Статті

Що робити, якщо вас скоротили на роботі: поради юриста

Втрата роботи через скорочення – стресова ситуація, але закон захищає права працівників. Розберемося, як діяти, щоб відстояти свої інтереси.

Коли роботодавець має право скорочувати працівників

Скорочення можливе при реорганізації компанії, зміні в організації виробництва, банкрутстві або перепрофілюванні підприємства. Важливо розуміти: рішення про доцільність скорочення приймає сам роботодавець, і суд не може оцінювати його обґрунтованість.

Ваші права при скороченні

Роботодавець зобов’язаний:

  • Попередити вас особисто за два місяці до звільнення;
  • Запропонувати всі наявні вакансії в компанії, незалежно від підрозділу;
  • Врахувати ваше переважне право залишитися на роботі (якщо воно є);
  • Виплатити вихідну допомогу розміром не менше місячного заробітку.

Як оскаржити незаконне скорочення

Якщо ви вважаєте скорочення незаконним, можете звернутися до суду. У позовній заяві важливо описати всі обставини справи:

Як відбувалося скорочення: чи справді відбувалося перепрофілювання підприємства, чи скоротили лише вашу посаду, чи попередили вас заздалегідь. Опишіть, чи зменшувались обсяги виробництва, які могли б виправдати скорочення вашої посади.

Читайте також: Випробувальний термін на роботі: що потрібно знати

Чи дотримався роботодавець процедури: чи пропонував вам інші вакансії, чи пояснив причини звільнення, чи виплатив вихідну допомогу. Якщо ви відчували тиск чи негативне ставлення, обов’язково вкажіть це.

Якщо у вас було переважне право залишитися на роботі, додайте документи, які це підтверджують. Також зазначте, чи давав профспілковий комітет згоду на звільнення.

На що ви можете розраховувати

При незаконному звільненні суд може:

  • Поновити вас на попередній роботі;
  • Зобов’язати роботодавця виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу (період, коли ви не працювали через незаконне звільнення);
  • Компенсувати витрати на адвоката.

Якщо справа розглядається довше року не з вашої вини, ви маєте право на компенсацію за весь час вимушеного прогулу. Середній заробіток розраховується за останні 12 місяців роботи перед звільненням.

Для підтвердження своїх вимог варто додати до позову довідку про середню заробітну плату. Якщо у вас її немає, можна подати клопотання, щоб суд витребував її у роботодавця.

Пам’ятайте: незаконне звільнення – це порушення вашого конституційного права на працю. Не бійтеся відстоювати свої інтереси в суді, якщо вважаєте, що ваші права порушені.

Читайте також: Як поновитися на роботі після звільнення

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Коронавірус

В Одесі ще 7 світлофорів оснастили автономною системою живлення

В Одесі ще на семи ключових перехрестях встановлено безперебійні блоки живлення для світлофорів. Завдяки цьому… Read More

2024-12-27
  • Новини партнерів

Де краще придбати нерухомість на Балі?

Перед тим, як почати шукати варіанти для інвестування, варто чітко визначити цілі придбання нерухомості. Саме… Read More

2024-12-27
  • Новини

З нового року в Одесі зростуть тарифи на воду: скільки доведеться платити

З 1 січня 2025 року змінюються тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для споживачів… Read More

2024-12-27
  • Новини

Стрілянина в Одеській області: чоловік поранив трьох відвідувачів кафе

В одному з населених пунктів Одеського району між відвідувачами кафе зав'язалася сутичка. Один із чоловіків… Read More

2024-12-27
  • Новини

На залізничному вокзалі Одеси відкрили святкову фотозону для пасажирів (фото)

Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» створила новорічну локацію для фотографування на залізничному вокзалі Одеси. Фотозона обладнана… Read More

2024-12-27
  • Новини

Санта-Клаус побував в Україні – пролетів над морем поблизу Одеси

Під час своєї різдвяної подорожі світом Санта-Клаус пролетів над Україною. Його маршрут проходив над Житомиром,… Read More

2024-12-27