на добу, і хоча загальна кількість випадків загоряння ідентична минулим рокам, площі – значно збільшилися.

– Таких масштабів як в цьому році ще ніколи не було. В першу чергу, звичайно, через відсутність опадів. Взимку не було снігу, навесні – не було дощу. І земля зараз настільки суха, що спрацьовує як порох. Горить постійно, горить кожен день.

Та головною причиною, не дивлячись на кліматичні зміни, у 99% лишається людина. Спричинити масштабне загоряння може навіть невеликий недопалок, кинутий у суху траву. Окрім цього містяни розводять багаття, палять листя. І через необережність та сухість ґрунту це переростає в неконтрольовану пожежу.

– Поки воно саме не перегорить всередині, воно нікуди не дінеться. І ці запахи, через які зараз потерпають люди, вони продовжаться. До нас, на лінії 101, надходять мільйони дзвінків. Раніше кричали, що літаки літають і чимось людей травлять. І смішно, і сумно. Тому що рятувальники дуже важко працюють. В цих умовах, у них буває по 100 і навіть більше пожеж на добу, – розповідає речниця ДСНС Марина Аверіна.

Очікувати остаточного припинення смороду та самих пожеж можна лише після зниження температури та рясних опадів. За прогнозами синоптиків перші дощі та зменшення температури можна чекати у другій половині вересня. Своєю чергою рятувальники нагадують: єдиний шлях запобігти фатальним для екосистеми наслідкам – дотримуватися правил пожежної безпеки та не палити сухе листя.

Покарання за «необережність»

Такі загоряння мають дуже масштабні наслідки, адже через неможливість їх гасіння – пожежа або тління може тривати до кількох тижнів. Тож від людської недбалості страждає природа, тварини, а разом і люди, які в найкращому варіанті дихають небезпечним вуглекислим газом, а в гіршому – стають жертвами цих пожеж.

«У нас була бабуся, яка померла в лікарні, саме від отриманих опіків, намагаючись погасити пожежу, яку вона сама і спровокувала», – каже речниця ДСНС.

З початку року надзвичайники разом із поліцейськими викрили вже понад 200 паліїв сухої рослинності. На них були накладені штрафи від 3060 до 6120 гривень. 90% порушників – літні люди, які вірять, що паління листя – удобрює ґрунт, зазначили в ДСНС.

Діана ФЕДОТОВА

Share
Діана Федотова

Журналістика заполонила мене ще у студентські роки. Вже на другому курсі в Національному університеті «Одеська юридична академія» я обійняла першу посаду на телебаченні. Згодом отримала ступінь магістра журналістики. За вісім років я попрацювала як на одеських каналах та проєктах «Репортер», «Думська», «Редакція», так і стала власною кореспонденткою на каналах «Україна», «Україна24» та «Ми - Україна». За плечима чотири роки прямих включень з найгарячіших подій. Нині живу в Індонезії, однак продовжую слідкувати за життям рідної Одеси, чим і ділюся в «Одеському житті».

Recent Posts

  • Новини партнерів

Використовуємо Google Shopping у парі з іншими інструментами

Google Shopping - це потужний сервіс, що вже давно допомагає в просуванні товарів в інтернеті.… Read More

01-07-2025 в 23:08
  • Новини

Море в Аркадії під загрозою? Екоінспектори перевіряють підозрілий слив

Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу перевіряє факти можливого забруднення моря в одеській Аркадії. Read More

01-07-2025 в 22:52
  • Новини

«Легкі гроші» не спокусили: на Одещині поліцейські нагородили сміливих підлітків

На Одещині поліцейські подякували за громадянську свідомість підлітків, які не піддалися на вербування російських спецслужб.… Read More

01-07-2025 в 21:06
  • Новини

Яким буде 2 липня в Одесі та області: прогноз погоди на завтра

За інформацією синоптиків, завтра, в середу 2 липня 2025 року, в Одесі та Одеській області… Read More

01-07-2025 в 19:59
  • Новини

На фронті загинув командир 110-ї мехбригади Сергій Захаревич – випускник Одеського інституту Сухопутних військ

На російсько-українській війні загинув командир 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка, полковник Сергій… Read More

01-07-2025 в 18:50
  • Статті

Криміналіст Нацполіції Євген Шевцов розповів про особливості своєї професії абітурієнтам ВНЗ МВС України

Уході підготовки вступу до Вищих навчальних закладів МВС України криміналіст відповів на питання студентів, абітурієнтів… Read More

01-07-2025 в 18:27