Нові рахунки за опалення
З’явилися нові рахунки за опалення на підставі наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 грудня 2021 року. Згідно з новаціями, з січня 2022 року «загальнобудинкові потреби опалення» — теплоенергія, витрачена на опалення місць загального користування (парадні, сходові майданчики, вестибюлі) та допоміжних приміщень, повинні оплачуватися всіма мешканцями. У тому числі й тими, хто від центрального опалення відмовився та встановив у своїй квартирі індивідуальне. Оплачувати «відмовникам» доведеться навіть стояки у своїх квартирах: за ізольовані – 7 ватт на погонний метр, неізольовані – 14 ватт на погонний метр.
Немає лічильника — плати за відсотками
Обсяг теплової енергії, яка має використовуватися в місцях загального користування, розраховується за показаннями будинкового лічильника. Якщо вузол обліку не встановлений — за нормами споживання теплової енергії. Визначається обсяг споживання відповідно до проекту будинку або результату енергетичного аудиту.
Але часто проектом прилади опалення передбачені, а практично їх демонтували. В цьому разі, згідно з новаціями, «відрубані» батареї повинні бути відновлені виконавцем послуг з управління багатоквартирним будинком. Щоправда, залишається відкритим питання – коли і чиїм коштом?
Якщо ж у тепловиків немає даних про площу місць загального користування в будинку, наявність приладів опалення у його підвалах та на горищах, обсяг теплоенергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення, визначається спрощено: як частина загального обсягу теплової енергії на опалення всього будинку.
Так, частка загального обсягу споживання теплоенергії становить: для 1-5-поверхового будинку — 25%; для 6-10-поверхового будинку – 20%; для будинку вище 10 поверхів – 15%.
Опалення в Одесі: чому ми так багато платимо за тепло?
Теплоспоживання без батарей
Зважаючи на все, у «Теплопостачанні міста Одеси» (ТГО) морочитися з проектною документацією будинків не стали. І вирахували одеситам нормативний відсоток. У тому числі мешканцям тих будинків, де місця загального користування не опалюються, або де проектом це не передбачено.
Водночас, директор ТГО Ганна Позднякова стверджує, що додаткових платежів насправді не буде — опалення місць загального користування оплачувалося і раніше. Просто зараз загальну оплату поділили на три складові: плата за тепло у квартирі, за опалення місць загального користування, абонплата. Але загальна сума нарахування по дому має збігатися з показаннями приладу обліку, якщо, звичайно, він є.
Втім, абонентам, які отримали «захмарні» платіжки, у ТДО пообіцяли незабаром провести перерахунок.
* * * * *
Водночас в Україні дедалі більше міст відмовляється від централізованого теплопостачання. Першою у країні повністю на автономне опалення перейшла Закарпатська область. За словами місцевих жителів, комунальні платежі стали вдвічі меншими.