Статті

Що робити, якщо термінал не приймає купюри і як обміняти пошкоджені гривні

У Нацбанку України пояснили, що робити з банкнотами, які не приймає термінал, а також у яких випадках пошкоджені гривні можна обміняти на нові.

Куди подіти пошкоджені купюри

Як пояснили НБУ, регулятор зобов’язав уповноважені банки приймати у населення значно пошкоджені банкноти гривні. Вони мають їх передавати на дослідження до Нацбанку. Окрім уповноважених банків, громадяни можуть звертатися зі ушкодженими банкнотами гривні до підрозділів НБУ в обласних центрах (Київ, Львів, Одеса, Хмельницький, Харків, Дніпро). Але для відшкодування важливо, щоб збереглося щонайменше 55% купюри.

Ухвалюючи рішення про обмін, НБУ спирається на «Правила визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та оборотних монет національної валюти України» – це базова інструкція для обміну значно пошкоджених банкнот гривні. В принципі, інструктивний документ вимагає від заявника надання довідки про пожежу або інший нещасний випадок. Але бувають ситуації, коли достатньо заяви людини, де вона самостійно описує обставини пошкодження грошей.

Найбільш поширені випадки ненавмисного псування грошей нині пов’язані з пожежею та водою. Експерти НБУ поділяють банкноти, що склеїлися або спеклися і вважають їх. Водночас у Нацбанку радять людям самостійно цього не робити, а принести пошкоджені гроші у такому вигляді, як їх знайшли – у таких випадках зазвичай є шанс відшкодувати людині практично повну суму.

Найбільша сума відшкодування, зазначають у Нацбанку, – майже півтора мільйони гривень. Цей випадок мав місце до повномасштабної війни. Тоді гроші перевозили в машині, яка потрапила до ДТП та спалахнула.

А найменші компенсовані суми – одна та дві гривні.

Термінал не приймає купюру: що робити?

Буває, що через термінал не проходить банкнота , що вперше потрапляє в обіг відразу після емісії. Тобто можливі випадки, коли термінали не приймають абсолютно нових, гладких купюр без будь-яких недоліків.

Також можуть бути проблеми з випадково випраними грошима. Бо термінал, на відміну від людини, побачить люмінесценцію паперу. Справжня банкнота може мати й інші забруднення, надриви тощо, з якими термінал її приймає.

Такі банкноти можна принести до банку, де касир має обміняти їх без проведення дослідження експертами НБУ. Оскільки є певні критерії, за якими банкноти обов’язково вилучаються на дослідження, і ці випадки до них не належать.

Зазначимо, що в Україні часто фіксують фальшиві купюри. В основному вилучені з обігу підроблені банкноти національної валюти мали низьку якість та розраховані на неуважність громадян та касових працівників торгових закладів.

Вас також може зацікавити:

Фото: Хвиля

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

Температура морської води в Одесі сьогодні, 29 вересня: гріє чи бадьорить?

Вересень майже закінчується, але погода в Одесі залишається по-літньому теплою і комфортною. А ось чи… Читати далі

2024-09-29
  • Статті

Новий базар наприкінці вересня: «Не на ціни треба дивитися, а на товар!»

Почула на старому нашому Новому базарі: «І все ж ціни тут ого-го!». Пролунала відповідь одразу:… Читати далі

2024-09-29
  • Новини

Анекдот дня: скільки коштує кішечка в антикварній крамниці

З добрим недільним ранком! А тим, у кого він з якоїсь причини не задався, радимо… Читати далі

2024-09-29
  • Новини

Сьогодні в Україні згадують жертв Бабиного Яру: про це та інші події 29 вересня

“Одеське Життя” розповідає, які свята і події відзначають сьогодні, 29 вересня 2024 року, в Україні… Читати далі

2024-09-29
  • Новини

Церковне свято 29 вересня: чому сьогодні треба проявити щедрість

“Одеське Життя” розповідає, які церковні свята відзначають сьогодні, 29 вересня 2024 року, за новим та… Читати далі

2024-09-29
  • Новини

Чи чекати магнітні бурі сьогодні, 29 вересня, і що буде в жовтні

Раніше прогнози космічної погоди свідчили: наприкінці вересня 2024 року на нас чекає досить сильна магнітна… Читати далі

2024-09-29